Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Lotnicze zabiegi ratownicze w lasach

Lotnicze zabiegi ratownicze w lasach

U W A G A  !

Lotnicze zabiegi ratownicze w lasach

Nadleśnictwo Karwin zawiadamia, że w dniach od 04.05.2023 r. do 15.05.2023 r.
w zależności od panujących warunków pogodowych przeprowadzony zostanie zabieg biologicznego ograniczania liczebności szkodliwych owadów leśnych.

Zabieg przeprowadzony zostanie na terenach leśnych będących w zarządzie Nadleśnictwa Karwin (leśnictwa: Solecko, Kościelec, Bukowo, Kalinówek), położonych na terenie:
- powiatu strzelecko-drezdeneckiego, gmina Drezdenko – lasy położone w okolicy miejscowości: Goszczanowo;
- powiatu międzyrzeckiego, gmina Skwierzyna – lasy położone okolicy miejscowości: Świniary.

Łączna powierzchnia zabiegu: 2 364 ha.

Na obszary objęte zabiegiem wprowadza się okresowy zakaz wstępu w terminie
od 04 maja do 15 maja 2023 r.

Zabiegi będą wykonywane przy użyciu sprzętu lotniczego z zastosowaniem preparatu Foray 76B – mikrobiologicznego środka owadobójczego w formie stężonego koncentratu, o działaniu żołądkowym. Środek przeznaczony jest do profesjonalnego zastosowania w ochronie drzew iglastych i liściastych przed gąsienicami zjadającymi igły/liście. Na roślinie działa powierzchniowo.

Foray 76B zawiera Bacillus thuringiensis subsp. Kurstaki, szczep ABTS-351 –
206,5 g/l (18,44%) - związki pochodzenia mikrobiologicznego, zakłócające funkcjonowanie nabłonka jelita środkowego owadów.

Dawka: 2,5 l/ha.

Środek może powodować wystąpienie reakcji alergicznej.

Okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta (okres prewencji):
nie wchodzić do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchni roślin.

Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji): nie dotyczy.

Zabiegi będą wykonywane w godzinach porannych i wieczornych, w bezdeszczowe i bezwietrzne dni.

Lokalizacja ratowniczych zabiegów lotniczych, znajduje się w załączniku na dole strony.