Wydawca treści
Sprzedaż drewna,choinek i sadzonek
Regulamin kupna oraz sprzedaży drewna w ramach handlu detalicznego
- Do podmiotów uprawnionych do nabywania drewna na rynku detalicznym zalicza się:
- niebędące przedsiębiorcami osoby fizyczne,
- podmioty nienależące do sektora instytucjonalnego przedsiębiorców, jeżeli drewno jest nabywane przez te osoby i podmioty na własne potrzeby jako:
- opał, służący do ogrzewania obiektów własnej infrastruktury technicznej,
- materiał budowalny do wykorzystania na własne potrzeby (m. in. budowa, przebudowa czy remont własnych zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, ogrodzeń, drewnianych obiektów infrastruktury rekreacyjnej, ogrodowej, łowieckiej, itp.).
- Wszystkie podmioty gospodarcze nabywające drewno na rynku detalicznym, zobowiązane są do podpisania w momencie zakupu surowca drzewnego, oświadczenia o niewykorzystywaniu nabywanego drewna na cele handlowe stanowiącego załącznik nr 1a do niniejszego regulaminu.
- Detaliczna sprzedaż drewna na warunkach samowyrobu prowadzona jest na podstawie podpisanego przez zainteresowanego samowyrobem Oświadczenia (załącznik nr 1b do niniejszego regulaminu).
- Przed wydaniem zgody na pozyskanie drewna osoba wydająca zezwolenie na samowyrób zobowiązana jest do zapoznania osób zainteresowanych z:
- zasadami samowyrobu obowiązującymi w Nadleśnictwie,
- zasadami zachowania się w lesie,
- występującymi zagrożeniami na wskazanej pozycji,
- Sprzedaż detaliczna prowadzona jest wyłącznie w formie przedpłaty w leśnictwach (po wcześniejszym uzgodnieniu) i biurze Nadleśnictwa Karwin od poniedziałku do piątku (dni robocze) w godzinach 730-1330.
- Dokumentem stanowiącym dowód sprzedaży/zakupu drewna w detalu jest asygnata wraz z paragonem lub faktura. Wyżej wymienione dokumenty stanowią również dowód upoważniający do wydania i wywozu drewna z lasu.
- Wydawanie i wywóz drewna zakupionego w sprzedaży detalicznej odbywa się w dni robocze. Wywóz w innym dniu dopuszczalny jest na wniosek Kupującego w porozumieniu z Leśniczym.
- Nabywcę obowiązuje 14 dniowy termin wywozu drewna licząc od dnia następnego po dokonaniu sprzedaży. W razie niemożności wywozu w oznaczonym terminie, nabywca winien zgłosić się do leśnictwa o wyznaczenie nowego terminu. Administracja leśna nie odpowiada za zakupiony surowiec, a nabywca nie może rościć do sprzedającego pretensji, co do pogorszenia stanu jakościowego z tytułu opóźnionego odbioru, częściowej lub nawet całkowitej kradzieży zakupionego surowca.
- Kupujący lub odbierający surowiec drzewny składa podpis, na dokumentach związanych ze sprzedażą drewna i jego wydaniem, w formie czytelnego podpisu, który pozwala na identyfikację osoby, która go złożyła.
- Regulamin niniejszy należy podać do wiadomości nabywców drewna w sposób przyjęty w leśnictwie.
Sprzedaż sadzonek:
Niewielkie ilości sadzonek można kupić w szkółce leśnej nadleśnictwa (sprzedaż na paragon).
Większe ilości można kupić w biurze nadleśnictwa (wystawiamy fakturę Vat).
Dodatkowe informacje:
Cennik na drewno znajduje się w materiałach (do pobrania).
Cennik na sadzonki znajduje się w w materiałach (do pobrania).
Cennik sprzedaży nasion i szyszek znajduje się w w materiałach (do pobrania).
Cennik na choinki znajduje się w materiałach na dole strony (do pobrania).
Zasady sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Karwin, znajdują się w materiałach na dole strony (Zarządzenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin nr 1/2022 z dnia 19 stycznia 2022 roku w sprawie zasad sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Karwin.
Najnowsze aktualności
Punkty czerpania wody jako element leśne infrastruktury przeciwpożarowej
Punkty czerpania wody jako element leśne infrastruktury przeciwpożarowej
W lasach można natrafić na punkty czerpania wody. Dojazdy do takich miejsc są odpowiednio oznakowane - tabliczkami informującymi o drogach pożarowych, wskazujące kierunek dojazdu do miejsc czerpania wody . Wszystko po to, by troszczyć się o las, który płonie niestety bardzo szybko - zwłaszcza w naszych rejonach, szczególnie narażonych na pożary, ze względu zarówno na suchość ściółki i niski poziom opadów.
Rysunek 1. Drogowskaz dojazdowy do punktu czerpania wody
Punkty czerpania wody rozumiany jest, jako zorganizowany w terenie obiekt służący do poboru wody do celów ochrony przeciwpożarowej. Powinien zapewniać dostęp do wody w sposób umożliwiający jej pobranie za pomocą sprzętu, którym dysponują okoliczne jednostki ochrony przeciwpożarowej. Przedkłada się to na wytyczenie i utrzymanie, co najmniej ścieżki umożliwiającej przejście z pompą pływającą i jej sprawienie, wykonanie schodkowego zejścia z brzegu w głąb cieku, ewentualnie przygotowanie placu tuż przy akwenie w celu sprawienia motopompy.
Stanowisko czerpania wody to służące do poboru wody miejsca ustawienia pomp pożarniczych. Stanowisko takie powinno charakteryzować się:
- swobodnym dostępem do źródła wody,
- możliwością stabilnego rozstawienia i pracy pomy
- pobieraniem wody z głębokości nie większej niż 4 m, licząc między lustrem wody a poziomem stanowiska czerpania wody oraz powinno być wyposażone w stanowisko czerpania wody wraz z dojazdem.
- znajdować się w odległości nie większej niż 3m od punktu poboru wody
Miejsce odbioru wody (MOW) jest miejscem ustawienia pojazdów pożarniczych podczas tankowania wody, do którego wyprowadzono przewody tłoczne. Powinno ono m.in. zapewniać:
- nawierzchnię gruntową lub utwardzoną o nośności, co najmniej 10 t i nacisku osi 5 t,
- możliwość wzajemnego minięcia się samochodów,
- skrajnie o szerokości co najmniej 6 m i wysokości 4 m,
- oddalenie od stanowiska czerpania wody z zachowaniem bezpośredniej widzialności.
Dojazd do miejsca odbioru wody to nic innego, jak droga prowadząca od najbliższej drogi publicznej lub leśnej stanowiącej dojazd pożarowy o parametrach zgodnych z obowiązującymi przepisami. Powinien być zorganizowany w postaci pętli (objazdu pętlicowego), a w uzasadnionych przypadkach – placu manewrowego i gwarantować bezkolizyjny ruch.
Zapas wody w zbiorniku do celów gaśniczych powinien wynosić minimum 50 m3. Taki zbiornik umieszcza się jak najdalej od drzew liściastych, z uwagi na zaśmiecanie opadającymi liśćmi i duży pobór wody w przypadku braku specjalnego uszczelnienia dna i boków zbiornika. Stanowiska czerpania wody w terenie mogą być oddalone od siebie w nieprzekraczalnym promieniu 3km.
Zbiornik powinien być podzielony na dwie części według przeznaczenia:
- część ogólnodostępną, stanowiącą poidło dla zwierząt z odpowiednio wzmocnionym dostępem i dnem,
- część niedostępną (ogrodzoną) z miejscem poboru wody (punktem czerpania) przez pompy stanowiące wyposażenie straży pożarnej (w tym przez pompę pływającą)
Rysunek 2. Schemat wielofunkcyjnego zbiornika wodnego
Źródło: https://www.ppoz.pl/index.php/ratownictwo-i-ochrona-ludnosci/1646-woda-w-lesie