Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Plener edukacyjno-sportowy „Zdrowiej w lesie”

Plener edukacyjno-sportowy „Zdrowiej w lesie”

W dniach 22 oraz 23 czerwca 2024 roku w Nadleśnictwie Karwin odbyło się wydarzenie o charakterze edukacyjno-promocyjnym Plener edukacyjno-sportowy „Do lasu po zdrowie”. Spotkanie realizowało cele zrównoważonego rozwoju społeczeństwa. Nadrzędną ideą była promocja zdrowego trybu życia, popularyzacja przestrzeni leśnej jako miejsca do uprawiania czynnej rekreacji oraz ograniczenie ilości śladu węglowego emitowanego przez człowieka do atmosfery. Większość Uczestników wydarzenia przybyło do Grotowa już w piątek 21 czerwca. Na prośbę gości, plenerowe kino leśne zamieniło się w strefę kibica, gdzie zagorzali fani mogli na żywo obejrzeć zmagania piłkarskiej reprezentacji Polski z Austrią, podczas turnieju Euro 2024 w Niemczech.

W sobotę 22 czerwca 2024 roku, wydarzenie rozpoczęło się od 6 Leśnego Rajdu Hulajnogowego. W rajdzie udział wzięło 27 uczestników, którzy specjalnie na Rajd przybyli do Puszczy Noteckiej z odległych zakamarków Polski (Lublin, Opole, Pęczniew, Warszawa, Kamień Pomorski, Gliwice…). Osoby poruszające się na hulajnogach pokonali ponad dwadzieścia kilometrów przy użyciu sił własnych mięśni.  W trakcie przejażdżki panowały zmienne warunki pogodowe. Raz było upalnie za chwilę padał sążnisty deszcz. Dlatego w czasie wydarzenia miał miejsce przymusowy, ponad godzinny postój techniczny, w trakcie, którego koordynator wydarzenia rozważał wcześniejsze zakończenie przejażdżki, ponieważ nad Puszczą Notecką zgromadziły się ciemne chmury. Na szczęście aura pogodowa zmieniła się korzystnie, burza minęła, dzięki czemu uczestnicy byli w stanie dokończyć rajd hulajnogowy. Po powrocie do bazy Pleneru, na uczestników czekały liczne atrakcje. Warsztaty muzyczne z użyciem bębna, drumli oraz gitary akustycznej. Była także prelekcja edukacyjna wygłoszona przez specjalistę Służby Leśnej ds. edukacji oraz emisja filmu promocyjnego Lasów Państwowych w ramach kina letniego. Na specjalne zaproszenie Dyrektorki Centrum Promocji Kultury w Drezdenku Pani Joanny Gonshorek, Uczestnicy wzięli udział w Jarmarku Kasztelańskim w Noc Świętojańską w Drezdenku, gdzie szersze grono odbiorców usłyszało o przyjaznych środowisku środkach transportu. Wieczorem nastał wspólny czas przy ognisku, natomiast interesująca dyskusja trwała do późnych godzin nocnych.

W drugim dniu wydarzenia, uczestnicy rozpoczęli od wspólnego śniadania i sportowej rozgrzewki. Następnie większość osób ponownie sięgnęło po hulajnogi i wyruszyło w około 25 kilometrową przejażdżkę przez lasy administrowane przez Nadleśnictwo Karwin. Wydarzenie zakończyło się po południu, wspólnym obiadem.

Następnie goście pożegnali się z obietnicą powrotu do Puszczy Noteckiej w przyszłym roku.

W trakcie Wydarzenie obecny był Redaktor Radia Zachód, link do krótkiej rozmowy znajduje się tutaj: https://zachod.pl/1037784/6-lesny-rajd-hulajnogowy/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR01Gz7cu2ptNVtC0W3-TKI7rvqykkLG6iIKkXvaE-MRxPU8FDlXj3BG4B8_aem_1PurVwQUXp7sVegERfAPcQ&mibextid=xfxF2i