Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jubileuszowe XX Święto Podgrzybka w Międzychodzie

Jubileuszowe XX Święto Podgrzybka w Międzychodzie

W minioną sobotę, tj. 9 września 2023 roku w Międzychodzie odbyło się Jubileuszowe XX Święto Podgrzybka. Wydarzenie poświęcone Puszczy Noteckiej. Organizatorami Święta Podgrzybka byli Gmina Międzychód, Gmina Skwierzyna oraz nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka” (Międzychód, Skwierzyna, Oborniki, Karwin, Krucz, Potrzebowice, Wronki i Sieraków). Odbyło się patronatem honorowym Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.Podczas Święta Podgrzybka nadleśnictwa promowały zdrową żywność leśnego pochodzenia oraz markę „Dobre z lasu”. Odbyły się liczne warsztaty kulinarne. Uczestnicy bezpłatnie, degustowali przetwory runa leśnego oraz dziczyznę. Ponadto w rozbudowanym programie wydarzenia znalazły się międzyszkolne zawody „Podgrzybek 2023”, konkurs drwali, Rodzinny Rajd Rowerowy „Ostępami Puszczy Noteckiej”, zawody strzeleckie, rywalizacja wędkarska, pokaz psów myśliwskich oraz prezentacja samolotów patrolowo-gaśniczych. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnili: Zespół Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju, zespół muzyczny Jig Reel Maniacs), Orkiestra Dęta Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego, zespoły i sekcje artystyczne Centrum Animacji Kultury i Skwierzyńskiego Ośrodka Kultury. W ramach akci promocyjnej Lasów Państwowych „Sadzimy 1000 drzew na minutę” leśnicy bezpłatnie przekazali sadzonki drzew, min. lipy, jawory, sosny i świerki. Na koniec intensywnego dnia odbyła się licytacja, wyrzeźbionych przez pilarzy podgrzybków, cała kwota uzyskana w wyniku sprzedaży została przekazana na cel charytatywny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Poznań, Informator Międzychodzki, Wieści Międzychodzkie, naszemiasto.pl Międzychód.

Dziękujemy za zaproszenie i możliwość współtworzenia fantastycznego wydarzenia.