Wydawca treści
Zasoby leśne
O tym, jakie gatunki drzew tworzą lasy Nadleśnictwa Karwin, decydują przede wszystkim trudne warunki przyrodnicze. Charakterystyczną cechą krajobrazu są wydmy śródlądowe, na których wykształciły się siedliska borowe, przeważnie ubogie. Teren urozmaicają występujące gdzieniegdzie międzywydmowe mokradła, torfowiska oraz jeziora. Mała ilość opadów atmosferycznych powoduje, że niewiele gatunków wytrzymuje takie realia. Drzewostany tworzy przede wszystkim sosna. Pozostałe gatunki, takie jak brzoza, dąb, olsza, świerk i buk, spotyka się znacznie rzadziej.
Średni wiek drzewostanów wynosi 60 lat, a największy udział, zarówno powierzchniowy jak i miąższościowy przypada na wiek 40 - 60 lat. Nadleśnictwo ustala roczny plan pozyskania drewna na poziomie wyliczonego etatu pozyskania. Etat cięć przyjęty na obecne 10-lecie wynosi 116 tys. m³ netto/rok grubizny, w tym 66 tys. m³ netto/rok przypada na użytki rębne, zaś 50 tys. m³ netto/rok na użytki przedrębne.
Charakterystyczne dla nadleśnictwa są jednogatunkowe i jednowiekowe drzewostany sosnowe o przeciętnej bonitacji II,5. Przeciętny przyrost wynosi 6,53 m³/ha, a zasobność 239 m³/ha.
Ze względu na dominujący udział siedlisk borowych – 90% i monolityczną strukturę drzewostanów przeważającym typem rębni jest rębnia zupełna wielkopowierzchniowa IA. W drzewostanach na siedliskach borów mieszanych, gdzie zaplanowano przebudowę stosuje się rębnię gniazdową zupełną IIIA, w litych buczynach rębnię gniazdową częściową IIIB.
Udział siedlisk leśnych
Udział gatunków lasotwórczych.
- 95 proc. – sosna, modrzew, świerk
- 1 proc. – dąb, klon, jawor, wiąz, jesion
- 3 proc. – brzoza, olsza czarna
- 1 proc. – buk
Udział drzewostanów w klasach wieku
Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).
- 13 proc. – I klasa
- 17 proc. – II klasa
- 26 proc. – III klasa
- 20 proc. – IV klasa
- 19 proc. – V klasa
- 3 proc. – VI klasa i starsze
- 2 proc. - KDO i KO
Najnowsze aktualności
Relacja z Nocy Sów nad Stawem Goszczanowskim
Relacja z Nocy Sów nad Stawem Goszczanowskim
Nadleśnictwo Karwin po raz siódmym stało się organizatorem wydarzenia edukacyjno-promocyjnego związanego z sowami.
W piątkowy wieczór 14 marca 2025 roku nad Staw Goszczanowski przybyło około pięćdziesięciu uczestników. Spotkanie rozpoczęliśmy od omówienia zasad bezpieczeństwa podczas terenowej wycieczki. Następnie Michał Barcz, ornitolog zrzeszony w Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyrodniczym wygłosił interesującą prelekcję na temat sów zamieszkujących Polskę. Punktualnie o 19, zapaliliśmy latarki, następnie wyruszyliśmy w ponad pięciokilometrową wycieczkę. Poruszaliśmy się szlakiem leśnej ścieżki dydaktycznej „Staw Goszczanowski”. Już na samym początku spaceru spotkała nas ogromna niespodzianka. Oczom uczestników ukazał się krążąca na niebie Płomykówka. Informację oraz głos spotkanej przez nas sowy usłyszycie odtwarzając poniższy film edukacyjny:
Po spotkaniu z Płomykówką w dobrych humorach wyruszyliśmy w dalszą drogę, od czasu do czasu organizowaliśmy przystanki tematyczne. Wówczas Ornitolog opowiadał ciekawostki z życia i biologii sów. Niektóre przystanki tematyczne wzbogacone zostały o informację na temat działalności Nadleśnictwa Karwin oraz Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcza Notecka".
Po zakończeniu spaceru wróciliśmy do miejsca zbiórki Nad Stawem Goszczanowskim, gdzie czekał już na nas ciepły poczęstunek przy ogniu. Rozmowy w sąsiedztwie palącego się jednakowymi płomieniami ogniska trwały do późnych godzin nocnych.
Z serca dziękujemy za udział w tegorocznej Nocy Sów z Nadleśnictwem Karwin.
Do zobaczenia za rok.