Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

O tym, jakie gatunki drzew tworzą lasy Nadleśnictwa Karwin, decydują przede wszystkim trudne warunki przyrodnicze. Charakterystyczną cechą krajobrazu są wydmy śródlądowe, na których wykształciły się siedliska borowe, przeważnie ubogie. Teren urozmaicają występujące gdzieniegdzie międzywydmowe mokradła, torfowiska oraz jeziora. Mała ilość opadów atmosferycznych powoduje, że niewiele gatunków wytrzymuje takie realia. Drzewostany tworzy przede wszystkim sosna. Pozostałe gatunki, takie jak brzoza, dąb, olsza, świerk i buk, spotyka się znacznie rzadziej.

Średni wiek drzewostanów wynosi 60 lat, a największy udział, zarówno powierzchniowy jak i miąższościowy przypada na wiek 40 - 60 lat. Nadleśnictwo ustala roczny plan pozyskania drewna na poziomie wyliczonego etatu pozyskania. Etat cięć przyjęty na obecne 10-lecie wynosi 116 tys. m³ netto/rok grubizny, w tym 66 tys.  m³ netto/rok przypada na użytki rębne, zaś 50 tys. m³ netto/rok na użytki przedrębne.

Charakterystyczne dla nadleśnictwa są jednogatunkowe i jednowiekowe drzewostany sosnowe o przeciętnej bonitacji II,5. Przeciętny przyrost wynosi 6,53 m³/ha, a zasobność 239 m³/ha.

Ze względu na dominujący udział siedlisk borowych – 90% i monolityczną strukturę drzewostanów przeważającym typem rębni jest rębnia zupełna wielkopowierzchniowa IA. W drzewostanach na siedliskach borów mieszanych, gdzie zaplanowano przebudowę stosuje się rębnię gniazdową zupełną IIIA, w litych buczynach rębnię gniazdową częściową IIIB.

Udział siedlisk leśnych

Udział gatunków lasotwórczych.

  • 95 proc. – sosna, modrzew, świerk
  • 1 proc. – dąb, klon, jawor, wiąz, jesion
  • 3 proc. – brzoza, olsza czarna
  • 1 proc. – buk

Udział drzewostanów w klasach wieku

Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).

  • 13 proc. – I klasa
  • 17 proc. – II klasa
  • 26 proc. – III klasa
  • 20 proc. – IV klasa
  • 19 proc. – V klasa
  •   3 proc. – VI klasa i starsze
  •   2 proc. -  KDO i KO 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Automatyczny Defibrylator (AED) dostępny przy Nadleśnictwie Karwin

Automatyczny Defibrylator (AED) dostępny przy Nadleśnictwie Karwin

Kilka dni temu, przy siedzibie Nadleśnictwo Karwin (ul. Pierwszej Brygady 18 w Drezdenku) zainstalowany został automatyczny defibrylator AED. Urządzenie zostało zamontowane w sposób, który umożliwia skorzystanie z niego poza godzinami pracy biurowca (24/7). To nasz mały wkład dla zwiększenia Waszego bezpieczeństwa zdrowia i życia. Niezwykle pomocne urządzenie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Ta niewielka skrzynka użyta w krótkim czasie, realnie zwiększa szansę na przeżycie człowieka. To w zasadzie komputer z elektrodami, który sam wydaje komunikaty. Po podłączeniu elektrod, ocenia rytm serca i jest w stanie znacząco pomóc świadkowi zdarzenia w prowadzeniu akcji resuscytacyjnej. Urządzenie jest w stanie stwierdzić, czy wstrząs jest wymagany. Gdy poszkodowany nie ma migotania komór ani częstoskurczu komorowego bez tętna, z elektrod nie popłynie prąd. Natomiast jeśli defibrylacja jest konieczna wówczas kieruje impuls elektryczny za pomocą elektrod i tym samym pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca. Użycie defibrylatora jest proste i może być używane z powodzeniem przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego.
 
W Polsce funkcjonuje program „Ratuj z sercem” zwany inaczej Mapą AED, gdzie została już udostępniona lokalizacja defibrylatora przy Nadleśnictwie Karwin. Nasz AED odnajdziesz wchodząc na stronę: https://ratujzsercem.pl/Map.aspx?address=Drezdenko