Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Nadleśnictwo Karwin prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni blisko 23,5 tys. hektarów. Całość zadań gospodarczych, w tym związanych z pozyskiwaniem użytków z lasu została określona dla Nadleśnictwa w Planie Urządzania Lasu na okres 2015-2024. Dokument ten określił maksymalną ilość drewna, przeznaczoną do pozyskania w naszej jednostce, na niecałe 1 160 000 m3 grubizny w przeciągu 10 lat, tj. średnio około 116 tys m3 grubizny rocznie. W tym roku Nadleśnictwo Karwin planuje pozyskać blisko 58 tys. m3 w cięciach rębnych i ok. 59 tys. m3 w użytkowaniu przedrębnym. Część masy pozyskiwanej w ciągu roku przez Nadleśnictwo Karwin pochodzi z tzw. cięć przygodnych, wynikających z wystąpienia klęsk żywiołowych. Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce w 2015 roku, kiedy to huraganowy wiatr przewrócił lub połamał ponad 25 tys. m3 drewna.

W związku z faktem, że prawie 95 % lasów naszej jednostki to drzewostany z sosną zwyczajną jako gatunkiem panującym, pozyskiwany surowiec pochodzi w przeważającej ilości z drzew tego właśnie gatunku. Z pozostałych gatunków iglastych pozyskujemy jeszcze, w stosunkowo niewielkich ilościach – surowiec świerkowy, modrzewiowy i daglezjowy, natomiast z gatunków liściastych – przede wszystkim surowiec brzozowy, olchowy, dębowy i bukowy oraz marginalnie surowiec osikowy, topolowy, grabowy, jesionowy, akacjowy i klonowy.

Całość drewna pozyskiwana w Nadleśnictwie Karwin pochodzi z lasów zarządzanych wg. zasad prawidłowej gospodarki leśnej, co potwierdzają posiadane przez naszą jednostkę certyfikaty FSC i PEFC.

Nasz surowiec drzewny trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym jego przerobem: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakładów stolarskich i powstaje z niego szeroka gama produktów: od papieru i różnego typu płyt drewnopochodnych, przez więźbę dachową, elementy budowlane, podłogi drewniane, aż po meble i galanterię ogrodową.
 

Nie do przecenienia jest również opałowa wartość drewna, dlatego znaczna część surowca pozyskiwana w ciągu roku przez Nadleśnictwo Karwin kupowana jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji  energii elektrycznej.

Użytkowanie lasu to nie tylko pozyskanie drewna. Las oferuje nam również cały szereg tzw. użytków ubocznych, wśród których szczególne znaczenie mają owoce runa leśnego. Nadleśnictwo Karwin, będąc częścią Puszczy Noteckiej słynie przede wszystkim z bogatych w grzyby borów sosnowych, jakkolwiek odnajdą się tu również amatorzy zbierania jagód, borówek i jeżyn.

ZAPRASZAMY DO LASU!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ćwiczenia służb mundurowych w Gościmiu

Ćwiczenia służb mundurowych w Gościmiu

W środę 18 września 2024 roku Nadleśnictwo Karwin uczestniczyło w ćwiczeniach służb mundurowych powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Leśnicy przyłączyli się do akcji koordynowanej przez Komendę Powiatową Policji w Strzelcach Krajeńskich. Poniżej znajduje się opis wydarzenia:

Służby muszą być profesjonalne i skuteczne. Wspólne ćwiczenia strzeleckich policjantów i strażaków

Im więcej potu na treningu, tym mniej krwi w boju-to popularna wojskowa dewiza, która doskonale sprawdzająca się również z punktu pozostałych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Dlatego, aby być doskonale przygotowanymi w sytuacji kryzysowej, policjanci i strażacy ze Strzelec Krajeńskich sprawdzili swoje umiejętności. Wspólne ćwiczenia, którym przyglądali uczniowie z klas mundurowych, odbyły się w środę (18 września) nad jeziorem Solecko w Gościmiu.

Na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego nie brakuje pięknych jezior, które są miejscem wypoczynku wielu osób. Liczne kąpieliska, czy atrakcyjne dla miłośników żeglarstwa miejsca sprawiają, że sympatycy wypoczynku nad wodą są częstym widokiem również w okresie poza wakacyjnym. To wszystko wymaga od służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa, wysokich umiejętności. W momencie, kiedy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji na wodzie, służby muszą działać profesjonalnie i skutecznie. Jednym z najlepszych do tego sposobów są ćwiczenia. Dzięki nim policjanci, strażacy i pracownicy innych służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i możliwość ich podnoszenia.

Takie ćwiczenia miały miejsce w środę (18 września) nad jeziorem Solecko. Ich scenariusz zakładał, że dwóch wędkarzy wypadło z łódki i najprawdopodobniej znajdują się w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu. Świadek, który zauważył przewróconą, dryfującą łódkę powiadomił WCPR, skąd informacja dalej została przekazana do Policji i Straży Pożarnej. Od tego momentu rozpoczęła się akcja ratunkowa. Na miejscu pojawili się policjanci, strażacy i strażacy ochotnicy wyposażeni w łodzie motorowe. Równolegle funkcjonariusze i pracownicy Lasów Państwowych sprawdzali brzeg jeziora, również z wykorzystaniem psa patrolowo-tropiącego. W poszukiwania zaangażowano między innymi latającego i podwodnego drona. W akcji uczestniczyło kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Po kilkudziesięciu minutach poszukiwań udało się odnaleźć obu wędkarzy, którzy bezpiecznie zostali przetransportowani na brzeg, gdzie udzielono im pomocy przedmedycznej. Mimo że to były tylko ćwiczenia funkcjonariusze mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Od odpowiedniego przepływu informacji poprzez umiejętności związane z akcją ratunkową na wodzie, poprzez kwestie formalne i dowodzenie akcją. Te wszystkie czynniki w sytuacji kryzysowej są bardzo istotne i nie może być miejsca nawet na najmniejszy błąd. Bo przecież w grę wchodzi zdrowie i życie ludzi.

Ćwiczeniom przyglądała się młodzież ze szkół średnich. Wśród nich byli uczniowie klas mundurowych, którzy mieli możliwość zobaczenia z bliska, jak wygląda praca służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Na licealistów czekały także dodatkowe atrakcje w postaci policyjnego stoiska z symulatorem zderzeń, pokazu sprzętu oraz tresury psa służbowego.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich.

Po zakończeniu ćwiczeń dla uczestników dostępne były ekspozycję stoisk promocyjnych Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Krajeńskich, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Strzelcach Krajeńskich, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Nadleśnictwa Karwin. Na koniec wydarzenia odbył się wspólny poczęstunek przy ognisku.