Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzenia lasu na lata 2015-2024 można znaleźć w: https://www.gov.pl/web/nadlesnictwo-karwin/plan-urzadzenia-lasu

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Święto Podgrzybka już za nami

Święto Podgrzybka już za nami

Przystań nad rzeką Wartą w Międzychodzie w dniu 7 września 2019 roku, stała się gospodarzem XVIII Święta Podgrzybka. Międzyregionalnego wydarzenia dwóch województw lubuskiego oraz wielkopolskiego. Dla przybyłych gości przygotowano morze atrakcji…

Była degustacja produktów spożywczych „Dobrych z lasu”, kawa żołędziowa i smakołyki. Oprawą historyczną zajęli się opiekunowie Izby Edukacji Leśnej w Dobrojewie, leśnicy Roch oraz Teresa Kaczorowska. Pracownicy Nadleśnictwa Międzychód zadbali o plener malarski krajobrazów Puszczy Noteckiej. Natomiast Nadleśnictwo Skwierzyna promowało aplikację "Puszcza Notecka".

Dla aktywnych zorganizowano rajd rowerowy, zawody wędkraskie oraz liczne koncerty. Radni zgodnie z tradycją zmierzyli się w „Turnieju Miast”, natomiast uczniowie lokalnych szkoł spróbowali sił w zawodach „Podgrzybek 2019”.

W ramach akcji „1000 drzew na minutę” zwiększającej lesistość Polski, przekazano kilkaset drzewk sosony puszczańskiej.

W imprezie uczestniczyło osiem „puszczańskich” nadleśnictw: Krucz, Potrzebowice, Wronki, Sieraków, Oborniki, Skwierzyna, Międzychód oraz my - Karwin.

Do zobaczenia w przyszłym roku!