Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Numer kontaktowy: 695-401-109 w okresie od 15.03. do 15.07. w godz. 7:00-20:00, poza okresem lęgowym pod nr tel. 95 762 05 90 w godz. 7.00- 15.00

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Relacja z Nocy Sów nad Stawem Goszczanowskim

Relacja z Nocy Sów nad Stawem Goszczanowskim

Nadleśnictwo Karwin po raz siódmym stało się organizatorem wydarzenia edukacyjno-promocyjnego związanego z sowami.

W piątkowy wieczór 14 marca 2025 roku nad Staw Goszczanowski przybyło około pięćdziesięciu uczestników. Spotkanie rozpoczęliśmy od omówienia zasad bezpieczeństwa podczas terenowej wycieczki. Następnie Michał Barcz, ornitolog zrzeszony w Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyrodniczym wygłosił interesującą prelekcję na temat sów zamieszkujących Polskę. Punktualnie o 19, zapaliliśmy latarki, następnie wyruszyliśmy w ponad pięciokilometrową wycieczkę. Poruszaliśmy się szlakiem leśnej ścieżki dydaktycznej „Staw Goszczanowski”. Już na samym początku spaceru spotkała nas ogromna niespodzianka. Oczom uczestników ukazał się krążąca na niebie Płomykówka. Informację oraz głos spotkanej przez nas sowy usłyszycie odtwarzając poniższy film edukacyjny:

Po spotkaniu z Płomykówką w dobrych humorach wyruszyliśmy w dalszą drogę, od czasu do czasu organizowaliśmy przystanki tematyczne. Wówczas Ornitolog opowiadał ciekawostki z życia i biologii sów. Niektóre przystanki tematyczne wzbogacone zostały o informację na temat działalności Nadleśnictwa Karwin oraz Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcza Notecka".

Po zakończeniu spaceru wróciliśmy do miejsca zbiórki Nad Stawem Goszczanowskim, gdzie czekał już na nas ciepły poczęstunek przy ogniu. Rozmowy w sąsiedztwie palącego się jednakowymi płomieniami ogniska trwały do późnych godzin nocnych.

Z serca dziękujemy za udział w tegorocznej Nocy Sów z Nadleśnictwem Karwin.

Do zobaczenia za rok.