Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Numer kontaktowy: 695-401-109 w okresie od 15.03. do 15.07. w godz. 7:00-20:00, poza okresem lęgowym pod nr tel. 95 762 05 90 w godz. 7.00- 15.00

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Puszcza Notecka siłami własnych mięśni

Puszcza Notecka siłami własnych mięśni

W Światowym Dniu Turystyki zapraszamy na spotkanie z Dominikiem Wieczorkiewiczem pt. „Puszcza Notecka siłami własnych mięśni”. Autor tak zaprasza na swoją prelekcję:

"Puszcza Notecka szczyci się mniejszą gęstością zaludnienia niż Bieszczady. Położna pomiędzy rzekami Wartą i Notecią jest drugim co do wielkości, zwartym lasem Europy Środkowej. Nazywana „Krainą Tysiąca Grzybów”, każdej jesieni staje się rajem dla amatorów zbieractwa runa leśnego. Puszcza Notecka sprzyja realizacji turystyki kwalifikowanej: bieganiu, przejażdżkach na rowerze, wyprawach nordic walking oraz rekreacji wodnej. Prelekcja jest relacją z autentycznej podróży Dominika Wieczorkiewicz na hulajnodze w towarzystwie wiernego psa Gapcia, wokół Puszczy Noteckiej. Podczas nietypowej wycieczki przeniesiemy się do miejsca urodzin Syzyfa z Puszczy Noteckiej, serca Puszczy Noteckiej w Białej, przepłyniemy Wartę promem wodnym w Zatomiu. Ponadto odwiedzimy cmentarzysko kurhanowe w Lipkach Wielkich, kilka cmentarzy ewangelickich, Izbę Edukacji Leśnej w Dobrojewie, Pałac Modrzewiowy w Goszczanowie oraz liczne miejsca odpoczynku, postojowe i biwakowe oraz urokliwe leśne ostępy. Wystąpienie zostanie urozmaicone anegdotami z codziennej pracy leśnika, związanego z Nadleśnictwem Karwin przeszło 11 lat. Zapraszam serdecznie".