Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Numer kontaktowy: 695-401-109 w okresie od 15.03. do 15.07. w godz. 7:00-20:00, poza okresem lęgowym pod nr tel. 95 762 05 90 w godz. 7.00- 15.00

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jubileuszowe XX Święto Podgrzybka w Międzychodzie

Jubileuszowe XX Święto Podgrzybka w Międzychodzie

W minioną sobotę, tj. 9 września 2023 roku w Międzychodzie odbyło się Jubileuszowe XX Święto Podgrzybka. Wydarzenie poświęcone Puszczy Noteckiej. Organizatorami Święta Podgrzybka byli Gmina Międzychód, Gmina Skwierzyna oraz nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka” (Międzychód, Skwierzyna, Oborniki, Karwin, Krucz, Potrzebowice, Wronki i Sieraków). Odbyło się patronatem honorowym Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.Podczas Święta Podgrzybka nadleśnictwa promowały zdrową żywność leśnego pochodzenia oraz markę „Dobre z lasu”. Odbyły się liczne warsztaty kulinarne. Uczestnicy bezpłatnie, degustowali przetwory runa leśnego oraz dziczyznę. Ponadto w rozbudowanym programie wydarzenia znalazły się międzyszkolne zawody „Podgrzybek 2023”, konkurs drwali, Rodzinny Rajd Rowerowy „Ostępami Puszczy Noteckiej”, zawody strzeleckie, rywalizacja wędkarska, pokaz psów myśliwskich oraz prezentacja samolotów patrolowo-gaśniczych. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnili: Zespół Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju, zespół muzyczny Jig Reel Maniacs), Orkiestra Dęta Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego, zespoły i sekcje artystyczne Centrum Animacji Kultury i Skwierzyńskiego Ośrodka Kultury. W ramach akci promocyjnej Lasów Państwowych „Sadzimy 1000 drzew na minutę” leśnicy bezpłatnie przekazali sadzonki drzew, min. lipy, jawory, sosny i świerki. Na koniec intensywnego dnia odbyła się licytacja, wyrzeźbionych przez pilarzy podgrzybków, cała kwota uzyskana w wyniku sprzedaży została przekazana na cel charytatywny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Poznań, Informator Międzychodzki, Wieści Międzychodzkie, naszemiasto.pl Międzychód.

Dziękujemy za zaproszenie i możliwość współtworzenia fantastycznego wydarzenia.