Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Numer kontaktowy: 695-401-109 w okresie od 15.03. do 15.07. w godz. 7:00-20:00, poza okresem lęgowym pod nr tel. 95 762 05 90 w godz. 7.00- 15.00

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Grzybobranie pracowników Nadleśnictwa Karwin

Grzybobranie pracowników Nadleśnictwa Karwin

W piątek 10 listopada 2023 roku w Leśnictwie Bukowo odbyło się grzybobranie pracowników Nadleśnictwa Karwin. Zbiórka grzybiarzy miała miejsc w obszarze malowniczo położonego Mini Arboretum, zlokalizowanego w sąsiedztwie dawnego Pałacu Modrzewiowego oraz Rezerwatu przyrody Goszczanowskie Źródliska imienia profesora Ludwika Lipnickiego. Przed rozpoczęciem rywalizacji, odbyła się prelekcja terenowa poruszająca tematykę zasad bezpiecznego grzybobrania, którą przeprowadził specjalista Służby Leśnej Dominik Wieczorkiewicz. Szczegółowo omówiono zasady rywalizacji. Zawodnicy przystąpili do zmagań. W duchu zdrowej rywalizacji owocniki grzybowe zbierano przez 200 minut. Podczas rozgrywki używano koszy wiklinowych. Owocniki miały krótko podcięte nóżki. Zbierano wyłącznie grzyby jadalne. Po zakończeniu zawodów przystąpiono do ważenia grzybów. Wśród zebranych owocników najliczniejsze były: podgrzybki, borowiki, czubajki, maślaki, opieńki miodowe. Zdarzały się także mniej spotykane grzyby jak sarniak dachówkowaty oraz mleczaj rydz. W kategorii zbiorczej wygrał podleśniczy Jacek Porańczyk, który zebrał 8,80 kg. Drugie miejsce podleśnicza Dorota Sikora 7,20 kg oraz trzecie stażystka Patrycja Sikora 6,85 kg. W kategorii na kapelusz borowika szlachetnego o największej średnicy wygrała księgowa Katarzyna Antczak – 17 cm, drugie miejsce podleśniczy Jacek Porańczyk – 16 cm, trzecie stażystka Patrycja Sikora – 14 cm. Zwycięzcy otrzymali drobne upominki z rąk organizatorów.