Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Za nami aktywny weekend

Za nami aktywny weekend

Pracownicy Nadleśnictwa Karwin podczas minionego weekendu Nadleśnictwa Karwin dwukrotnie podróżowali ze stoiskiem promocyjno-edukacyjnym. Pracę rozpoczęliśmy w piątkowe popołudnie w Hali Widowiskowo-Sportowej w Drezdenku. Dzięki zaproszeniu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze byliśmy wraz z uczestnikami wymagającego treningu lekkoatletycznego. Po sportowych zmaganiach, które poprowadził olimpijczyk i wielokrotny Mistrz Europy Pan Marek Plawgo, przygotowaliśmy energetyczne przekąski regeneracyjne. Nie zabrakło także licznych rebusów i konkursów przyrodniczych. Uczestnicy treningu po intensywnym wysiłku sportowym, ochoczo pracowali umysłowo, rozwiązując leśne zagadki. Zainteresowanie stoiskiem promocyjno-edukacyjnym wykazali także rodzice i opiekunowie uczestników treningu, za co serdecznie dziękujemy.

Nazajutrz współtworzyliśmy piknik charytatywny na rzecz bezdomnych zwierząt, zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom „Arka dla zwierząt”. W trakcie wydarzenie odbyły się liczne aktywności, między innymi sesja fotograficzna zwierząt domowych, plener malarski oraz konkurs psiej na najładniejszego pupila gminy Drezdenko. Podczas pikniku z pasją opowiadaliśmy o mieszkańcach lasu oraz wyjaśnialiśmy zasady poruszania się ze zwierzętami w obszarach zalesionych. Przybliżyliśmy uczestnikom, co należy zrobić podczas spotkania z wilkiem lub lisem? Ponadto zorganizowaliśmy liczne konkursy leśne,  w których zwycięzcy mogli otrzymać nagrody. Przekazaliśmy również materiały promocyjne i edukacyjne na rzecz loterii fantowej, z której cały dochód przeznaczony został dla bezdomnych zwierząt Gminy Drezdenko.

Przywilejem była możliwość współtworzenia fantastycznych wydarzeń. Korzystają z okazji z serca zapraszamy Wszystkich do uczestnictwa w Plenerze edukacyjno-sportowym w Grotowie, rozpoczynamy w najbliższą sobotę – 22 czerwca 2024 roku.