Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wiosenny Rajd Rowerowy

Wiosenny Rajd Rowerowy

W ostatnią niedzielę Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Cyklistów „Jednoślad” Drezdenko we współpracy z Nadleśnictwem Karwin, zorganizowało Wiosenny Rajd Rowerowy. Ponad 60-kilometrowa trasa wiodła ciągiem pieszo-rowerowym Gminy Drezdenko, malowniczymi zakamarkami Doliny Noteci oraz dojazdami dróg pożarowych Puszczy Noteckiej.

W miejscu startu, przy siedzibie Nadleśnictwa Karwin w Drezdenku, stawiła się ponad sześćdziesięcioosobowa grupa rowerzystów. Niektórzy z uczestników, zmuszeni byli pokonać odległą drogę (często na rowerach) do miejsca rozpoczęcia wydarzenia. W Rajdzie uczestniczyli mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania, Wronek, Wielenia, Trzcianki, Skwierzyny, Zwierzyna, Strzelec Krajeńskich, Międzychodu, Pszczewa… Bardzo sprawnie, zwartą grupą dojechaliśmy, do punktu kulminacyjnego – miejsca postoju pojazdów nad Stawem Goszczanowskim w Goszczanowie. Tam odbyło się wspólne ognisko oraz pieczenie kiełbas. Podczas, gastronomicznego postoju każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy drewniany medal oraz pojemnik za żywność. Naszym nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój społeczeństwa. Dlatego postanowiliśmy nagrodzić pięciu najmłodszych uczestników rajdu, za wytrwałość, charyzmę, chęć spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Późnym popołudniem, zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do Drezdenka. To był wspaniały dzień, pełen wrażeń. Dziękujemy Wszystkim za uczestnictwo. Przywilejem było kręcenie kilometrów, wspólnie z Wami. Do zobaczenia jesienią.