Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Turniej szachowy o puchar Nadleśnictwa Karwin w Trzebiczu

Turniej szachowy o puchar Nadleśnictwa Karwin w Trzebiczu

W poniedziałkowe popołudnie w Sali wiejskiej w Trzebiczu odbył się turniej szachowy. Młodzi zawodnicy, zacięcie walczyli w 10 Grand Prix Trzebicza o Puchar Nadleśnictwa Karwin. Do turnieju przystąpiło dwudziestuczterech graczy, którzy toczyli pojedynki, każdy z każdym w poszczególnych kategoriach wiekowych. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju pieczę sprawowała sędzia, zarazem pomysłodawca turnieju Pani Paulina Suchodolska-Pieluszczak.


Niemal dwugodzinna, zażarta walka wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Ale nie wygrana była najważniejsza a święta atmosfera. Szachy to ważny element młodzieżowej edukacji. Rozwijają umiejętności analityczne, zdolność podejmowania decyzji czy zasady rywalizacji w duchu fair-play. Na zakończenie wszyscy uczestnicy, otrzymali dyplomy, puchary i nagrody, które w imieniu Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin wręczył specjalista Służby Leśnej ds. edukacji Dominik Wieczorkiewicz. Do organizacji wydarzenia przyłączyło się Koło Gospodyń Wiejskich „Stokrotki” z Trzebicza, które uraczyły uczestników słodkim poczęstunkiem.