Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Susza skutuje zagrożeniem pożarowym lasu

Susza skutuje zagrożeniem pożarowym lasu

Niewielkie opady deszczu zmieniły dzisiejsze zagrożenie pożarowe (30 kwietnia 2020 r.) w Nadleśnictwie Karwin z bardzo dużego na duże. Jest to pierwszy od kilkunastu dni powiew optymizmu. Jednak mimo tego zalecamy rozwagę. Odkąd rozpoczęliśmy sezon ochrony pożarowej lasu w roku 2020 trudno o tydzień bez niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia.

Ostatni pożar miał miejsce w Leśnictwie Kościelec, niedaleko miejscowości Zielątkowo (Gmina Drezdenko). Ostatecznie spłonęło około sześć arów drzewostanu. Dzięki błyskawicznej interwencji straży ogniowej sytuacja została względnie opanowana. Unikneliśmy tragedii!

Las płonie bardzo szybko a odnawia się latami. Pamiętajmy o tym podczas leśnych spacerów.