Wydawca treści Wydawca treści

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę wjechać samochodem do lasu?

Zasady udostępniania lasów są precyzyjnie opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach.  Wynika z niej, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

Także jazdę konną po lesie ustawa dopuszcza tylko drogami wyznaczonymi przez właściwego nadleśniczego.

Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.

Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna?

Nie ma, niestety, jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Jest to obowiązek zarządcy drogi, który powinien oznakować drogę zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ruchu drogowego oraz ustawy o lasach. Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.

Nadleśnictwa ustawiają tablice informacyjne z drogami wyznaczonymi do ruchu i miejscami parkingowymi. Można także szukać takich informacji w urzędach gmin i punktach informacji turystycznej.

Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu?

Wybierając się do lasu należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach tylko tam można bezpiecznie parkować. Każde nadleśnictwo przygotowuje sieć parkingów leśnych oraz miejsc parkowania pojazdów. Informacje o nich można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa. Najłatwiej na nią trafić wpisując adres www.lasy.gov.pl, a potem wybierając odpowiednią dyrekcję regionalną i nadleśnictwo.  

Nie należy pozostawiać samochodów przed szlabanami i na poboczach dróg, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu, ponieważ utrudnia to ich gospodarcze wykorzystanie.

Czy strażnik leśny może zatrzymać samochód i wylegitymować kierowcę?

Strażnik leśny, podobnie jak inni pracownicy Służby Leśnej, którzy mają uprawnienia strażnika leśnego, mogą, zgodnie z art.29c Ustawy prawo o ruchu drogowym, zatrzymywać pojazdy i legitymować kierowców na terenie lasów. Jeżeli kierowca pojazdu nie zastosował się do przepisów i znaków drogowych dotyczących zakazu wjazdu, zatrzymywania się i postoju obowiązujących na terenie lasów musi liczyć się z tym, że strażnik leśny może go zatrzymać, wylegitymować i wydać polecenie co do zachowania się na drodze. Jeżeli samochód przewozi drewno lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił w lesie przestępstwo, strażnik leśny może zatrzymywać pojazd do kontroli także poza terenem leśnym.

Zgodnie z zapisami ustawy o lasach strażnik leśny ma także prawo do legitymowania innych osób, np. świadków wykroczeń i przestępstw, nakładania oraz pobierania grzywien (mandatów karnych), odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia oraz narzędzi i środków służących do ich popełnienia.

Należy się liczyć także z tym, że wobec osób uniemożliwiających kontrolę strażnik leśny ma prawo stosować środki przymusu bezpośredniego łącznie z użyciem broni.

Czy strażnik leśny może nałożyć mandat?

Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy,  ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych. Grzywny są nakładane za wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń (np. wjazd i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym, niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie lęgów ptasich mrowisk itd.), w ustawie o ochronie przyrody (np. wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów) oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie stanowi, że grzywny są nakładane w zasadzie w formie mandatu kredytowanego, wręczanego sprawcy wykroczenia za pokwitowaniem odbioru. Mandat staje się prawomocny po pokwitowaniu jego odbioru przez ukaranego, a należność grzywny należy uiścić w terminie 7 dni na konto widniejące na blankiecie mandatu.

W przypadku gdy sprawcą wykroczenia jest osoba czasowo przebywająca na terenie naszego kraju lub osoba nie mająca stałego miejsca zamieszkania i pobytu, nakłada się mandat karny gotówkowy. W takiej sytuacji należność wpłaca się od razu osobie, która nałożyła mandat.

W sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest znaczna (np. skradziono drewno, zniszczono fragment lasu, budowlę lub urządzenie) i kwalifikuje się to do wyższej kary niż pięćsetzłotowy mandat, strażnik leśny występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie i pełni rolę oskarżyciela publicznego. Wtedy grzywnę nakłada sąd, który dodatkowo może także orzec np. wypłacenie nawiązki za spowodowaną szkodę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VI RAJD ROWEROWY „NA SZAGĘ PRZEZ PUSZCZĘ”

VI RAJD ROWEROWY „NA SZAGĘ PRZEZ PUSZCZĘ”

Nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka” zapraszają do wzięcia udziału w VI edycji rajdu rowerowego pn. „Na szagę przez Puszczę”.

Wydarzenie odbędzie się 7 oraz 8 września 2024 r. 

Miejscem rozpoczęcia oraz zakończenia rajdu jest Ośrodek Wypoczynkowo-Rekreacyjny w Marylinie.

W ciągu dwóch dni wspólnie przejedziemy rowerami ok 100 km po niemal bezludnych leśnych ostępach śladami dawnych linii kolejowych, traktów czy śródleśnych osad, po których dzisiaj pozostały już tylko nazwy. Atrakcją pierwszego dnia rajdu będzie przeprawa promowa na rzece Warcie oraz zwiedzanie Prywatnego Muzeum Kolejnictwa w Chojnie. Natomiast drugiego dnia udamy się do dostrzegalni przeciwpożarowej „Zdroje” na terenie Nadleśnictwa Sieraków.

Poczujmy razem magię i rozległość Puszczy Noteckiej.

WAŻNE INFORMACJE:

  1. Podstawowym warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest zapoznanie się oraz akceptacja regulaminu Rajdu. Regulamin dostępny jest poniżej, w sekcji „Materiały do pobrania”.
  2. Warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest wcześniejsza rejestracja internetowa.
    Zgłoszenia odbywają się za pośrednictwem strony rejestracji uczestników – link do strony dostępny jest na stronach internetowych wszystkich współorganizujących imprezę nadleśnictw.

Rejestracja uczestników odbywa się w terminie 05.08.2024 od godziny 10:00 - 23.08.2024 r. do godziny 10:00.

Opłatę startową w wysokości 80 zł oraz opłatę za nocleg należy uiścić do dnia 23.08.2024 r.

Opłatę startową w wysokości 80 zł należy uiścić dopiero po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu uczestnika do udziału w rajdzie na rachunek:
Nr konta:                    08 8960 0003 0004 4088 2000 0090

Nazwa odbiorcy:        MKS „FORTUNA” WIELEŃ 

            Adres:                        64-730 Wieleń, ul. Pilska 3

Tytułem:                      Wpisowe - imię i nazwisko uczestnika  

Maksymalna liczba uczestników to 60 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

Opłata raz uiszczona nie podlega zwrotowi. Nie ma możliwości przeniesienia opłaty startowej na innego uczestnika w przypadku rezygnacji z uczestnictwa.

       3. Osoby niepełnoletnie od 16 roku życia mogą startować za pisemną zgodą i pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego.

       4. Na miejsce startu, które jest jednocześnie metą, należy dotrzeć własnym środkiem transportu.

NOCLEG:

Istnieje możliwość rezerwacji noclegów (już od piątku, 06.09.2024 r.) w Ośrodku Wypoczynkowo-Rekreacyjnym w Marylinie.
Do dyspozycji uczestników wydarzenia będą domki 8 osobowe. 

Koszt noclegu wraz ze śniadaniem wynosi 100 zł/osobę/1 nocleg.

Chcąc dokonać rezerwacji noclegu należy oznaczyć odpowiednie pole w formularzu rejestracyjnym oraz uiścić opłatę:

Numer konta:         57102041440000600200554337

Nazwa odbiorcy:     Magda Ewa Borówka

Tytułem:                  Imię i nazwisko uczestnika, Liczba osób, Ilość noclegów

 

Link do formularza zgłoszeniowego:

VI Rajd Rowerowy (b4sportonline.pl)

Mapa przejazdu VI Rajdu rowerowego "Na Szagę przez Puszczę" oraz regulamin wydarzenia znajdują się w załącznikach na dole strony.