Wydawca treści Wydawca treści

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę wjechać samochodem do lasu?

Zasady udostępniania lasów są precyzyjnie opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach.  Wynika z niej, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

Także jazdę konną po lesie ustawa dopuszcza tylko drogami wyznaczonymi przez właściwego nadleśniczego.

Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.

Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna?

Nie ma, niestety, jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Jest to obowiązek zarządcy drogi, który powinien oznakować drogę zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ruchu drogowego oraz ustawy o lasach. Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.

Nadleśnictwa ustawiają tablice informacyjne z drogami wyznaczonymi do ruchu i miejscami parkingowymi. Można także szukać takich informacji w urzędach gmin i punktach informacji turystycznej.

Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu?

Wybierając się do lasu należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach tylko tam można bezpiecznie parkować. Każde nadleśnictwo przygotowuje sieć parkingów leśnych oraz miejsc parkowania pojazdów. Informacje o nich można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa. Najłatwiej na nią trafić wpisując adres www.lasy.gov.pl, a potem wybierając odpowiednią dyrekcję regionalną i nadleśnictwo.  

Nie należy pozostawiać samochodów przed szlabanami i na poboczach dróg, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu, ponieważ utrudnia to ich gospodarcze wykorzystanie.

Czy strażnik leśny może zatrzymać samochód i wylegitymować kierowcę?

Strażnik leśny, podobnie jak inni pracownicy Służby Leśnej, którzy mają uprawnienia strażnika leśnego, mogą, zgodnie z art.29c Ustawy prawo o ruchu drogowym, zatrzymywać pojazdy i legitymować kierowców na terenie lasów. Jeżeli kierowca pojazdu nie zastosował się do przepisów i znaków drogowych dotyczących zakazu wjazdu, zatrzymywania się i postoju obowiązujących na terenie lasów musi liczyć się z tym, że strażnik leśny może go zatrzymać, wylegitymować i wydać polecenie co do zachowania się na drodze. Jeżeli samochód przewozi drewno lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił w lesie przestępstwo, strażnik leśny może zatrzymywać pojazd do kontroli także poza terenem leśnym.

Zgodnie z zapisami ustawy o lasach strażnik leśny ma także prawo do legitymowania innych osób, np. świadków wykroczeń i przestępstw, nakładania oraz pobierania grzywien (mandatów karnych), odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia oraz narzędzi i środków służących do ich popełnienia.

Należy się liczyć także z tym, że wobec osób uniemożliwiających kontrolę strażnik leśny ma prawo stosować środki przymusu bezpośredniego łącznie z użyciem broni.

Czy strażnik leśny może nałożyć mandat?

Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy,  ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych. Grzywny są nakładane za wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń (np. wjazd i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym, niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie lęgów ptasich mrowisk itd.), w ustawie o ochronie przyrody (np. wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów) oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie stanowi, że grzywny są nakładane w zasadzie w formie mandatu kredytowanego, wręczanego sprawcy wykroczenia za pokwitowaniem odbioru. Mandat staje się prawomocny po pokwitowaniu jego odbioru przez ukaranego, a należność grzywny należy uiścić w terminie 7 dni na konto widniejące na blankiecie mandatu.

W przypadku gdy sprawcą wykroczenia jest osoba czasowo przebywająca na terenie naszego kraju lub osoba nie mająca stałego miejsca zamieszkania i pobytu, nakłada się mandat karny gotówkowy. W takiej sytuacji należność wpłaca się od razu osobie, która nałożyła mandat.

W sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest znaczna (np. skradziono drewno, zniszczono fragment lasu, budowlę lub urządzenie) i kwalifikuje się to do wyższej kary niż pięćsetzłotowy mandat, strażnik leśny występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie i pełni rolę oskarżyciela publicznego. Wtedy grzywnę nakłada sąd, który dodatkowo może także orzec np. wypłacenie nawiązki za spowodowaną szkodę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Plener edukacyjno-sportowy „Do lasu po zdrowie”

Plener edukacyjno-sportowy „Do lasu po zdrowie”

Doskonały pretekst do spotkania w Puszczy Noteckiej podczas pierwszego weekendu tegorocznych wakacji szkolnych. Celebrując 100 lecie istnienia Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”, specjalnie dla Was przygotowaliśmy: plenerowe leśne kino letnie, warsztaty muzyczne, gry terenowe promujące oraz prelekcje edukacyjne. Wydarzeniem towarzyszącym będzie – 6 Leśny Rajd Hulajnogowy. Hulajnogi w ciągu dwóch dni będę mieć do pokonania około 45 kilometrów malowniczych leśnych ścieżek wijących się poprzez wciąż nieodkryte ostępy Puszczy Noteckiej. Spotkanie popularyzuje ogłoszone przez ONZ cele zrównoważonego rozwoju społeczeństwa. Przede wszystkim, zwraca uwagę na potrzebę ograniczenia emisji śladu węglowego, poprzez, regularne użytkowanie przyjaznych środowisku środków transportu – hulajnóg. Rajd stoi otworem dla każdego Uczestnika (z ograniczeniem wiekowym, które wymagają obecności opiekuna), który przybędzie do Grotowa z hulajnogą, napędzaną siłami własnych mięśni.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do serca wydarzenia – najpiękniejszego w Polsce pola biwakowego – Grotów 5.

PROGRAM WYDARZENIA:

Sobota, 22 czerwca 2024 roku (dzień pierwszy):

  • Zbiórka Uczestników, adres Grotów 5; 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8715 – godzina 8.30.
  • Przywitanie Uczestników oraz zaproszonych Gości przez Organizatorów godzina 8.30-8.45.
  • Wręczenie pakietów startowych dla Uczestników rajdu – godzina 8.45-9.00.
  • Start „6 Leśnego Rajdu Hulajnogowego” – godzina 9.00.
  • Przejazd Uczestników, do miejsca postoju pojazdów nr 5 Leśnictwa Odyniec (Nadleśnictwo Karwin), gdzie przewidziana jest gra terenowa, prelekcja w ramach realizacji celów edukacji przyrodniczo-leśnej oraz serwis kawowy. Współrzędne geograficzne miejsca postoju: 52.4449,2; 15.56120 - około godz. 10.30.
  • Powrót do miejsca rozpoczęcia Wydarzenia. Ciepły posiłek przy ognisku dla Uczestników w lokalizacji Grotów 5, 66-530 Drezdenko – godzina 13.30
  • Podsumowanie pierwszego dnia „6 Leśnego Rajdu Hulajnogowego” – godzina 14.00.

Tegoroczne trasa rajdu odbywać się będzie trasą „Wolność jest w naturze. W Puszczy Noteckiej” – około 27 kilometrów.

  • Godzina 14.00-19.00 przerwa dla Uczestników w czasie której odbędzie się, wycieczka fakultatywna na hulajnogach do Drezdenka, możliwość uczestnictwa w wydarzeniu: „Jarmark Kasztelański w Noc Świętojańską”. Więcej informacji na stronie organizatora, Centrum Promocji Kultury w Drezdenku: https://www.cpkd.pl/
  • Godzina 20.00-21.00 leśne warsztaty muzyczne, adres Grotów 5; 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8715.
  • Godzina 21.00-22.00 leśne kino letnie. W repertuarze film promocujące zrównoważoną gospodarkę leśną w Polsce, adres Grotów 5; 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8715.

Równolegle do warsztatów muzycznych oraz plenerowego kina letniego odbędzie się ognisko integracyjne.

Niedziela, 23 czerwca 2024 roku (dzień drugi):

  • Zbiórka uczestników, adres Grotów 5; 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8715 – godzina 8.30.
  • Wspólne śniadanie dla Uczestników Wydarzenia w lokalizacji Grotów 5, 66-530 Drezdenko.– godzina 9.00.
  • Start drugiego dnia 6 Leśnego Rajdu Hulajnogowego – godzina 9.30
  • Przystanek tematyczny nad Jeziorem Źródlanym (Nadleśnictwo Karwin, Leśnictwo Lubiatów) – godzina 11.30.
  • Powrót do miejsca zbiórki. Zakończenie 6 Leśnego Rajdu Hulajnogowego. Zakończenie Wydarzenia Plener edukacyjno-sportowy „Do lasu po zdrowie” – godzina 13.30.

ZGŁOSZENIA:

Zgłoszenie udziału uczestnictwa Wydarzeniu,  prosimy kierować drogą mailową na adres: d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 691-362-520 lub 95 762 05 90 wew. 681.

W zgłoszeniu prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość pobytu oraz ewentualnie nazwę klubu (dotyczy uczestników rajdu).

Zgłoszenia przyjmowane są w dniach od 3 do 20 czerwca 2024 roku. Każdy zgłaszający się Uczestnik otrzyma wiadomość zwrotną potwierdzającą zapisy.

Informacji dodatkowych udziela specjalista Służby Leśnej Dominik Wieczorkiewicz – 691 362 520, 95 762 05 90 wew. 681 lub d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl

INFORMACJA O NOCLEGACH:

1. Pole biwakowe „Grotów 5”- Baza Leśnego Rajdu Hulajnogowego. Możliwość rozbicia namiotu oraz po uzgodnieniu, możliwość przespania się w dużym namiocie promocyjnym (konieczność posiadania materacy, łóżek polowych, śpiworów itp.), infrastruktura noclegowa w postaci domków letniskowych i przyczepy campingowej – informację Amadeusz Naczyński – nr tel. 510 106 082 oraz facebook: www.facebook.com/Grotow5  – baza wydarzenia.

2. Gospodarstwo Agroturystyczne „Siedlisko Zaśpiew” - tel. 666696487 oraz www.facebook.com/SiedliskoZaspiew  – odległość około 3 km od bazy Rajdu.

3.Gospodarstwo Agroturystyczne „Ostoja Grotów” – tel. 796 197 957 oraz facebook: https://www.facebook.com/p/Ostoja-Grot%C3%B3w-agroturystyka-100070479895505

AKCJA „WSPÓLNY DOJAZD”:

W celu ograniczeniu śladu węglowego, osoby przyjeżdżające własnym samochodem do Grotowa, jednocześnie posiadające wolne miejsca, mogą podać informację w zgłoszeniu uczestnictwa, przekazanym organizatorowi. Informacja zostanie opublikowana i będzie publiczna, dla osób pragnących skorzystać ze wspólnego dojazdu, celem ograniczenia emisji szkodliwych spalin do środowiska.

Najbliższym pasażerskim, węzłem kolejowym w sąsiedztwie komercyjnego pola biwakowego „Grotów 5” (baza wydarzenia) jest stacja Nowe Drezdenko. Odległość około 12 kilometrów hulajnogą.

ZAŁĄCZNIKI:
W załącznikach na dole strony umieszczone zostały:

  1. Regulamin wydarzenia.
  2. Mapa trasy sobotniego rajdu oraz materiały promocyjne.