Wydawca treści Wydawca treści

Sprzedaż drewna,choinek i sadzonek

Regulamin kupna oraz sprzedaży drewna w ramach handlu detalicznego

  1. Do podmiotów uprawnionych do nabywania drewna na rynku detalicznym zalicza się:
    1. niebędące przedsiębiorcami osoby fizyczne,
    2. podmioty nienależące do sektora instytucjonalnego przedsiębiorców, jeżeli drewno jest nabywane przez te osoby i podmioty na własne potrzeby jako:
      1. opał, służący do ogrzewania obiektów własnej infrastruktury technicznej,
      2. materiał budowalny do wykorzystania na własne potrzeby (m. in. budowa, przebudowa czy remont własnych zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, ogrodzeń, drewnianych obiektów infrastruktury rekreacyjnej, ogrodowej, łowieckiej, itp.).
  2. Wszystkie podmioty gospodarcze nabywające drewno na rynku detalicznym, zobowiązane są do podpisania w momencie zakupu surowca drzewnego, oświadczenia o niewykorzystywaniu nabywanego drewna na cele handlowe stanowiącego załącznik nr 1a do niniejszego regulaminu.
  3. Detaliczna sprzedaż drewna na warunkach samowyrobu prowadzona jest na podstawie podpisanego przez zainteresowanego samowyrobem Oświadczenia (załącznik nr 1b do niniejszego regulaminu).
  4. Przed wydaniem zgody na pozyskanie drewna osoba wydająca zezwolenie na samowyrób zobowiązana jest do zapoznania osób zainteresowanych z:
  5. zasadami samowyrobu obowiązującymi w Nadleśnictwie,
  6. zasadami zachowania się w lesie,
  7. występującymi zagrożeniami na wskazanej pozycji,
  8. Sprzedaż detaliczna prowadzona jest wyłącznie w formie przedpłaty w leśnictwach (po wcześniejszym uzgodnieniu) i biurze Nadleśnictwa Karwin od poniedziałku do piątku (dni robocze) w godzinach 730-1330.
  9. Dokumentem stanowiącym dowód sprzedaży/zakupu drewna w detalu jest asygnata wraz z paragonem lub faktura. Wyżej wymienione dokumenty stanowią również dowód upoważniający do wydania i wywozu drewna z lasu.
  10. Wydawanie i wywóz drewna zakupionego w sprzedaży detalicznej odbywa się w dni robocze. Wywóz w innym dniu dopuszczalny jest na wniosek Kupującego w porozumieniu z Leśniczym.
  11. Nabywcę obowiązuje 14 dniowy termin wywozu drewna licząc od dnia następnego po dokonaniu sprzedaży. W razie niemożności wywozu w oznaczonym terminie, nabywca winien zgłosić się do leśnictwa o wyznaczenie nowego terminu. Administracja leśna nie odpowiada za zakupiony surowiec, a nabywca nie może rościć do sprzedającego pretensji, co do pogorszenia stanu jakościowego z tytułu opóźnionego odbioru, częściowej lub nawet całkowitej kradzieży zakupionego surowca.
  12. Kupujący lub odbierający surowiec drzewny składa podpis, na dokumentach związanych ze sprzedażą drewna i jego wydaniem, w formie czytelnego podpisu, który pozwala na identyfikację osoby, która go złożyła.
  13. Regulamin niniejszy należy podać do wiadomości nabywców drewna w sposób przyjęty w leśnictwie.

Sprzedaż sadzonek:

Niewielkie ilości sadzonek można kupić w szkółce leśnej nadleśnictwa (sprzedaż na paragon).

Większe ilości można kupić w biurze nadleśnictwa (wystawiamy fakturę Vat).

Dodatkowe informacje:

Cennik na drewno znajduje się w materiałach (do pobrania). 

Cennik na sadzonki znajduje się w w materiałach (do pobrania).

Cennik sprzedaży nasion i szyszek znajduje się w w materiałach (do pobrania).

Cennik na choinki znajduje się w materiałach na dole strony (do pobrania).

Zasady sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Karwin, znajdują się w materiałach na dole strony (Zarządzenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin nr 1/2022 z dnia 19 stycznia 2022 roku w sprawie zasad sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Karwin.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Lasy na nowe 100-lecie” – leśnicy sadzą pół miliarda drzew rocznie

„Lasy na nowe 100-lecie” – leśnicy sadzą pół miliarda drzew rocznie

Aż 38% Polaków nie wie, że w miejsce pozyskanego drewna leśnicy sadzą nowe drzewa - wynika z badania PBS przeprowadzonego na zlecenie Lasów Państwowych. Tymczasem tylko w 2025 roku LP zaplanowały odnowienia na ogromną skalę – obejmą one dziesiątki tysięcy hektarów lasów w całym kraju. Łącznie zalesionych i odnowionych zostanie 55127 hektarów. Posadzonych zostanie pół miliarda drzew

W ramach ogólnopolskiej akcji „Lasy na nowe 100-lecie” mieszkańcy całej Polski wspólnie z leśnikami sadzą nowe pokolenia drzew w różnych zakątkach kraju. Od pierwszego dnia wiosny wydarzenia odbywają się we wszystkich regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych, a udział w nich biorą uczniowie, harcerze, seniorzy, dziennikarze oraz rodziny z dziećmi. W niecały miesiąc ponad 20 tysięcy uczestników posadziło aż 700 tysięcy drzew. Łączna obsadzona powierzchnia to ponad 100 hektarów.

Akcja to nie tylko wspólne sadzenie – to także okazja do spotkania z przyrodą i rozmowy z leśnikami, którzy każdego dnia opiekują się lasami. Dla wielu uczestników to pierwszy krok do zrozumienia, czym naprawdę jest zrównoważona gospodarka leśna i jak wygląda ona w praktyce – z dala od mitów i stereotypów.

Najlepiej przekonać się na miejscu, czym naprawdę zajmują się leśnicy. To nie są jacyś „producenci drewna”, tylko przyrodnicy, którzy każdego dnia planują, chronią i odnawiają lasy. Każdy, kto posadził z nami choć jedno drzewo, wie, ile wiedzy, pracy i zaangażowania za tym stoi – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Ta akcja to sposób, żeby pokazać, jak naprawdę wygląda nasza codzienność i zaprosić wszystkich do wspólnego działania – dodaje.

W obliczu postępujących zmian klimatu ważna jest różnorodność gatunkowa. Drzewa sadzone dziś muszą radzić sobie z suszą, silnym wiatrem i zagrożeniami biologicznymi – dlatego skład gatunkowy jest dobierany do lokalnych warunków siedliskowych, tak aby lasy były zdrowsze, bardziej odporne i trwałe.

Zrównoważona gospodarka leśna oznacza, że w miejscu każdego pozyskanego drzewa pojawiają się młode drzewka, a polskie lasy są jednymi z najzasobniejszych w Europie.

- Ostatnio dużo się mówiło tylko o tym, że Lasy Państwowe drzewa wycinają, że drzewa znikają z Polski, ale tak naprawdę okazuje się, że w miejsce tych wyciętych pojawia się mnóstwo nowych nasadzeń – powiedział Patryk Michalski, dziennikarz Polskiego Radia w trakcie sadzenia w Nadleśnictwie Celestynów.

Lesistość Polski systematycznie rośnie i dziś przekracza 29%, co oznacza, że niemal jedna trzecia powierzchni kraju jest pokryta lasami. Od zakończenia II wojny światowej powierzchnia lasów w Polsce zwiększyła się o ponad 1,8 mln hektarów.

Nauka przez bezpośrednie doświadczenie jest najlepsza. Takie akcje to moment, kiedy można skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Wielu uczestników mówi wprost: „Nie wiedziałem, że to tak wygląda” – podkreśla dr hab. Maria Łoszewska-Ołowska z Uniwersytetu Warszawskiego, która sadziła „Las Na Nowe 100-lecie” w Celestynowie pod Warszawą.

Leśnicy odnawiają las zwyczajowo dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Coraz większy udział (około 20%), w odnowieniach mają odnowienia naturalne, czyli takie, w których las odnawia się sam, z nasion okolicznych drzew. To rozwiązanie jest szczególnie cenne z przyrodniczego punktu widzenia. Dobór sadzonych gatunków nie jest przypadkowy – zależy od typu siedliska, gleby oraz dostępności wody. W jednych regionach dominuje sosna, w innych sadzi się więcej gatunków liściastych, jak dąb, buk czy lipa.

W niektórych nadleśnictwach sadzenia są już zakończone, w innych trwają. Osoby, które chciałyby dołączyć do akcji sadzenia lasów, mogą znaleźć informacje o najbliższych wydarzeniach na stronach internetowych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i swoich nadleśnictw.