Wydawca treści
Oferta edukacyjna
Zastanawiacie się jak zorganizować zajęcia na świeżym powietrzu? Dobrze trafiliście.
Kto może uczestniczyć w naszych spotkaniach?
Odpowiedź jest prosta: WSZYSCY! Odbiorcami naszych zajęć są: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, osoby dorosłe, członkowie stowarzyszeń, organizacji non-profit, klubów pasjonackich, sportowych...
Dotychczas w obszarze Nadleśnictwa Karwin, podczas zajęć dydaktycznych, gościli między innymi: studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drezdenku, studenci kierunku Leśnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, kuracjusze ośrodka rehabilitacyjno-wypoczynkowego, harcerze zrzeszeni w Zawiązku Harcerstwa Polskiego oraz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, osoby uczęszczające do Ośrodka Pomocy Społecznej w Drezdenku, uchodźcy wojenni, bushcrafterzy, członkowi zrzeszeni w organizacjach proekologicznych, wędkarze przynależni do PZW, piłkarze Akademii Pilkarskiej Lubuszanina Drezdenko, rowerzyści zrzeszeni w Stowarzyszeniu "Jednoślad Drezdenko, "Międzychodzka Grupa Rowerowa", "Szprycha Trzebicz" oraz "Dynamo Krzyż Wielkopolski, zagraniczni goście, turyści uprawiający turystykę kwalifikowaną,
Jakie metody i formy pracy stosujemy?
Metody: praktyczne działanie, rozmowa kierowana, burza mózgów, gra symulacyjna, mapa myślowa, dyskusja, kolaż, drama, quiz, doświadczenie, praca z tekstem, prelekcja, prezentacja, miniankieta, dyskusja, wykład, analiza tekstu źródłowego, aktywność ruchowa, zajęcia plastyczne, gra dydaktyczna.
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Gdzie odbywają się nasze zajęcia edukacyjne?
Miejsca, w których prowadzone są nasze zajęcia: siedziba nadleśnictwa, placówki oświatowe i kulturowe położone w obrębie granic administracyjnych nadleśnictwa, leśne ścieżki edukacyjne Nadleśnictwa Karwin (Lubiatowskie Uroczyska oraz Goszczanowskie Źródliska), Izba Edukacji Leśnej w Dobrojewie, Leśna Baza Lotnicza (LBL) w Lipkach Wielkich, trasy leśnych szlaków rowerowych oraz szklaków pieszych, konnych i nordic walking.
*Wyjazdy poza teren administracyjny możliwe są w odpowiedzi na zaproszenia placówek oświatowych (wyłącznie po uzgodnieniu)
Prowadzimy także edukację zdalną z wykorzystaniem platformy Cisco Webex. Ewentualnie nasz edukator może dołączyć do pokoju zdalnego, zorganizowanego przez osoby zapraszające. Tematy relizowane w edukacji zdalnej oznaczone, zostały "*".
Jaką tematykę realizujemy podczas zajęć?
Edukacja poprzez gry i zabawy
Gdzie leży Puszcza Notecka*? Przyroda w oczach artysty; Drzewo świadkiem historii; Jakim jestem zwierzakiem? Paleta leśnego malarza; Kolory wskażą wam drogę; Tajemnice leśnych znaków*.
Edukacja leśna dla zrównoważonego rozwoju społeczeństwa
Rola lasów; Wpływ konsumpcji na stan lasów w Polsce i na świecie; Ekorozwój, czyli zrównoważony rozwój; Klimat a środowisko*; Środki transportu przyjazne środowisku; Świadoma konsumpcja*; Ograniczanie zużycia wody i energii; Odpowiedzialny tryb życia.
Leśne ekspertyzy
Sok z kapusty; Cztery żywioły naszej planety.
Ochrona ekosystemów leśnych
Odnawialne źródła energii; Formy ochrony przyrody; Ochrona przeciwpożarowa; System przeciw pożarowy Lasów Państwowych.
Miło Cię poznać.
Czym zajmuje się leśnik?* Na czym polega nasza praca?* Za mundurem panny sznurem*.
Lasy świata
Roślinność Bliskiego Wschodu oraz wybranych państw Afryki*.
Flora i fauna Puszczy Noteckiej
Praktyczna ochrona lasów; Cechy poszczególnych roślin i drzew*, Budowa warstwowa lasu*.
*-tematy, możliwe do realizacji w formie zdalnej.
Terminy:
Zajęcia mogą odbywać się w ciągu trwania całego roku kalendarzowego.
Koszty:
Zajęcia dydaktyczne prowadzone są bezpłatnie. Do lasu prosimy was, jedynie o zabranie kanapek, napojów oraz repelentów na komary i kleszcze.
Jak umówić się na zajęcia?
Sprawdź wolny termin w kalendarzu, zadzwoń do nas, umów się na zajęcia. My zajmiemy się resztą.
Naszymi edukatorami są:
Dominik Wieczorkiewicz, specjalista Służby Leśnej, podróżnik,hulajnoga, autor książek dla dzieci: "Hulajnogą przez Szczęśliwą Arabię" (Wydawnictwo Skrzat, Kraków 2018), "Hulajnogą przez Smoczą Wyspę (Wydawnictwo Skrzat, Kraków 2019) oraz bloga hulajkrysiu.com, entuzjasta przyjaznych środowisku środków transportu. Z Dominikem na zajęcia umówicie się, dzwoniąc pod numer: 691-362-520 lub wysyłając wiadomość na adres: d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl
Roch i Teresa Kaczorowscy-małżeństwo "leśna orkiestra" - pasjonaci, kolekcjonerzy, zbieracze, gawędziarze i twórcy Izby Edukacji Leśnej w Dobrojewie. Wielokrotnie nagradzani podczas licznychkonkursów kulturowych. Na zajęcia z nimi umówicie się korzystając z numerów telefonu oraz adresów mailowych:
Roch: 691 018 776 lub roch.kaczorowski@szczecin.lasy.gov.pl
Teresa: 691 018 556 lub teresa.kaczorowska@szczecin.lasy.gov.pl
Regulamin zajęć edukacyjnych oraz karta potwierdzenia uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych w Nadleśnictwie Karwin, znajduje się w załącznikach na dole strony.
Standardy ochrony osób małoletnich podczas zajęć edukacyjnych organizowanych przez Nadleśnictwo Karwin w wersjach pełnej oraz skróconej znajdują się w załącznikach na dole strony.
Najnowsze aktualności
III Rajd Rowerowy „NA SZAGĘ PRZEZ PUSZCZĘ” za nami!
III Rajd Rowerowy „NA SZAGĘ PRZEZ PUSZCZĘ” za nami!
Na szagę przejechaliśmy aż 70 km, w ciągu jednego dnia, przez lasy Puszczy Noteckiej!
W sobotę, 28 sierpnia 2021 r., kilkudziesięciu śmiałków z różnych zakątków Polski wzięło udział w III Rajdzie Rowerowym „NA SZAGĘ PRZEZ PUSZCZĘ”. Każdego roku, wydarzenie cieszy się niemalejącą frekwencją.
Bazą tegorocznej edycji rajdu była „Chata Zbójców” w Bucharzewie – niezwykle urokliwe i malowniczo położone miejsce. Trasa wiodła po niemal bezludnych leśnych ostępach przez nadleśnictwa: Sieraków, Międzychód, Karwin, Potrzebowice oraz Wronki - nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Notecka. Uczestnicy na dwóch kółkach podążali śladami dawnych linii kolejowych, traktów czy śródleśnych osad, po których dzisiaj pozostały już tylko nazwy.
Na trasie rajdu, znajdywały się dwa punkty, które pozwoliły na błyskawiczną regenerację sił, zaopatrzone w napoje, owoce oraz zdrowe przekąski. Wyjątkowe atrakcje czekały na uczestników rajdu na pierwszym z przystanków. W Leśniczówce Leśnictwa Gospódka, na terenie Nadleśnictwa Sieraków, gospodarze wraz z przyjaciółmi z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Panowie Bracia z Sierakowa, Wielkopolska Brać Sarmacka przygotowali dla uczestników rajdu szereg niecodziennych atrakcji. Zaczynając od przywitania scenką z życia codziennego i obyczajów - rodem z XVII wieku, przez pokaz strojów szlacheckich i XVII wiecznego uzbrojenia w formie pokazu szermierki szablą polską oraz prezentacji pistoletów skałkowych i armaty, którymi kilku śmiałków mogło oddać strzał. Podczas pobytu w Gospódce uczestnicy mieli również możliwość udania się do położonego przy leśniczówce Miejsca Pamięci i wysłuchania historii o zamordowanym tam z rąk hitlerowskiego oprawcy w czasach II wojny światowej leśniczym - Antonim Jarochowskim. Poruszająca opowieść była dla wszystkich chwilą refleksji. W rajdzie rowerowym wzięło udział 60 osób. Po pojawieniu się ostatniego uczestnika na mecie – (każdy z uczestników ukończył rajd i nikt nie zgubił się w lesie), odbyło się wspólne zakończenie tego wydarzenia. Uczestnicy w podziękowaniu za udział w III Rajdzie Rowerowym „Na szagę przez Puszczę” otrzymali pakiet upominków, którego zakup został współfinansowany z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Jednymi z upominków był zestaw naprawczy do roweru, który podczas takich wypraw rowerowych przyda się w razie awarii oraz hamak. Hamak turystyczny to niezbędny element wypraw survivalowych i zostanie wykorzystywany na obszarach objętych programem „Zanocuj w lesie”.
Sprawne przeprowadzenie rajdu było możliwe dzięki pracownikom Nadleśnictw wchodzących w skład LKP Puszcza Notecka. Nad bezpieczeństwem uczestników z kolei czuwała policja oraz pomoc medyczna z OSP Wieleń. Podczas rajdu rowerowego (oprócz rowerzysty) najważniejszy jest sprzęt, dlatego o rowery zadbał Szczepan Bike GIANT Gorzów.
Świetna atmosfera i dobry humor pomimo zmęczenia towarzyszył uczestnikom rajdu (prawie) na każdym odcinku trasy. Prawie dlatego, że trasa krótkimi odcinkami była dosyć wymagająca, jednak uśmiech na twarzach wracał od razu po pokonaniu naturalnych przeszkód. Pogoda w dniu rajdu pomimo wcześniejszych obaw dopisała, było słonecznie, a zapach wczesnej jesieni unosił się w powietrzu. Organizatorami rajdu rowerowego „Na szagę przez Puszczę” były nadleśnictwa wchodzące w skład LKP Puszcza Notecka. Partnerami wydarzenia byli: Polskie Towarzystwo Leśne oraz Związek Leśników Polskich. Impreza miała na celu promocję turystyki rowerowej, jako atrakcyjna forma rekreacji i aktywnego wypoczynku oraz popularyzację wykorzystania terenów Lasów Państwowych jako miejsce dla aktywnych form odpoczynku i spędzania wolnego czasu.
W obszernej liście startowej nie zabrakło, delegacji pracowników Nadleśnictwa Karwin. Obecność w trakcie III Rajdu "Na szagę przez Puszczę" było dla nas niesamowitą przygodą. Do zobaczenia za rok!