Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

Zastanawiacie się jak zorganizować zajęcia na świeżym powietrzu? Dobrze trafiliście.

Kto może uczestniczyć w naszych spotkaniach?

Odpowiedź jest prosta: WSZYSCY! Odbiorcami naszych zajęć są: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, osoby dorosłe, członkowie stowarzyszeń, organizacji non-profit, klubów pasjonackich, sportowych...
Dotychczas w obszarze Nadleśnictwa Karwin, podczas zajęć dydaktycznych, gościli między innymi: studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drezdenku, studenci kierunku Leśnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, kuracjusze ośrodka rehabilitacyjno-wypoczynkowego, harcerze zrzeszeni w Zawiązku Harcerstwa Polskiego oraz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, osoby uczęszczające do Ośrodka Pomocy Społecznej w Drezdenku, uchodźcy wojenni, bushcrafterzy, członkowi zrzeszeni w organizacjach proekologicznych, wędkarze przynależni do PZW, piłkarze Akademii Pilkarskiej Lubuszanina Drezdenko, rowerzyści zrzeszeni w Stowarzyszeniu "Jednoślad Drezdenko, "Międzychodzka Grupa Rowerowa", "Szprycha Trzebicz" oraz "Dynamo Krzyż Wielkopolski, zagraniczni goście, turyści uprawiający turystykę kwalifikowaną,

Jakie metody i formy pracy stosujemy?

Metody: praktyczne działanie, rozmowa kierowana, burza mózgów, gra symulacyjna, mapa myślowa, dyskusja, kolaż, drama, quiz, doświadczenie, praca z tekstem, prelekcja, prezentacja, miniankieta, dyskusja, wykład, analiza tekstu źródłowego, aktywność ruchowa, zajęcia plastyczne, gra dydaktyczna.

Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Gdzie odbywają się nasze zajęcia edukacyjne?

Miejsca, w których prowadzone są nasze zajęcia: siedziba nadleśnictwa, placówki oświatowe i kulturowe położone w obrębie granic administracyjnych nadleśnictwa, leśne ścieżki edukacyjne Nadleśnictwa Karwin (Lubiatowskie Uroczyska oraz Goszczanowskie Źródliska), Izba Edukacji Leśnej w Dobrojewie, Leśna Baza Lotnicza (LBL) w Lipkach Wielkich, trasy leśnych szlaków rowerowych oraz szklaków pieszych, konnych i nordic walking.
*Wyjazdy poza teren administracyjny możliwe są w odpowiedzi na zaproszenia placówek oświatowych (wyłącznie po uzgodnieniu)

Prowadzimy także edukację zdalną z wykorzystaniem platformy Cisco Webex. Ewentualnie nasz edukator może dołączyć do pokoju zdalnego, zorganizowanego przez osoby zapraszające. Tematy relizowane w edukacji zdalnej oznaczone, zostały "*".

Jaką tematykę realizujemy podczas zajęć?

Edukacja poprzez gry i zabawy


Gdzie leży Puszcza Notecka*? Przyroda w oczach artysty; Drzewo świadkiem historii; Jakim jestem zwierzakiem? Paleta leśnego malarza; Kolory wskażą wam drogę; Tajemnice leśnych znaków*.

Edukacja leśna dla zrównoważonego rozwoju społeczeństwa

Rola lasów; Wpływ konsumpcji na stan lasów w Polsce i na świecie; Ekorozwój, czyli zrównoważony rozwój; Klimat a środowisko*; Środki transportu przyjazne środowisku; Świadoma konsumpcja*; Ograniczanie zużycia wody i energii; Odpowiedzialny tryb życia.

Leśne ekspertyzy

Sok z kapusty; Cztery żywioły naszej planety.

Ochrona ekosystemów leśnych

Odnawialne źródła energii; Formy ochrony przyrody; Ochrona przeciwpożarowa; System przeciw pożarowy Lasów Państwowych.

Miło Cię poznać.

Czym zajmuje się leśnik?* Na czym polega nasza praca?* Za mundurem panny sznurem*.

Lasy świata

Roślinność Bliskiego Wschodu oraz wybranych państw Afryki*.


Flora i fauna Puszczy Noteckiej

Praktyczna ochrona lasów; Cechy poszczególnych roślin i drzew*, Budowa warstwowa lasu*.

*-tematy, możliwe do realizacji w formie zdalnej.

Terminy:

Zajęcia mogą odbywać się w ciągu trwania całego roku kalendarzowego.

Koszty:

Zajęcia dydaktyczne prowadzone są bezpłatnie. Do lasu prosimy was, jedynie o zabranie kanapek, napojów oraz repelentów na komary i kleszcze.

Jak umówić się na zajęcia?

Sprawdź wolny termin w kalendarzu, zadzwoń do nas, umów się na zajęcia. My zajmiemy się resztą.

Naszymi edukatorami są:

Dominik Wieczorkiewicz, specjalista Służby Leśnej, podróżnik,hulajnoga, autor książek dla dzieci: "Hulajnogą przez Szczęśliwą Arabię" (Wydawnictwo Skrzat, Kraków 2018), "Hulajnogą przez Smoczą Wyspę (Wydawnictwo Skrzat, Kraków 2019) oraz bloga hulajkrysiu.com, entuzjasta przyjaznych środowisku środków transportu. Z Dominikem na zajęcia umówicie się, dzwoniąc pod numer: 691-362-520 lub wysyłając wiadomość na adres: d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl

Roch i Teresa Kaczorowscy-małżeństwo "leśna orkiestra" - pasjonaci, kolekcjonerzy, zbieracze, gawędziarze i twórcy Izby Edukacji Leśnej w Dobrojewie. Wielokrotnie nagradzani podczas licznychkonkursów kulturowych. Na zajęcia z nimi umówicie się korzystając z numerów telefonu oraz adresów mailowych:
Roch: 691 018 776 lub roch.kaczorowski@szczecin.lasy.gov.pl
Teresa: 691 018 556 lub teresa.kaczorowska@szczecin.lasy.gov.pl   

Regulamin zajęć edukacyjnych oraz karta potwierdzenia uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych w Nadleśnictwie Karwin, znajduje się w załącznikach na dole strony.

Standardy ochrony osób małoletnich podczas zajęć edukacyjnych organizowanych przez Nadleśnictwo Karwin w wersjach pełnej oraz skróconej znajdują się w załącznikach na dole strony.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Afryka Dominika

Afryka Dominika

Przez długie lata marzyłem o podróży do Afryki. Bezkresne przestrzenie, dziewicza flora i bogata fauna, dostatecznie rozbudzały sferę marzeń. Ogromna dostępność filmów i publikacji przyrodniczych dodatkowo potęgowały, chęć ujrzenia na własne oczy prawdziwego oblicza „Czarnego lądu”. W prawdzie kiedyś byłem w Algierii oraz Tunezji. Właśnie tam dowiedziałem się, że "prawdziwa" Afryka, zaczyna się dopiero za Saharą. Zwariowany pomysł przejazdu hulajnogą, przez kilka afrykańskich krajów rozpocząłem w 2019 roku w Sahelu*, dokładniej Erytrei. Dlaczego hulajnogą? Nie potrafiłem odmówić udziału w podróży, mojej najwierniejszej przyjaciółce. Ponadto uznałem, że Afrykę najkorzystniej będzie, zobaczyć z jednośladu, napędzanego siłami własnych mięśni.

Erytrea
W 2019 roku przehulałem ponad 1000 kilometrów przez surowe góry Erytrei. Moja pierwsza wizyta w Afryce subsaharyjskiej, przyniosła mieszane uczucia. Erytrea to kraj równie piękny, jak trudny. Już samo zdobycie, wizy i późniejszych pozwoleń podróżnych, kosztowała mnie wiele wysiłku. Dyktatorski ustrój państwa uniemożliwia, podróże po znacznej części kraju w zamian gwarantuje względne bezpieczeństwo. Erytrea szczyci się, pustymi drogami oraz największą na kontynencie kulturą jazdy rowerowej. Właśnie stąd wywodzi się Biniam Ghirmay, pierwszy czarnoskóry, zwycięzca jednego z etapów Giro d'Italia. W Erytrei nie widziałem, egzotycznych zwierząt (może poza wielbłądami i marabutami). W zamian spotkałem plemienne tradycje oraz uśmiechniętych i pomocnych tubylców. W tej części Rogu Afryki, życie jest trudne. Wszechobecna bieda przeplata się z uśmiechem ponodbno najpiękniejszych kobiet w całej Afryce. Do Erytrei, chciałbym jeszcze kiedyś wrócić.

Etiopia
Etiopia, uchodząca za regionalną potęgę jest krajem pełnym kontrastów. W Etiopii spędziłem, ponad trzy tygodnie. Pierwsze dwa, hulałem w towarzystwie wspaniałego kompana, Piotra z Gdańska. Wspólnie poznaliśmy, tysiące uśmiechniętych, gościnnych i pomocnych dzieci. Do Etiopii, zabraliśmy ze sobą piłki do nogi, ufundowane przez Nadleśnictwo Karwin, dzięki czemu wsparliśmy kilka mniejszych szkół podstawowych. Wspólna podróż ze stolicy Addis Abeby do Doliny Omo była najtrudniejszą drogą, jaką przeżyliśmy. Mieliśmy rozstroje żołądkowe, poparzenia słoneczne oraz udary. Nagrodą za wysyłek było spotkanie ze sławnym na całym świecie wodzem Plemienia Mursi. W Etiopii z różnicami zetkneliśmy się w każdej sferze podróży. Po pierwsze hulaliśmy przez w czasie, kiedy trwał krwawy konflikt w północnej części kraju, Rejonie Tigraj (2022 rok). Poprzez niestabilną, sytuację polityczną, nie było tam wówczas praktycznie żadnych białych turystów. W ostatnim etapie podróży hulałem samotnie. W pradawnym mieście Harrar uczestniczyłem, w interesującej ceremonii karmienia hien cętkowanych, surowym mięsem. W Etiopii niestety padłem ofiarą napadu rabunkowego. Uzbrojeni bandyci, okładali mnie kamieniami oraz łopatami. Praktycznie straciłem świadomość. Cudem uszedłem z życiem, dzięki pomocy przyjacielskich żołnierzy z etiopskich sił powietrznych. Wspomniana sytuacja spowodowała, że przez długie miesiące bałem się jechać ponownie do Afryki. W końcu zmieniłem zdanie, na szczęście

Uganda
Uganda
została przed laty nazwana przez Winstona Churchilla, Perłą Afryki. Zgadzam się z opinią angielskiego polityka. Kraj jest soczyście zielony. Pełen parków narodowych, obfitujących w egzotyczne zwierzęta. W Ugandzie ponownie byłem z Piotrem. Czuliśmy się bezpiecznie. Miły uśmiech mieszkańców mieszał się z wybornym jedzeniem serwowanym przy ulicy. Dziwnie to zabrzmi, ale niejednokrotnie w Ugandzie, miałem wrażenie, że jestem w Puszczy Noteckiej. Perła Afryki przyniosła, liczne spotkania ze zwierzętami. W obiektywie aparatu udało mi się uwiecznić, między innymi: marabuty, zebry, żyrafy, hipopotamy, pawiany, guźdźce afrykańskie, bawoły afrykańskiej, antylopy gnu, jelenie afrykańskie oraz liczne gatunki gadów i płazów. W Ugandzie udzieliłem, przypadkowo poznanej dziewczynie korepetycji oraz kupiłem książki i zeszyty. Obiecała, że dzięki podarkowi na pewno zda maturę. Trzymam ją za słowo, przecież obiecała.

Rwanda
Kraj nieduży, który przed wyjazdem przede wszystkim, kojarzyłem z ludobójstwa Hutu, skierowanego przeciwko Tutsi. W niewielkiej Rwandzie (dawniej Ruandzie) w 1994 roku w ciągu niespełna pół roku zamordowano, ponad milion ludzi. Dzisiejsza Rwanda to jeden z najlepiej rozwijających się krajów Afryki. Wdrożono w nim liczne programy społeczne. Za użycie słów Hutu lub Tutsi, można trafić do więzienia. Rwanda podobnie jak Erytrea jest krajem kolarskim. Oświetlone drogi, znakomita nawierzchnia oraz smaczne jedzenie serwowane przy ulicy pozwoliły, mi dość szybko przejechać cały kraj. Rwanda słynie, z ostatnich żyjących na świecie goryli górskich (można jes spotkać też w Ugandzie i Demokratycznej Republice Kongo). Zwierzęta są zamknięte w parku narodowym, jednak cena tegoż dobrodziejstwa to ponad 800 dolarów, czyli stanowczo za dużo na posiadany przeze mnie budżet. W Rwandzie, nie licząc Piotra z Gdańska, który hulałem ze mną, spotkałem pierwszego człowieka na hulajnodze. Młodego czarnoskórego chłopaka, który jednoślad zrobił samodzielnie z drewna i kamieni, szacunek.

Burundi
Przed wjazdem do tego kraju czułem liczne obawy, związane z bezpieczeństwem. Małe państewko nie szczyci się zbyt dobrą opinią. Od lat szargają, nim liczne konflikty i niepokoje społeczne. Wszystko to sytuuje Republikę Burundi obok Nigru, Czadu, Mali, Somalii jako najbiedniejsze kraje Afryki. Bałem się niesłusznie, Burundi było dla mnie gościnne. Hulajnogowe przejażdżki w sąsiedztwie Jeziora Tanganika na wiele lat zostaną w pamięci. Tutaj spotkałem hipopotamy, smacznie śpiące w Delcie Rzeki Rusizi. Jednakże największą niespodzianką, było spotkanie z Księżniczką Burundi. Lea jest sama twierdzi, jest praprapra wnuczką ostatniego króla. Chętnie, skorzystała z możliwości przejażdżki na hulajnodze, stąd mój pojazd stał się na chwilę królewską lektyką. W Burundi na hulajnogę żywiołowo reagowały dzieci. Czasem spędzałem wiele godzin w ubogich wioskach, gdzie prowadziłem lekcje hulania.

Kenia
Kraj, który przed wyjazdem jawił mi się jako drogi i turystyczny, okazała się zdecydowanym hitem wycieczki. Pochodzące z bajki Król Lew, słowa Hakuna Matata, przyświecały każdego dnia hulajnogowej podróży. Kenia poza zbliżonym do Etiopii krajobrazem podarowała mi, prawdziwych przyjaciół. W tym kraju spędziłem, najwięcej czasu z miejscową ludnością. Rozmawialiśmy o problemach życia codziennego. W Kenii pierwszy raz odniosłem wrażenie, że nie ma żadnej mentalnej różnicy pomiędzy mną a nimi. Mamy podobne problemy i radości. Ostatecznie nieopodal dużego miasta Kisimu, malowniczo położonym nad jeziorem Victorii, spotkałem swoją czarnoskórą siostrę. Podarowałem jej hulajnogę i tak zakończyłem ostatni etap niezwykłej podróży.

Podróż siłami mięśnie po Czarnym Lądzie była, zapewne przygodą mojego życia. Na długo w głowie zostaną zawsze uśmiechnięci ludzie, egzotyczne zwierzęta oraz wszechobecna bieda. Na Czarnym Lądzie przemyślałem, własne nadkonsumpcyjne życie. Wydaje mi się, że po każdymz powrotów z Afryki byłem trochę lepszym człowiekiem. Czy takim zostanę? Tego nie wiem. Wiem, że wrócę jeszcze na Czarny Ląd. Chciałem kiedyś posadzić drzewa w ramach projektu Wielkiego Zielonego Muru w Nigrze. Warto marzyć.

Podróż udało mi się zrealizować, dzięki przychylności Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin w zakresie urlopu za co dziękuję. Finansowałem ją z własnych oszczędności oraz środków z nagrody jubileuszowej za piętnaście lat pracy w strukturach Lasów Państwowych.

Nadleśnictwo Karwin przed podróżą wyposażyło mnie w podarki dla afrykańskich dzieci za co dziękuję.

Sahel- Sahel, Sahel Tropikalny – region geograficzny w Afryce. Obejmuje obszar wzdłuż południowych obrzeży Sahary; rozciąga się od Senegalu po Erytreę, przez Mauretanię, Mali, Niger, Czad oraz Sudan (źródło: wikipedia.pl, wgląd: 19 marca 2023 roku).