Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Zagrożenia biotyczne:

     Z czynników biotycznych największe zagrożenie w ostatnich latach stwarza zwierzyna płowa Dominującym rodzajem uszkodzeń jest spałowanie i zgryzanie, a najczęstszym sprawcą szkód jest jeleń. 

     Co kilka lat na terenie nadleśnictwa ma miejsce gradacja- czyli masowy pojaw szkodników owadzich. Najczęściej przyczyną gradacji są populacje: brudnicy mniszki, barczatki sosnówki, strzygoni choinówki, poprocha cetyniaka i boreczników.

Ochrona przed szkodliwymi owadami polega na ciągłej obserwacji i prognozowaniu m.in. poprzez rozwieszanie pułapek feromonowych do odłowu szkodników - na podstawie ilości szkodnika można określić czy nie nastąpił wzrost populacji. Dopóki panuje w lesie równowaga ekologiczna nie zachodzi konieczność ingerencji leśników w środowisko. W celu utrzymania równowagi ekologicznej zakładane są remizy - dla sprzymierzeńców lasu: ptaków, płazów, gadów, drobnych ssaków i pająków.Wokół rozwiesza się sztuczne gniazda lęgowe i noclegowe dla ptaków i nietoperzy. Dopiero gdy te metody zawiodą i wystąpi gradacja zagrażająca dużym kompleksom, leśnicy przystępują do zabiegów ratunkowych poprzez opryski samolotowe. 

Zagrożenia abiotyczne:

     Z czynników abiotycznych największe zagrożenie dla Nadleśnictwa Karwin  stwarzają:  susze oraz niski poziom wód gruntowych. Niedobór wody na terenie nadleśnictwa jest w części rekompensowany przez budowę sztucznych zbiorników wodnych, wykorzystując do tego celu naturalne obniżenia terenu. 

Zagrożenia antropogeniczne:

     Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

- ochrona lasu przed pożarami,
- zaśmiecanie lasów,
- zanieczyszczenia przemysłowe.

Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Za nami aktywny weekend

Za nami aktywny weekend

Pracownicy Nadleśnictwa Karwin podczas minionego weekendu Nadleśnictwa Karwin dwukrotnie podróżowali ze stoiskiem promocyjno-edukacyjnym. Pracę rozpoczęliśmy w piątkowe popołudnie w Hali Widowiskowo-Sportowej w Drezdenku. Dzięki zaproszeniu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze byliśmy wraz z uczestnikami wymagającego treningu lekkoatletycznego. Po sportowych zmaganiach, które poprowadził olimpijczyk i wielokrotny Mistrz Europy Pan Marek Plawgo, przygotowaliśmy energetyczne przekąski regeneracyjne. Nie zabrakło także licznych rebusów i konkursów przyrodniczych. Uczestnicy treningu po intensywnym wysiłku sportowym, ochoczo pracowali umysłowo, rozwiązując leśne zagadki. Zainteresowanie stoiskiem promocyjno-edukacyjnym wykazali także rodzice i opiekunowie uczestników treningu, za co serdecznie dziękujemy.

Nazajutrz współtworzyliśmy piknik charytatywny na rzecz bezdomnych zwierząt, zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom „Arka dla zwierząt”. W trakcie wydarzenie odbyły się liczne aktywności, między innymi sesja fotograficzna zwierząt domowych, plener malarski oraz konkurs psiej na najładniejszego pupila gminy Drezdenko. Podczas pikniku z pasją opowiadaliśmy o mieszkańcach lasu oraz wyjaśnialiśmy zasady poruszania się ze zwierzętami w obszarach zalesionych. Przybliżyliśmy uczestnikom, co należy zrobić podczas spotkania z wilkiem lub lisem? Ponadto zorganizowaliśmy liczne konkursy leśne,  w których zwycięzcy mogli otrzymać nagrody. Przekazaliśmy również materiały promocyjne i edukacyjne na rzecz loterii fantowej, z której cały dochód przeznaczony został dla bezdomnych zwierząt Gminy Drezdenko.

Przywilejem była możliwość współtworzenia fantastycznych wydarzeń. Korzystają z okazji z serca zapraszamy Wszystkich do uczestnictwa w Plenerze edukacyjno-sportowym w Grotowie, rozpoczynamy w najbliższą sobotę – 22 czerwca 2024 roku.