Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Zagrożenia biotyczne:

     Z czynników biotycznych największe zagrożenie w ostatnich latach stwarza zwierzyna płowa Dominującym rodzajem uszkodzeń jest spałowanie i zgryzanie, a najczęstszym sprawcą szkód jest jeleń. 

     Co kilka lat na terenie nadleśnictwa ma miejsce gradacja- czyli masowy pojaw szkodników owadzich. Najczęściej przyczyną gradacji są populacje: brudnicy mniszki, barczatki sosnówki, strzygoni choinówki, poprocha cetyniaka i boreczników.

Ochrona przed szkodliwymi owadami polega na ciągłej obserwacji i prognozowaniu m.in. poprzez rozwieszanie pułapek feromonowych do odłowu szkodników - na podstawie ilości szkodnika można określić czy nie nastąpił wzrost populacji. Dopóki panuje w lesie równowaga ekologiczna nie zachodzi konieczność ingerencji leśników w środowisko. W celu utrzymania równowagi ekologicznej zakładane są remizy - dla sprzymierzeńców lasu: ptaków, płazów, gadów, drobnych ssaków i pająków.Wokół rozwiesza się sztuczne gniazda lęgowe i noclegowe dla ptaków i nietoperzy. Dopiero gdy te metody zawiodą i wystąpi gradacja zagrażająca dużym kompleksom, leśnicy przystępują do zabiegów ratunkowych poprzez opryski samolotowe. 

Zagrożenia abiotyczne:

     Z czynników abiotycznych największe zagrożenie dla Nadleśnictwa Karwin  stwarzają:  susze oraz niski poziom wód gruntowych. Niedobór wody na terenie nadleśnictwa jest w części rekompensowany przez budowę sztucznych zbiorników wodnych, wykorzystując do tego celu naturalne obniżenia terenu. 

Zagrożenia antropogeniczne:

     Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

- ochrona lasu przed pożarami,
- zaśmiecanie lasów,
- zanieczyszczenia przemysłowe.

Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Powołano zespół Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Karwin

Powołano zespół Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Karwin

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie w dniu 5 lutego 2024 roku, powołał Zespół Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Karwin. Skład Zespołu został zmieniony Decyzją Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie w dniu 12 sierpnia 2024 roku. Treść Decyzji nr 81 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie z dnia 12.08.2024 r. zmieniająca Decyzję nr 9 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie z 06.02.2024 r. w sprawie powołania Zespołu Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Karwin, znajduje się w załączniku na dole strony.

Zespół powołany został jako organ opiniodawczo-doradczy Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie w sprawach dotyczących lasów o zwiększonej funkcji społecznej w związku z opracowaniem projektu planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Karwin na lata 2025-2034. 

1.Dłubała Bartosz – Kierownik Ośrodka Terapii Grunwald Stanisław Bojkowski Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy im. Prof. Wiktora Degi w Gościmiu;
2. Filistowicz Andrzej – Łowczy Koła Łowieckie Darz Bór Drezdenko;
3. Grabowska Małgorzata – Sołtys wsi Zielątkowo;
4.Jung Marcin – przedsiębiorca leśny;
5.Kaczmarczyk Wojciech – Prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Cyklistów Jednoślad Drezdenko;
6. Kaczmarek Joanna – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin;
7.Kuchowicz Jan – przedstawiciel mieszkańców Drezdenka;
8.Kuska Wojciech – Dyrektor Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia w Drezdenku;
9.Mądrawska Agnieszka – Pracownik Publicznego Przedszkola w Drezdenku;
10.Miron Andrzej – Sołtys wsi Niegosław;
11.Piotrowska Karolina – przedstawicielka mieszkańców Drezdenka;
12.Ruszkiewicz Aleksandra – Inżynier Nadzoru w Nadleśnictwie Karwin;
13.Śpiołek Bogumił – Członek Koło Łowieckie Noteć Gościm;
14.Adam Kołwzan – Burmistrz Drezdenka;
15.Wojciech Uciński – pracownik Urzędu Miejskiego w Drezdenku.