Widok zawartości stron
Obiekty edukacyjne
Obiekty edukacyjne w Nadleśnictwie Karwin:
1. Izba Edukacji Leśnej w Dobrojewie
Jedyne w swoim rodzaju muzeum urządzone zostało w budynku dawnej stajni z lat trzydziestych XX wieku. Stworzone i prowadzone jest przez ludzi z pasją, rodzinę leśników - Teresę, Rocha i Patryka Kaczorowskich.
Dla odwiedzających oferujemy między innymi ekspozycje:
- historii leśników i leśnictwa
- starych maszyn rolniczych i leśnych
- wojskową i milicyjną
- starej kuchni i wyrobów rękodzieła
oraz:
- nietypową kolekcję jednosladów
W bezpośrednim sąsiedztwie Izby Edukacji Leśnej znajdują się:
- punkt widokowy
- miejsce na ognisko
- miejsce postoju pojazdów
Dodatkowo w drzewostanie otaczającym obiekt edukacyjny znaleźć można kilkanaście gatunków drzew, niezwykle rzadko spotykanych w Puszczy Noteckiej.
Serdecznie zapraszamy:
- dzieci, młodzież, nauczycieli, wychowawców
- rodziny
- osoby indywidualne oraz wszystkich zainteresowanych,
Jak do nas trafić?
Izba zlokalizowana jest w miejscowości Dobrojewo, przy drodze wojewódzkiej nr 158 pomiędzy miejscowościami Murzynowo a Lipki Wielkie. Bezpośrednio sąsiaduje z siedzibą Leśnictwa Gościnowo. Traficie do niej dzięki leśnym kierunkowskazom.
Chciałbyś poinformować o własnych planach odwiedzenia Izby Edukacji Leśnej
w Dobrojewie – zadzwoń:
Roch Kaczorowski – 691018776
Teresa Kaczorowska – 691018556
2. ,,Leśna Wiata Edukacyjna''– położona w Gościmiu nad jeziorem Solecko.
Jesteś spragniony wypoczynku i czynnej rekreacji?To miejsce jest właśnie dla Ciebie. Serdecznie zapraszamy do aktywnego spędzenia czasu korzystając z urządzeń infrastruktury Leśnej Wiaty Edukacyjnej.
Znajdziesz tutaj między innymi:
- plac zabaw,
- ścieżkę zdrowia,
- miejsce na ognisko,
- ciąg komunikacyjny wykonany z drewna (kładka),
- pomost nad jeziorem,
- miejsce postoju pojazdów,
- tablice edukacyjne,
- kilkanaście ciekawych gatunków roślin.
Leśna Wiata Edukacyjna powstała w ramach projektu: „Ochrona obszarów Natura 2000 poprzez przekierowanie ruchu turystycznego na tereny mniej wrażliwe” realizowanego
w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Co ważne! Leśna Wiata Edukacyjna w Gościmiu jest obiektem otwartym dla społeczeństwa. Można z niej korzystać bez ograniczeń. Jednakże w sezonie ochrony pożarowej lasu, od 15 marca do końca października każdego roku, przed rozpaleniem ogniska należy zadzwonić na numer 95 762 05 90 wew.444 oraz przekazać nam informację o zamiarze rozpalenia ognia.
3. Leśna Ścieżka Edukacyjna ,,Lubiatowskie Uroczyska'' - położona w Gościmiu
To nie koniec atrakcji. W bezpośrednim sąsiedztwie Leśnej Wiaty Edukacyjnej znajdziesz Leśną Ścieżkę Edukacyjną „Lubiatowskie Uroczyska”. Jej trasa wiedzie przez najciekawsze i najpiękniejsze miejsca rezerwatu przyrody „Lubiatowskie Uroczyska”. Przemierzając malowniczą aleję możesz zaobserwować interesujące zespoły przyrodnicze i leśne oraz liczne gatunki ptaków drapieżnych i wodno-błotnych.
Długość szlaku wynosi aż 6,5 kilometra!
Czas przejścia przewidziany jest od 3 do 5 godzin.
Poziom trudności: umiarkowany.
Na trasie znajdują się przystanki opatrzone tablicami edukacyjnymi o następującej tematyce:
- Informacje ogólne
- Biocenotyczne funkcje martwych drzew
- Formy ochrony przyrody
- Zespoły leśne
- Jezioro Lubiatówko
- Flora i fauna
- Źródliska
- Wyspa kormoranów
W obrębie ścieżki szczególnie polecamy:
- Malownicze zatoczki umożliwiające obserwację zimorodków, czatujących czapli a po zmierzchu mając troszkę szczęścia możesz zaobserwować pływające bobry.
- Wyspę kormoranów, obszar tajemniczy, magiczny i trochę mroczny a zarazem miejsce gniazdowania kormoranów.
- Na najbardziej wytrwałych wędrowców czeka niespodzianka – przygotowana do aktywnego spędzenia czasu na łonie natury Leśna Wiata Edukacyjna.
4. Leśna Ścieżka Edukacyjna ,,Staw Goszczanowski"
Wzdłuż rynnowego jeziora. Przechadzając się ponad 1,5 kilometrową trasą ścieżki, dzięki ustawionym tablicom edukacyjnym uzyskasz wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów leśnych, form ochrony przyrody oraz poznasz bliżej pracę leśnika i sposoby gospodarowania lasem przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
Trasa ścieżki obejmuje dziewięć punktów edukacyjnych opatrzonych tablicami
o następującej tematyce:
- Leśna ścieżka edukacyjna „Staw Goszczanowski”
- Buk i jego mieszkańcy
- Ryby słodkowodne
- Bóbr europejski
- Co nam daje las
- Daglezja zielona
- Rezerwat przyrody
- Pałac modrzewiowy
- Od nasionka do drzewa – Sosna zwyczajna.
W bezpośrednim sąsiedztwie przystanku „Pałac modrzewiowy” przygotowaliśmy dla Ciebie mini arboretum. To nietypowe miejsce w Puszczy Noteckiej, gdzie zinwentaryzowaliśmy ponad dwadzieścia gatunków drzew iglastych oraz liściastych. Czy jesteś w stanie rozpoznać je wszystkie?
Jesteśmy pewni, że sobie poradzisz. Po skończeniu ciężkiej pracy umysłowej dobrze jest nieco odsapnąć, dlatego dla turystów decydujących się odwiedzić arboretum ustawiliśmy specjalne miejsca odpoczynku.
5. Biuro Nadleśnictwa
W siedzibie Nadleśnictwa Karwin znajduje się świetlica wyposażona w sprzęt multimedialny, tablice dydaktyczne. Oferta dydaktyczna skierowana jest do grup zorganizowanych.
Regulaminy obiektów edukacyjnych oraz zajęć edukacyjnych w Nadleśnictwie Karwin, znajdują się w załącznikach na dole strony.
Najnowsze aktualności
Leśna Baza Lotnicza w Lipkach Wielkich
Leśna Baza Lotnicza w Lipkach Wielkich
Pożary stanowią jedno z największych zagrożeń dla lasów nadzorowanych przez Nadleśnictwo Karwin. W ubogich sosnowych drzewostanach Puszczy Noteckiej, ogień rozprzestrzenia się nadzwyczajnie szybko. Zaledwie drobna iskra wystarczy, aby wywołać pożar niosący katastrofalne skutki w środowisku przyrodniczym. Drzewa dotknięte pożarem odnawiają się dziesiątki lat. Dla porównania warto wiedzieć, że miejsce w którym pali się kilkugodzinne, wieczorne ognisko do stanu naturalnego powraca przez okres co najmniej pięciu lat. O ile niektóre rośliny są w stanie zregenerować się, o tyle mieszkańcy lasu giną na zawsze pośród bliźniaczych płomieni ognia.
Zeszły rok (2020) okazał się najtragiczniejszym w długoletniej historii Nadleśnictwa Karwin. Od połowy marca do połowy października (czas trwania sezonu ochrony przeciwpożarowej lasu) odnotowano ponad czterdzieści pożarów. Niestety większość z nich została spowodowana przez czynnik ludzki, podpalenia z premedytacją. Dzięki skoordynowanej pracy straży pożarnej oraz sił pożarniczych Nadleśnictwa Karwin, udało się uniknąć dużego w skutkach wielkopowierzchniowego pożaru lasu.
Opwiadający o ludziach walczących z żywiołem na szeroką skale nie można pominąć pracowników Leśnej Bazy Lotniczej w Lipkach Wielkich. Samo lądowisko powstało w 1989 roku. Wyposażone jest w 800-metrowy asfaltowy pas startowy, hangar, budynek lotniska oraz magazyn środków chemicznych. Każdego roku bazują w jej obszarze dwa samoloty gaśnicze typu M18B Dromader, o masie ładunku wodnego przekraczającego dwie tony. Więcej na temat samolotów gaśniczych pisaliśmy w zeszłym roku na łamach artykułu „Poznaj samoloty gaśnicze” w odsłonie witryny Nadleśnictwa Karwin: https://karwin.szczecin.lasy.gov.pl/aktualnosci1/-/asset_publisher/1M8a/content/poznaj-samoloty-gasnicze
Załogę bazy stanowi dwóch pilotów oraz niezawodny mechanik lotniczy. Przylatują do Lipek Wielkich w połowie marca i pozostają w niej przeszło pół roku. Poza gaszeniem pożarów piloci dromaderów z wykorzystaniem samolotów Dromader M18B, wykonują opryski przeciw szkodliwym szkodnikom owadzim. Pracownicy z Lipek Wielkich mają duże doświadczenie w pracach agrokulturowych, na które wskazuje praca w walce z szarańczą w Libii, Algierii czy dawnej Persji (Iranie). Wróćmy na nasze podwórko, patrolują kilka nadleśnictw położonych w województwie lubuskim oraz kilka w południowych rubieżach województwa zachodniopomorskiego. Każdego dnia realizują loty patrolowe obserwując potencjalne miejsca powstania pożaru lasu.
Podczas wezwania samoloty stanowią potężny front walki z żywiołem. Często zrzut wody z powietrza ratuje las przed większym pożarem. Natomiast samo przybycie samolotów jest zbawienne dla pracującej w trudzie straży ogniowej. Dzięki ich niestrudzonej pracy udało się uniknąć tragedii wiele razy. Co więcej pracownicy lądowiska w Lipkach Wielkich w skromny sposób, ale z największą pasją opowiadają o swej pracy. Tym samym wspomagają edukację ekologiczną nadleśnictwa oraz straży pożarnej. W naszych oczach pozostają szarą eminencją, bohaterami którym zawdzięczamy dobrą kondycją lasu.
Pełnomocnik regionalnego punktu alarmowo-dyspozycyjnego (RPAD) posiada możliwość dysponowania samolotami, pozostając w kontakcie z pilotami jest w stanie podać dokładne koordynaty co skraca czas dolotu dromaderów do miejsca pożaru.