Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadleśnictwo Karwin sprawuje nadzór nad lasami innej własności w ramach porozumienia pomiędzy Nadleśniczym a Starostą Gorzowskim, Strzelecko–Drezdeneckim i Międzyrzeckim. Ogólna powierzchnia tych lasów wynosi 153,32 ha, dla lasów sporządzono inwentaryzacje stanu lasu.

L.p

Starostwo Powiatowe

Powierzchnia

1

Strzelce Krajeńskie

136,6288 ha

2

Międzyrzec

1,2500 ha

3

Gorzów Wielkopolski

15,4362 ha

Lasy prywatne stanowią około 19 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Co istotne, właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren, oznaczając go odpowiednimi tablicami. Z uprawnienia tego właściciele lasów z reguły nie korzystają.

Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej leśnicy włączyli się w udzielanie pomocy prywatnym właścicielom lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia. W szczególności dotyczy to sporządzania planów zalesienia gruntów przy ubieganiu się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz potwierdzania wykonania tego zalesienia. Ponadto leśnicy inicjują objęcie właścicieli lasów prywatnych pomocą finansową w przypadku wystąpienia huraganów, powodzi czy innych klęsk. Działania te również prowadzone są w ramach PROW.

Leśnicy wspierają również właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w całych lasach. Służą temu m.in. materiały – fachowe poradniki i filmy.

Dużym problemem prowadzenia działań gospodarczych i ochronnych na terenie lasów prywatnych jest nadmierne rozdrobnienie działek leśnych oraz brak zorganizowania ich właścicieli. Utrudnia to zwłaszcza czynności z ochrony lasu. Dla organizmów zagrażających lasom granice własności nie stanowią żadnej przeszkody. Prowadzenie działań ochronnych jedynie po stronie Lasów Państwowych lub z niewielkim udziałem lasów prywatnych jest nieskuteczne. Podobnie rzecz ma się również z ochroną przeciwpożarową czy kradzieżami drewna.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VI RAJD ROWEROWY „NA SZAGĘ PRZEZ PUSZCZĘ”

VI RAJD ROWEROWY „NA SZAGĘ PRZEZ PUSZCZĘ”

Nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka” zapraszają do wzięcia udziału w VI edycji rajdu rowerowego pn. „Na szagę przez Puszczę”.

Wydarzenie odbędzie się 7 oraz 8 września 2024 r. 

Miejscem rozpoczęcia oraz zakończenia rajdu jest Ośrodek Wypoczynkowo-Rekreacyjny w Marylinie.

W ciągu dwóch dni wspólnie przejedziemy rowerami ok 100 km po niemal bezludnych leśnych ostępach śladami dawnych linii kolejowych, traktów czy śródleśnych osad, po których dzisiaj pozostały już tylko nazwy. Atrakcją pierwszego dnia rajdu będzie przeprawa promowa na rzece Warcie oraz zwiedzanie Prywatnego Muzeum Kolejnictwa w Chojnie. Natomiast drugiego dnia udamy się do dostrzegalni przeciwpożarowej „Zdroje” na terenie Nadleśnictwa Sieraków.

Poczujmy razem magię i rozległość Puszczy Noteckiej.

WAŻNE INFORMACJE:

  1. Podstawowym warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest zapoznanie się oraz akceptacja regulaminu Rajdu. Regulamin dostępny jest poniżej, w sekcji „Materiały do pobrania”.
  2. Warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest wcześniejsza rejestracja internetowa.
    Zgłoszenia odbywają się za pośrednictwem strony rejestracji uczestników – link do strony dostępny jest na stronach internetowych wszystkich współorganizujących imprezę nadleśnictw.

Rejestracja uczestników odbywa się w terminie 05.08.2024 od godziny 10:00 - 23.08.2024 r. do godziny 10:00.

Opłatę startową w wysokości 80 zł oraz opłatę za nocleg należy uiścić do dnia 23.08.2024 r.

Opłatę startową w wysokości 80 zł należy uiścić dopiero po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu uczestnika do udziału w rajdzie na rachunek:
Nr konta:                    08 8960 0003 0004 4088 2000 0090

Nazwa odbiorcy:        MKS „FORTUNA” WIELEŃ 

            Adres:                        64-730 Wieleń, ul. Pilska 3

Tytułem:                      Wpisowe - imię i nazwisko uczestnika  

Maksymalna liczba uczestników to 60 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

Opłata raz uiszczona nie podlega zwrotowi. Nie ma możliwości przeniesienia opłaty startowej na innego uczestnika w przypadku rezygnacji z uczestnictwa.

       3. Osoby niepełnoletnie od 16 roku życia mogą startować za pisemną zgodą i pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego.

       4. Na miejsce startu, które jest jednocześnie metą, należy dotrzeć własnym środkiem transportu.

NOCLEG:

Istnieje możliwość rezerwacji noclegów (już od piątku, 06.09.2024 r.) w Ośrodku Wypoczynkowo-Rekreacyjnym w Marylinie.
Do dyspozycji uczestników wydarzenia będą domki 8 osobowe. 

Koszt noclegu wraz ze śniadaniem wynosi 100 zł/osobę/1 nocleg.

Chcąc dokonać rezerwacji noclegu należy oznaczyć odpowiednie pole w formularzu rejestracyjnym oraz uiścić opłatę:

Numer konta:         57102041440000600200554337

Nazwa odbiorcy:     Magda Ewa Borówka

Tytułem:                  Imię i nazwisko uczestnika, Liczba osób, Ilość noclegów

 

Link do formularza zgłoszeniowego:

VI Rajd Rowerowy (b4sportonline.pl)

Mapa przejazdu VI Rajdu rowerowego "Na Szagę przez Puszczę" oraz regulamin wydarzenia znajdują się w załącznikach na dole strony.