Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadleśnictwo Karwin sprawuje nadzór nad lasami innej własności w ramach porozumienia pomiędzy Nadleśniczym a Starostą Gorzowskim, Strzelecko–Drezdeneckim i Międzyrzeckim. Ogólna powierzchnia tych lasów wynosi 153,32 ha, dla lasów sporządzono inwentaryzacje stanu lasu.

L.p

Starostwo Powiatowe

Powierzchnia

1

Strzelce Krajeńskie

136,6288 ha

2

Międzyrzec

1,2500 ha

3

Gorzów Wielkopolski

15,4362 ha

Lasy prywatne stanowią około 19 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Co istotne, właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren, oznaczając go odpowiednimi tablicami. Z uprawnienia tego właściciele lasów z reguły nie korzystają.

Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej leśnicy włączyli się w udzielanie pomocy prywatnym właścicielom lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia. W szczególności dotyczy to sporządzania planów zalesienia gruntów przy ubieganiu się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz potwierdzania wykonania tego zalesienia. Ponadto leśnicy inicjują objęcie właścicieli lasów prywatnych pomocą finansową w przypadku wystąpienia huraganów, powodzi czy innych klęsk. Działania te również prowadzone są w ramach PROW.

Leśnicy wspierają również właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w całych lasach. Służą temu m.in. materiały – fachowe poradniki i filmy.

Dużym problemem prowadzenia działań gospodarczych i ochronnych na terenie lasów prywatnych jest nadmierne rozdrobnienie działek leśnych oraz brak zorganizowania ich właścicieli. Utrudnia to zwłaszcza czynności z ochrony lasu. Dla organizmów zagrażających lasom granice własności nie stanowią żadnej przeszkody. Prowadzenie działań ochronnych jedynie po stronie Lasów Państwowych lub z niewielkim udziałem lasów prywatnych jest nieskuteczne. Podobnie rzecz ma się również z ochroną przeciwpożarową czy kradzieżami drewna.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Relacja z 31 Pikniku Lotniczego w Trzebiczu Nowym

Relacja z 31 Pikniku Lotniczego w Trzebiczu Nowym

Za nami odlotowy weekend. Wszystko za sprawą 31 Pikniku Lotniczego w Trzebiczu Nowym połączonego z Dożynkami Gminy Drezdenko. Zdecydowanie najliczniejszą publiczność zgromadził piątkowy koncert gorzowianina Dawida Kwiatowskiego. Jednakże największą atrakcją według organizatorów były imponujące akrobacje lotnicze. Do Trzebicza Nowego przybyło kilkadziesiąt ultralekkich samolotów, służących do amatorskiego latania. Wśród najciekawszych znalazły się karbonowy 2000 STING oraz Piper PA38 Tomahawk SP-KC.

Liczna grupa uczestników odwiedziła sobotnie stoisko promocyjne Nadleśnictwa Karwin. Goście w obrębie namiotu mogli, odpocząć w strefie leśnego chill outu, zapoznać się z ekspozycją ponad pięćdziesięciu ziół występujących w Puszczy Noteckiej. Dla najmłodszych przygotowaliśmy słodki poczęstunek oraz liczne gry, zabawy i rebusy przyrodnicze. Największym uznaniem cieszyła się piaskownica w kształcie pnia drzewa, wypełniona piaskiem kinetycznym, w której dzieci mogły odbić tropy leśnych zwierząt: wilka, sarny, dzika, jelenia, zająca, kuny leśnej oraz ptaków żurawia i kaczki. Każdy z młodszych uczestników opuszczał namiot Nadleśnictwa Karwin z okazjonalnym samolotem oznakowanym logiem 100- lecia Lasów Państwowych. Ponadto przygotowaliśmy punktu gastronomiczny w obrębie, którego, uczestnicy mogli skosztować żywności pochodzenia naturalnego w ramach promocji marki „Dobre z lasu” oraz napić się wody z nutką soku z jeżyny i maliny leśnej. Dużą atrakcją okazał się pokazowy lot samolotów patrolowo-gaśniczych typu Dromader, stacjonujących, na co dzień w Leśnej Bazie Lotniczej w Lipkach Wielkich.

Wydarzenie w dniach 23 i 24 sierpnia 2024 roku odwiedziło kilka tysięcy uczestników.