Wydawca treści
Nadzór nad lasami niepaństwowymi
Nadleśnictwo Karwin sprawuje nadzór nad lasami innej własności w ramach porozumienia pomiędzy Nadleśniczym a Starostą Gorzowskim, Strzelecko–Drezdeneckim i Międzyrzeckim. Ogólna powierzchnia tych lasów wynosi 153,32 ha, dla lasów sporządzono inwentaryzacje stanu lasu.
L.p |
Starostwo Powiatowe |
Powierzchnia |
1 |
Strzelce Krajeńskie |
136,6288 ha |
2 |
Międzyrzec |
1,2500 ha |
3 |
Gorzów Wielkopolski |
15,4362 ha |
Lasy prywatne stanowią około 19 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.
Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Co istotne, właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren, oznaczając go odpowiednimi tablicami. Z uprawnienia tego właściciele lasów z reguły nie korzystają.
Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody.
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej leśnicy włączyli się w udzielanie pomocy prywatnym właścicielom lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia. W szczególności dotyczy to sporządzania planów zalesienia gruntów przy ubieganiu się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz potwierdzania wykonania tego zalesienia. Ponadto leśnicy inicjują objęcie właścicieli lasów prywatnych pomocą finansową w przypadku wystąpienia huraganów, powodzi czy innych klęsk. Działania te również prowadzone są w ramach PROW.
Leśnicy wspierają również właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w całych lasach. Służą temu m.in. materiały – fachowe poradniki i filmy.
Dużym problemem prowadzenia działań gospodarczych i ochronnych na terenie lasów prywatnych jest nadmierne rozdrobnienie działek leśnych oraz brak zorganizowania ich właścicieli. Utrudnia to zwłaszcza czynności z ochrony lasu. Dla organizmów zagrażających lasom granice własności nie stanowią żadnej przeszkody. Prowadzenie działań ochronnych jedynie po stronie Lasów Państwowych lub z niewielkim udziałem lasów prywatnych jest nieskuteczne. Podobnie rzecz ma się również z ochroną przeciwpożarową czy kradzieżami drewna.
Najnowsze aktualności
Ćwiczenia służb mundurowych w Gościmiu
Ćwiczenia służb mundurowych w Gościmiu
W środę 18 września 2024 roku Nadleśnictwo Karwin uczestniczyło w ćwiczeniach służb mundurowych powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Leśnicy przyłączyli się do akcji koordynowanej przez Komendę Powiatową Policji w Strzelcach Krajeńskich. Poniżej znajduje się opis wydarzenia:
Służby muszą być profesjonalne i skuteczne. Wspólne ćwiczenia strzeleckich policjantów i strażaków
Im więcej potu na treningu, tym mniej krwi w boju-to popularna wojskowa dewiza, która doskonale sprawdzająca się również z punktu pozostałych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Dlatego, aby być doskonale przygotowanymi w sytuacji kryzysowej, policjanci i strażacy ze Strzelec Krajeńskich sprawdzili swoje umiejętności. Wspólne ćwiczenia, którym przyglądali uczniowie z klas mundurowych, odbyły się w środę (18 września) nad jeziorem Solecko w Gościmiu.
Na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego nie brakuje pięknych jezior, które są miejscem wypoczynku wielu osób. Liczne kąpieliska, czy atrakcyjne dla miłośników żeglarstwa miejsca sprawiają, że sympatycy wypoczynku nad wodą są częstym widokiem również w okresie poza wakacyjnym. To wszystko wymaga od służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa, wysokich umiejętności. W momencie, kiedy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji na wodzie, służby muszą działać profesjonalnie i skutecznie. Jednym z najlepszych do tego sposobów są ćwiczenia. Dzięki nim policjanci, strażacy i pracownicy innych służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i możliwość ich podnoszenia.
Takie ćwiczenia miały miejsce w środę (18 września) nad jeziorem Solecko. Ich scenariusz zakładał, że dwóch wędkarzy wypadło z łódki i najprawdopodobniej znajdują się w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu. Świadek, który zauważył przewróconą, dryfującą łódkę powiadomił WCPR, skąd informacja dalej została przekazana do Policji i Straży Pożarnej. Od tego momentu rozpoczęła się akcja ratunkowa. Na miejscu pojawili się policjanci, strażacy i strażacy ochotnicy wyposażeni w łodzie motorowe. Równolegle funkcjonariusze i pracownicy Lasów Państwowych sprawdzali brzeg jeziora, również z wykorzystaniem psa patrolowo-tropiącego. W poszukiwania zaangażowano między innymi latającego i podwodnego drona. W akcji uczestniczyło kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Po kilkudziesięciu minutach poszukiwań udało się odnaleźć obu wędkarzy, którzy bezpiecznie zostali przetransportowani na brzeg, gdzie udzielono im pomocy przedmedycznej. Mimo że to były tylko ćwiczenia funkcjonariusze mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Od odpowiedniego przepływu informacji poprzez umiejętności związane z akcją ratunkową na wodzie, poprzez kwestie formalne i dowodzenie akcją. Te wszystkie czynniki w sytuacji kryzysowej są bardzo istotne i nie może być miejsca nawet na najmniejszy błąd. Bo przecież w grę wchodzi zdrowie i życie ludzi.
Ćwiczeniom przyglądała się młodzież ze szkół średnich. Wśród nich byli uczniowie klas mundurowych, którzy mieli możliwość zobaczenia z bliska, jak wygląda praca służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Na licealistów czekały także dodatkowe atrakcje w postaci policyjnego stoiska z symulatorem zderzeń, pokazu sprzętu oraz tresury psa służbowego.
Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich.
Po zakończeniu ćwiczeń dla uczestników dostępne były ekspozycję stoisk promocyjnych Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Krajeńskich, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Strzelcach Krajeńskich, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Nadleśnictwa Karwin. Na koniec wydarzenia odbył się wspólny poczęstunek przy ognisku.