Wydawca treści
Łowiectwo
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.
Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.
Celem łowiectwa jest:
- ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych;
- ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny;
- uzyskiwanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego;
- spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.
Gospodarka łowiecka na terenie Nadleśnictwa ma na celu przede wszystkim dostosowanie liczebności oraz struktury wiekowej i płciowej zwierząt łownych do poziomu, który zapewniłby możliwość realizacji celów hodowli lasu. Zagospodarowanie obwodów łowieckich na terenie Nadleśnictwa Karwin prowadzone są przez koła łowieckie w następujących formach:
- poletka łowieckie – 19,73 ha
- pasy zaporowe – 23 szt (4,95 km)
- paśniki – 21 szt.
- lizawki – 472 szt.
- zagospodarowane łąki śródleśne i przyleśne – 40,05 ha
- ambony – 229 szt.
Dokarmianie:
- karma objętościowo sucha – 2,10 tony
- karma objętościowo soczysta – 133,50 ton
- karma treściwa – 62,50 tony
- sól – 3,20 ton
Najnowsze aktualności
Uczniowie Zespołu Szkół w Drezdenku posadzili dębowy las
Uczniowie Zespołu Szkół w Drezdenku posadzili dębowy las
W dniu 14 listopada uczniowie Zespołu Szkół w Drezdenku, należący do Koła Przyrodników oraz pracownicy Nadleśnictwa Karwin, zorganizowali akcję sadzenia lasu w Leśnictwie Irena. Pod okiem leśników młodzież zasadziła kilkaset dębów, które będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości lokalnego ekosystemu. Uczestnicy, wyposażeni w szpadle, starannie wykopywali dołki i umieszczali w nich sadzonki dębów. Zajęcia, które miały na celu nie tylko pomoc w odnowieniu lasów, ale również edukację ekologiczną, cieszyły się dużym zaangażowaniem. Młodzież z dumą patrzyła na efekty swojej pracy, świadoma, że to, co zasadziła, będzie rosło przez pokolenia. Akcja spotkała się z ogromnym uznaniem zarówno ze strony nauczycieli, jak i leśników, którzy podkreślali znaczenie takich inicjatyw dla ochrony środowiska.
Pomimo nieustannie mżącego deszczu, uczestnikom dopisywały dobry humor. W trakcie sadzenia lasu odbyły się prelekcje przyrodniczo-leśne, wspólne pieczenie przekąsek na ogniu. Nadleśnictwo Karwin z serca dziękuje uczniom za postawy proekologiczne, godne naśladowania.