Wydawca treści
Łowiectwo
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.
Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.
Celem łowiectwa jest:
- ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych;
- ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny;
- uzyskiwanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego;
- spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.
Gospodarka łowiecka na terenie Nadleśnictwa ma na celu przede wszystkim dostosowanie liczebności oraz struktury wiekowej i płciowej zwierząt łownych do poziomu, który zapewniłby możliwość realizacji celów hodowli lasu. Zagospodarowanie obwodów łowieckich na terenie Nadleśnictwa Karwin prowadzone są przez koła łowieckie w następujących formach:
- poletka łowieckie – 19,73 ha
- pasy zaporowe – 23 szt (4,95 km)
- paśniki – 21 szt.
- lizawki – 472 szt.
- zagospodarowane łąki śródleśne i przyleśne – 40,05 ha
- ambony – 229 szt.
Dokarmianie:
- karma objętościowo sucha – 2,10 tony
- karma objętościowo soczysta – 133,50 ton
- karma treściwa – 62,50 tony
- sól – 3,20 ton
Najnowsze aktualności
Puszcza Notecka siłami własnych mięśni
Puszcza Notecka siłami własnych mięśni
W Światowym Dniu Turystyki zapraszamy na spotkanie z Dominikiem Wieczorkiewiczem pt. „Puszcza Notecka siłami własnych mięśni”. Autor tak zaprasza na swoją prelekcję:
"Puszcza Notecka szczyci się mniejszą gęstością zaludnienia niż Bieszczady. Położna pomiędzy rzekami Wartą i Notecią jest drugim co do wielkości, zwartym lasem Europy Środkowej. Nazywana „Krainą Tysiąca Grzybów”, każdej jesieni staje się rajem dla amatorów zbieractwa runa leśnego. Puszcza Notecka sprzyja realizacji turystyki kwalifikowanej: bieganiu, przejażdżkach na rowerze, wyprawach nordic walking oraz rekreacji wodnej. Prelekcja jest relacją z autentycznej podróży Dominika Wieczorkiewicz na hulajnodze w towarzystwie wiernego psa Gapcia, wokół Puszczy Noteckiej. Podczas nietypowej wycieczki przeniesiemy się do miejsca urodzin Syzyfa z Puszczy Noteckiej, serca Puszczy Noteckiej w Białej, przepłyniemy Wartę promem wodnym w Zatomiu. Ponadto odwiedzimy cmentarzysko kurhanowe w Lipkach Wielkich, kilka cmentarzy ewangelickich, Izbę Edukacji Leśnej w Dobrojewie, Pałac Modrzewiowy w Goszczanowie oraz liczne miejsca odpoczynku, postojowe i biwakowe oraz urokliwe leśne ostępy. Wystąpienie zostanie urozmaicone anegdotami z codziennej pracy leśnika, związanego z Nadleśnictwem Karwin przeszło 11 lat. Zapraszam serdecznie".