Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Celem łowiectwa jest:

- ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych;

- ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny;                       

- uzyskiwanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego;

- spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.    

Gospodarka łowiecka na terenie Nadleśnictwa ma na celu przede wszystkim dostosowanie liczebności oraz struktury wiekowej i płciowej zwierząt łownych do poziomu, który zapewniłby możliwość realizacji celów hodowli lasu. Zagospodarowanie obwodów łowieckich na terenie Nadleśnictwa Karwin prowadzone są przez koła łowieckie w następujących formach:

  1. poletka łowieckie – 19,73 ha
  2. pasy zaporowe  – 23 szt (4,95 km)
  3. paśniki – 21 szt.
  4. lizawki – 472 szt.
  5. zagospodarowane łąki śródleśne i przyleśne – 40,05 ha
  6. ambony – 229 szt.

Dokarmianie:

  • karma objętościowo sucha – 2,10 tony
  • karma objętościowo soczysta – 133,50 ton
  • karma treściwa – 62,50 tony
  • sól – 3,20 ton

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Drony pomocne w przeciwdziałaniu pożarom

Drony pomocne w przeciwdziałaniu pożarom

Ostatnie dwa dni były niezwykle pracowite dla wszystkich walczących z pożarami w terenie administracyjnym Nadleśnictwa Karwin.

We wtorek 16 czerwca około godziny 20.00 doszło do pożaru młodnika sosnowego na ternie Leśnictwa Lubiatów. Stosunkowo niedaleko osady Jeleń (Niedźwiady). Przyczyną było prawdopodobnie podpalenie.

W akcji gaśniczej wzięły udział jednostki straży pożarnej:
Ochotnicza Straż Pożarna w Trzebiczu Nowym
Ochotnicza Straż Pożarna w Gościmiu
Ochotnicza Straż Pożarna w Rąpinie
Ochotnicza Straż Pożarna Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego w Drezdenkou
Państwowa Straż Pożarna w Strzelcach Krajeńskich

Ponadto dwa samoloty gaśnicze typu Dromader stacjonujące w Leśnej Bazie Lotniczej Lipki Wielkie oraz siły własne Nadleśnictwa Karwin: samochód patrolowo gaśniczy, kierowca, pełnomocnik nadleśniczego oraz leśniczy Leśnictwa Lubiatów.

Natomiast w środę informacje o pożarze otrzymaliśmy dopiero po godzinie 21. Nocne pora absolutnie nie sprzyjała namierzeniu miejsca rozprzestrzeniania się ognia, dlatego w tej sytuacji niebywale pomocny okazał się dron. Zdjęcia lotnicze pomogły namierzyć dym. Niestety podczas przeglądania materiału fotograficznego pełnomocnika nadleśniczego do spraw ochrony pożarowej spotkała niemiła niespodzianka. Okazało się że równolegle istnieją dwa pożary...

Pierwszy z nich w Leśnictwie Grotów zniszczył pięć arów powierzchni leśnej, natomiast drugi w Leśnictwie Sosnówka pochłonął sześć arów lasu.

W akcji gaśniczej udział wzięły jednostki Straży Ogniowej:

Ochotnicza Straż Pożarna w Rąpinie
Ochotnicza Straż Pożarna Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego w Drezdenkou
Państwowa Straż Pożarna w Strzelcach Krajeńskich

oraz pełnomocnik nadleśniczego oraz leśniczowie z Grotowa i Sosnówki. Warto dodać, że bohatersko do akcji gaśniczej przyłączyła się grupa miejscowej ludności, która uzbrojona w łopaty dzielnie walczyła z żywiołem.

Dziękujemy za poświęcenie!

Was prosimy o reakcję w podejrzanych sytuacjach, ponieważ wydaje się że po raz kolejny mamy do czynienia ze świadomym podpaleniem. Szczególnie prosimy turystów korzystających z obszaru do uprawiania aktywności typu bushcraft i survival o wyostrzony wzrok, ponieważ pożary często wybuchają w sąsiedztwie udostępnionego obszaru. Będziemy wdzięczni za każdą proekologiczną reakcję. Las płoni szybko odradza się latami.