Wydawca treści
Hodowla lasu
Dbamy o to, by las był zawsze...
Jednym z podstawowych obowiązków leśników jest dbałość o to, by niezwłocznie po wyrębie dojrzałego drzewostanu w jego miejscu pojawiło się nowe pokolenie w postaci uprawy leśnej. Szczególny nacisk kładziemy na wzbogacenie składu gatunkowego poprzez wprowadzanie gatunków liściastych w miejscach, gdzie jest to tylko możliwe. W ten sposób zwiększana jest odporoność lasu na szkodliwe czynniki. W odtwarzaniu lasu preferowane jest odnowienie naturalne, czyli powstałe z opadłych na glebę nasion drzewostanu macierzystego.
Leśnicy od kilkunastu lat nieustanie zwiększają lesistość kraju. Najabardziej popularną akcją jest "1000 drzew na minutę".
Co można zrobić w jedną, krótką minutkę?
Można posadzić 1000 drzew.
Lasy Państwowe co roku sadzą około 500 000 000 drzew.
800 mln drzew i krzewów produkują szkółki leśne.
Co roku sadzonych jest coraz więcej drzew liściastych, dzięki czemu ich udział procentowy od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%.
Teraz kilka słów o hodowli...
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
Najnowsze aktualności
XIX ŚWIĘTO PODGRZYBKA – ZAPRASZAMY
XIX ŚWIĘTO PODGRZYBKA – ZAPRASZAMY


BOGATY I RÓŻNORODNY PROGRAM, LEŚNY KLIMAT W SERCU MIASTA, WIEDZA PRZEZ ZABAWĘ – TO WŁAŚNIE ŚWIĘTO PODGRZYBKA!
Święto Podgrzybka jest dobrze znanym i rozpoznawalnym wydarzeniem, integrującym mieszkańców lubusko-wielkopolskiego pogranicza. Po pandemicznej przerwie, wraca do kalendarza imprez cyklicznych w naszym regionie.
Burmistrz Skwierzyny oraz Międzychodu, wraz z Nadleśnictwami: Skwierzyna, Międzychód i Karwin, mają przyjemność zaprosić Państwa na XIX edycję Święta Podgrzybka. Spotkamy się 10.09.2022 r. na Rynku Miejskim w Skwierzynie. Program przewiduje wiele atrakcji dla szerokiego grona odbiorców.
Dzień rozpocznie się od zawodów wędkarskich na rzece Warcie i zmagań młodzieży szkolnej w trakcie Międzyszkolnych Zawodów Sportowych „Boletus”. Później zapraszamy na przysmaki „Dobre z Lasu” oraz występy artystyczne przeplatane ciekawymi prelekcjami o tematyce przyrodniczej. Pod wieczór będziemy się bawić na koncertach zespołów Taraka i Sammy Swoi.
Zachęcamy do świętowania na skraju Puszczy Noteckiej i spędzenia tego dnia razem z nami!