Wydawca treści
Hodowla lasu
Dbamy o to, by las był zawsze...
Jednym z podstawowych obowiązków leśników jest dbałość o to, by niezwłocznie po wyrębie dojrzałego drzewostanu w jego miejscu pojawiło się nowe pokolenie w postaci uprawy leśnej. Szczególny nacisk kładziemy na wzbogacenie składu gatunkowego poprzez wprowadzanie gatunków liściastych w miejscach, gdzie jest to tylko możliwe. W ten sposób zwiększana jest odporoność lasu na szkodliwe czynniki. W odtwarzaniu lasu preferowane jest odnowienie naturalne, czyli powstałe z opadłych na glebę nasion drzewostanu macierzystego.
Leśnicy od kilkunastu lat nieustanie zwiększają lesistość kraju. Najabardziej popularną akcją jest "1000 drzew na minutę".
Co można zrobić w jedną, krótką minutkę?
Można posadzić 1000 drzew.
Lasy Państwowe co roku sadzą około 500 000 000 drzew.
800 mln drzew i krzewów produkują szkółki leśne.
Co roku sadzonych jest coraz więcej drzew liściastych, dzięki czemu ich udział procentowy od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%.
Teraz kilka słów o hodowli...
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
Najnowsze aktualności
Ogłoszenie o możliwości zakupu lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia
Ogłoszenie o możliwości zakupu lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia
OGŁOSZENIE
o możliwości zakupu lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia
Skarb Państwa Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Karwin informuje, że jest zainteresowane zakupem lasów lub gruntów przeznaczonych do zalesienia na podstawie art. 37 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn. Dz.U. 2021 poz.1275 ze zm.).
W szczególności Nadleśnictwo Karwin jest zainteresowane zakupem gruntów, które:
- Bezpośrednio przylegają do gruntów pozostających w zarządzie Lasów Państwowych;
- Regulują przebieg granicy polno-leśnej;
- W Ewidencji Powszechnej Gruntów i Budynków zostały sklasyfikowane jako las (Ls), a jeżeli jest rolą to musi być przeznaczona do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub posiadają decyzją o warunkach zabudowy z przeznaczeniem na zalesienie;
- Posiadają uregulowany stan prawny tj. założoną księgę wieczystą, brak obciążeń na rzecz osób trzecich;
- Granice działki są znane, widoczne w terenie i sąsiedzi nie są w sporze granicznym.
Zgodnie z art. 37 ust 5 ustawy o lasach, las, grunt przeznaczony do zalesienia lub inny grunt lub nieruchomość mogą być nabyte za cenę nie wyższą od wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.
Podmioty zainteresowane sprzedażą lasów, gruntów przeznaczonych do zalesienia proszone są o kontakt tel. 95 76 205 90 lub poprzez adres e-mail: karwin@szczecin.lasy.gov.pl