Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Dbamy o to, by las był zawsze...

Jednym z podstawowych obowiązków leśników jest dbałość o to, by niezwłocznie po wyrębie dojrzałego drzewostanu w jego miejscu pojawiło się nowe pokolenie w postaci uprawy leśnej. Szczególny nacisk kładziemy na wzbogacenie składu gatunkowego poprzez wprowadzanie gatunków liściastych w miejscach, gdzie jest to tylko możliwe. W ten sposób zwiększana jest odporoność lasu na szkodliwe czynniki. W odtwarzaniu lasu preferowane jest odnowienie naturalne, czyli powstałe z opadłych na glebę nasion drzewostanu macierzystego.

Leśnicy od kilkunastu lat nieustanie zwiększają lesistość kraju. Najabardziej popularną akcją jest "1000 drzew na minutę".

 

Co można zrobić w jedną, krótką minutkę?
Można posadzić 1000 drzew.
Lasy Państwowe co roku sadzą około 500 000 000 drzew.
800 mln drzew i krzewów produkują szkółki leśne.
Co roku sadzonych jest coraz więcej drzew liściastych, dzięki czemu ich udział procentowy od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%.

 

 

Teraz kilka słów o hodowli...

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jubileuszowe XX Święto Podgrzybka w Międzychodzie

Jubileuszowe XX Święto Podgrzybka w Międzychodzie

W minioną sobotę, tj. 9 września 2023 roku w Międzychodzie odbyło się Jubileuszowe XX Święto Podgrzybka. Wydarzenie poświęcone Puszczy Noteckiej. Organizatorami Święta Podgrzybka byli Gmina Międzychód, Gmina Skwierzyna oraz nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka” (Międzychód, Skwierzyna, Oborniki, Karwin, Krucz, Potrzebowice, Wronki i Sieraków). Odbyło się patronatem honorowym Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.Podczas Święta Podgrzybka nadleśnictwa promowały zdrową żywność leśnego pochodzenia oraz markę „Dobre z lasu”. Odbyły się liczne warsztaty kulinarne. Uczestnicy bezpłatnie, degustowali przetwory runa leśnego oraz dziczyznę. Ponadto w rozbudowanym programie wydarzenia znalazły się międzyszkolne zawody „Podgrzybek 2023”, konkurs drwali, Rodzinny Rajd Rowerowy „Ostępami Puszczy Noteckiej”, zawody strzeleckie, rywalizacja wędkarska, pokaz psów myśliwskich oraz prezentacja samolotów patrolowo-gaśniczych. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnili: Zespół Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju, zespół muzyczny Jig Reel Maniacs), Orkiestra Dęta Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego, zespoły i sekcje artystyczne Centrum Animacji Kultury i Skwierzyńskiego Ośrodka Kultury. W ramach akci promocyjnej Lasów Państwowych „Sadzimy 1000 drzew na minutę” leśnicy bezpłatnie przekazali sadzonki drzew, min. lipy, jawory, sosny i świerki. Na koniec intensywnego dnia odbyła się licytacja, wyrzeźbionych przez pilarzy podgrzybków, cała kwota uzyskana w wyniku sprzedaży została przekazana na cel charytatywny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Poznań, Informator Międzychodzki, Wieści Międzychodzkie, naszemiasto.pl Międzychód.

Dziękujemy za zaproszenie i możliwość współtworzenia fantastycznego wydarzenia.