Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Zagrożenia biotyczne:

     Z czynników biotycznych największe zagrożenie w ostatnich latach stwarza zwierzyna płowa Dominującym rodzajem uszkodzeń jest spałowanie i zgryzanie, a najczęstszym sprawcą szkód jest jeleń. 

     Co kilka lat na terenie nadleśnictwa ma miejsce gradacja- czyli masowy pojaw szkodników owadzich. Najczęściej przyczyną gradacji są populacje: brudnicy mniszki, barczatki sosnówki, strzygoni choinówki, poprocha cetyniaka i boreczników.

Ochrona przed szkodliwymi owadami polega na ciągłej obserwacji i prognozowaniu m.in. poprzez rozwieszanie pułapek feromonowych do odłowu szkodników - na podstawie ilości szkodnika można określić czy nie nastąpił wzrost populacji. Dopóki panuje w lesie równowaga ekologiczna nie zachodzi konieczność ingerencji leśników w środowisko. W celu utrzymania równowagi ekologicznej zakładane są remizy - dla sprzymierzeńców lasu: ptaków, płazów, gadów, drobnych ssaków i pająków.Wokół rozwiesza się sztuczne gniazda lęgowe i noclegowe dla ptaków i nietoperzy. Dopiero gdy te metody zawiodą i wystąpi gradacja zagrażająca dużym kompleksom, leśnicy przystępują do zabiegów ratunkowych poprzez opryski samolotowe. 

Zagrożenia abiotyczne:

     Z czynników abiotycznych największe zagrożenie dla Nadleśnictwa Karwin  stwarzają:  susze oraz niski poziom wód gruntowych. Niedobór wody na terenie nadleśnictwa jest w części rekompensowany przez budowę sztucznych zbiorników wodnych, wykorzystując do tego celu naturalne obniżenia terenu. 

Zagrożenia antropogeniczne:

     Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

- ochrona lasu przed pożarami,
- zaśmiecanie lasów,
- zanieczyszczenia przemysłowe.

Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Jubileuszowe XX Święto Podgrzybka w Międzychodzie

Jubileuszowe XX Święto Podgrzybka w Międzychodzie

W minioną sobotę, tj. 9 września 2023 roku w Międzychodzie odbyło się Jubileuszowe XX Święto Podgrzybka. Wydarzenie poświęcone Puszczy Noteckiej. Organizatorami Święta Podgrzybka byli Gmina Międzychód, Gmina Skwierzyna oraz nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka” (Międzychód, Skwierzyna, Oborniki, Karwin, Krucz, Potrzebowice, Wronki i Sieraków). Odbyło się patronatem honorowym Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.Podczas Święta Podgrzybka nadleśnictwa promowały zdrową żywność leśnego pochodzenia oraz markę „Dobre z lasu”. Odbyły się liczne warsztaty kulinarne. Uczestnicy bezpłatnie, degustowali przetwory runa leśnego oraz dziczyznę. Ponadto w rozbudowanym programie wydarzenia znalazły się międzyszkolne zawody „Podgrzybek 2023”, konkurs drwali, Rodzinny Rajd Rowerowy „Ostępami Puszczy Noteckiej”, zawody strzeleckie, rywalizacja wędkarska, pokaz psów myśliwskich oraz prezentacja samolotów patrolowo-gaśniczych. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnili: Zespół Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju, zespół muzyczny Jig Reel Maniacs), Orkiestra Dęta Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego, zespoły i sekcje artystyczne Centrum Animacji Kultury i Skwierzyńskiego Ośrodka Kultury. W ramach akci promocyjnej Lasów Państwowych „Sadzimy 1000 drzew na minutę” leśnicy bezpłatnie przekazali sadzonki drzew, min. lipy, jawory, sosny i świerki. Na koniec intensywnego dnia odbyła się licytacja, wyrzeźbionych przez pilarzy podgrzybków, cała kwota uzyskana w wyniku sprzedaży została przekazana na cel charytatywny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Poznań, Informator Międzychodzki, Wieści Międzychodzkie, naszemiasto.pl Międzychód.

Dziękujemy za zaproszenie i możliwość współtworzenia fantastycznego wydarzenia.