Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Zagrożenia biotyczne:

     Z czynników biotycznych największe zagrożenie w ostatnich latach stwarza zwierzyna płowa Dominującym rodzajem uszkodzeń jest spałowanie i zgryzanie, a najczęstszym sprawcą szkód jest jeleń. 

     Co kilka lat na terenie nadleśnictwa ma miejsce gradacja- czyli masowy pojaw szkodników owadzich. Najczęściej przyczyną gradacji są populacje: brudnicy mniszki, barczatki sosnówki, strzygoni choinówki, poprocha cetyniaka i boreczników.

Ochrona przed szkodliwymi owadami polega na ciągłej obserwacji i prognozowaniu m.in. poprzez rozwieszanie pułapek feromonowych do odłowu szkodników - na podstawie ilości szkodnika można określić czy nie nastąpił wzrost populacji. Dopóki panuje w lesie równowaga ekologiczna nie zachodzi konieczność ingerencji leśników w środowisko. W celu utrzymania równowagi ekologicznej zakładane są remizy - dla sprzymierzeńców lasu: ptaków, płazów, gadów, drobnych ssaków i pająków.Wokół rozwiesza się sztuczne gniazda lęgowe i noclegowe dla ptaków i nietoperzy. Dopiero gdy te metody zawiodą i wystąpi gradacja zagrażająca dużym kompleksom, leśnicy przystępują do zabiegów ratunkowych poprzez opryski samolotowe. 

Zagrożenia abiotyczne:

     Z czynników abiotycznych największe zagrożenie dla Nadleśnictwa Karwin  stwarzają:  susze oraz niski poziom wód gruntowych. Niedobór wody na terenie nadleśnictwa jest w części rekompensowany przez budowę sztucznych zbiorników wodnych, wykorzystując do tego celu naturalne obniżenia terenu. 

Zagrożenia antropogeniczne:

     Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

- ochrona lasu przed pożarami,
- zaśmiecanie lasów,
- zanieczyszczenia przemysłowe.

Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ferie z Nadleśnictwem Karwin

Ferie z Nadleśnictwem Karwin

Jak w interesujący sposób spędzić ferie zimowe w Drezdenku? Zapraszamy do siedziby Nadleśnictwa Karwin. W dniach 29 (środa) oraz 31 (piątek) stycznia 2025 roku, od godziny 9 do 11 odbędą się kreatywne warsztaty konstrukcji karmników dla ptaków. Będzie to nie tylko świetna okazjian do przygotowania ptasich „stołówek”, ale również doskonała przygoda pełna nauki, zabawy i okazja do wspólnego spędzenia czasu.

Zajęcia dedykowane są dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej. Obowiązują wcześniejsze zapisy drogą poczty mailowej lub telefonicznej – 691 362 520 lub d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl, prosimy, aby w terminie od 13 stycznia do 27 stycznia 2025 roku, zapisów dokonywali rodzice lub opiekunowie dzieci biorących udział w warsztatach.

Zajęcia są bezpłatne. Przygotowane przez uczniów karmniki trafią do rąk wytwórców i będą gotowe do samodzielnego powieszenia.

Kreatywne warsztaty wytwórcze karmników dla ptaków to nie tylko prace techniczne. W trakcie spotkania dzieci będą miały okazję zapoznać się z różnorodnymi gatunkami ptaków oraz dowiedzieć się więcej o ich zachowaniu i zasadach prawidłowego ich dokarmiania. Ponadto edukatorzy opowiedzą dzieciom o codziennej pracy leśników zachodniej części Puszczy Noteckiej.

Dla uczniów zostanie przygotowany poczęstunek w postaci słodkich przekąsek i ciepłej herbaty. Nadleśnictwo Karwin chętnie uwzględni specjalne potrzeby żywieniowe uczestników warsztatów. Prosimy rodziców i opiekunów o wcześniejsze poinformowanie nas o ewentualnych alergiach i nietolerancji pokarmowe, abyśmy mogli przygotować odpowiednie przekąski.

W spotkaniu nie będą mogli uczestniczyć rodzice oraz opiekunowie.

Osoba do kontaktu:

Dominik Wieczorkiewicz

tel. 95 762 05 90 oraz 691 362 520

e-mail: d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl

Regulamin wydarzenia znajduje się w materiałach na dole strony.

Serdecznie zapraszamy.

Adres miejsca spotkania:

Ul. Pierwszej Brygady 18

66-530 Drezdenko

Sala narad Nadleśnictwa Karwin, na pierwszym piętrze w biurowcu nadleśnictwa