Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Polski przebój

Polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśna Baza Lotnicza w Lipkach Wielkich

Leśna Baza Lotnicza w Lipkach Wielkich

Pożary stanowią jedno z największych zagrożeń dla lasów nadzorowanych przez Nadleśnictwo Karwin. W ubogich sosnowych drzewostanach Puszczy Noteckiej, ogień rozprzestrzenia się nadzwyczajnie szybko. Zaledwie drobna iskra wystarczy, aby wywołać pożar niosący katastrofalne skutki w środowisku przyrodniczym. Drzewa dotknięte pożarem odnawiają się dziesiątki lat. Dla porównania warto wiedzieć, że miejsce w którym pali się kilkugodzinne, wieczorne ognisko do stanu naturalnego powraca przez okres co najmniej pięciu lat. O ile niektóre rośliny są w stanie zregenerować się, o tyle mieszkańcy lasu giną na zawsze pośród bliźniaczych płomieni ognia.

Zeszły rok (2020) okazał się najtragiczniejszym w długoletniej historii Nadleśnictwa Karwin. Od połowy marca do połowy października (czas trwania sezonu ochrony przeciwpożarowej lasu) odnotowano ponad czterdzieści pożarów. Niestety większość z nich została spowodowana przez czynnik ludzki, podpalenia z premedytacją. Dzięki skoordynowanej pracy straży pożarnej oraz sił pożarniczych Nadleśnictwa Karwin, udało się uniknąć dużego w skutkach wielkopowierzchniowego pożaru lasu.

Opwiadający o ludziach walczących z żywiołem na szeroką skale nie można pominąć pracowników Leśnej Bazy Lotniczej w Lipkach Wielkich. Samo lądowisko powstało w 1989 roku. Wyposażone jest w 800-metrowy asfaltowy pas startowy, hangar, budynek lotniska oraz magazyn środków chemicznych. Każdego roku bazują w jej obszarze dwa samoloty gaśnicze typu M18B Dromader, o masie ładunku wodnego przekraczającego dwie tony. Więcej na temat samolotów gaśniczych pisaliśmy w zeszłym roku na łamach artykułu „Poznaj samoloty gaśnicze” w odsłonie witryny Nadleśnictwa Karwin: https://karwin.szczecin.lasy.gov.pl/aktualnosci1/-/asset_publisher/1M8a/content/poznaj-samoloty-gasnicze

Załogę bazy stanowi dwóch pilotów oraz niezawodny mechanik lotniczy. Przylatują do Lipek Wielkich w połowie marca i pozostają w niej przeszło pół roku. Poza gaszeniem pożarów piloci dromaderów z wykorzystaniem samolotów Dromader M18B, wykonują opryski przeciw szkodliwym szkodnikom owadzim. Pracownicy z Lipek Wielkich mają duże doświadczenie w pracach agrokulturowych, na które wskazuje praca w walce z szarańczą w Libii, Algierii czy dawnej Persji (Iranie). Wróćmy na nasze podwórko, patrolują kilka nadleśnictw położonych w województwie lubuskim oraz kilka w południowych rubieżach województwa zachodniopomorskiego. Każdego dnia realizują loty patrolowe obserwując potencjalne miejsca powstania pożaru lasu.

Podczas wezwania samoloty stanowią potężny front walki z żywiołem. Często zrzut wody z powietrza ratuje las przed większym pożarem. Natomiast samo przybycie samolotów jest zbawienne dla pracującej w trudzie straży ogniowej. Dzięki ich niestrudzonej pracy udało się uniknąć tragedii wiele razy. Co więcej pracownicy lądowiska w Lipkach Wielkich w skromny sposób, ale z największą pasją opowiadają o swej pracy. Tym samym wspomagają edukację ekologiczną nadleśnictwa oraz straży pożarnej. W naszych oczach pozostają szarą eminencją, bohaterami którym zawdzięczamy dobrą kondycją lasu.

Pełnomocnik regionalnego punktu alarmowo-dyspozycyjnego (RPAD) posiada możliwość dysponowania samolotami, pozostając w kontakcie z pilotami jest w stanie podać dokładne koordynaty co skraca czas dolotu dromaderów do miejsca pożaru.