Asset Publisher Asset Publisher

Zasady poruszania się po lesie drogami leśnymi oraz udostępnionymi do ruchu publicznego

Szanowni Państwo,

Informujemy, że z dniem 3 lutego 2020 roku w obszarze administrowanych przez nas lasów, zostały uregulowane, zasady poruszania się po drogach leśnych oraz drogach leśnych udostępnionych do ruchu publicznego.

Przepisy regulują następujące dokumenty:

  • Zarządzeniem nr 7/2020 Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin wprowadzono do stosowania Regulamin korzystania z dróg leśnych na terenie Nadleśnictwa Karwin, który ustala zasady, poruszania się pojazdami po drogach leśnych przez osoby uprawnione, wymienione w art. 29 ust. 3 ustawy o lasach.
  • Zarządzeniem nr 47/2021 Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin wprowadzono wykaz dróg leśnych, udostępnionych do ruchu publicznego oraz wykaz miejsc postoju pojazdów na których zezwala się postój.

Należy wiedzieć, że ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerami w lesie dozwolony jest dla wszystkich użytkowników, jedynie po drogach publicznych. Natomiast drogami leśnymi tylko wówczas, gdy są one oznakowane drogowskazami, dopuszczającymi ruch po tych drogach. Co więcej, postój pojazdów silnikowych, zaprzęgowych czy motorowerów dopuszczony jest jedynie w obrębie wyznaczonych miejsc postojowych.

W obszarze Nadleśnictwa Karwin wykaz dróg udostępnionych do ruchu publicznego. obrazuje - Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 47/2021. Wykaz miejsc, gdzie dopuszczono postój przedstawia Załącznik nr 2 do Zarządzenia 47/2021. Lokalizacja dróg leśnych oraz usytuowanie, wyznaczonych miejsc postojowych zostało przedstawione na mapie poglądowej, będące Załącznikiem nr 3 do Zarządzenia nr 47/2021. Ponadto wykaz osób fizycznych oraz instytucji, które otrzymały treść zarządzeń wraz z załącznikami określa Załącznik nr 4 do Zarządzenia nr 47/2021.

Zasady dotyczące poruszania się pojazdami po drogach udostępnionych do ruchu publicznego zostały określone w:

  • Regulaminie korzystania z leśnych dróg udostępnionych do ruchu publicznego dla pojazdów silnikowych, zaprzęgowych i motorowerów na terenie Nadleśnictwa Karwin wprowadzonym Zarządzeniem nr 8/2020 Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin z dnia 03.02.2020 r.
  • Projekty organizacji ruchu dla wszystkich udostępnionych przez Nadleśnictwo Karwin dróg wewnętrznych określają załączniki: Od załącznik: Organizacja ruchu droga nr 1 do załącznik: Organizacja ruchu droga nr 20.

Zarządzenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin nr 7/2020, Zarządzenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin nr 8/2020 oraz Zarządzenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin nr 47/2021 wraz z załącznikami dostępne są w materiałach umieszczonych na dole strony.

resources-to-get


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Dowiedz się więcej o wieżach przeciwpożarowych?

Dowiedz się więcej o wieżach przeciwpożarowych?

Wieża obserwacyjna to sztucznie wzniesiony punkt widokowy usytuowany przeważnie w najwyższym miejscu w terenie umożliwiający oglądanie panoramy otaczającego krajobrazu. Obiekt zaliczany jest do rozległego sytemu przeciwpożarowego. Wieże mają za zadanie wczesne wykrycie pożaru oraz zawiadomienie o jego powstaniu. Można z nich obserwować teren w promieniu, co najmniej 10 km. Obszar, który widoczny jest z jednej wieży, nakłada się na teren dostrzegalny z drugiej wieży, co pozwala na wyznaczenie dokładnego miejsca powstania pożaru. Obserwatorzy podają do Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego (PAD) namiary kątowe zauważonego dymu. Dane odczytuje się za pomocą kolimatora. Objętość obłoku powstającego przy pożarze o powierzchni około 100m2 wystarczy, aby z dostrzegalni zauważyć i określić położenie pożaru.  Wszystkie meldunki obserwator składa drogą radiową lub telefoniczną.

W Nadleśnictwie Karwin usytuowane są dwie wieże obserwacyjne. Jedna znajduje się w Leśnictwie Wilcze Doły, a druga w Leśnictwie Lipki Wielkie.

Wieża obserwacyjna w Leśnictwie Wilcze Doły posiada konstrukcję stalową, kratową i wznosi się na wysokość 32m. Aby wejść na szczyt obiektu należy pokonać aż sto piętnaście schodów, które rozdzielone są ośmioma podestami spoczynkowymi. Na szczycie znajduje się kabina obserwatora obudowana z oknami. Z kabiny można wyjść na podest obserwacyjny. Wieża w ramach wzmocnienia została wyposażona w odciągi linowe mocowane parami w trzech kierunkach.

Wieża obserwacyjna w Leśnictwie Lipki Wielkie ma konstrukcję żelbetową. Wznosi się na wysokość 32m. Na szczycie umiejscowiona jest kabina służąca obserwacji obszarów leśnych, która jest w kształcie wieloboku (ośmiokąta). W jednej z jej ścian umieszczone są drzwi umożliwiające wyjście na podest obserwacyjny, który jest konstrukcji stalowej. Podest ma szerokość 70 cm i posiada specjalną balustradę. Do stalowej konstrukcji pomieszczenia obserwacyjnego zamontowany jest wspornik z rolką, który ma za zadanie umożliwić ewakuację obserwatora, a także transport posiłków i napojów.  Na samym dole wieży znajduje się otwór wejściowy o wymiarach 80x200 cm. Na dwunastu poziomach od strony południowej znajdują się otwory okienne z siatkami. Wieża wyposażona jest w ciągi komunikacyjne, czyli klatkę schodową oraz spoczynki.

Dostrzegalnie nie są udostępniane dla ruchu turystycznego. Odgrywają nieocenioną rolę w walce z żywiołem.