Asset Publisher Asset Publisher

Sprzedaż drewna,choinek i sadzonek

Regulamin kupna oraz sprzedaży drewna w ramach handlu detalicznego

  1. Do podmiotów uprawnionych do nabywania drewna na rynku detalicznym zalicza się:
    1. niebędące przedsiębiorcami osoby fizyczne,
    2. podmioty nienależące do sektora instytucjonalnego przedsiębiorców, jeżeli drewno jest nabywane przez te osoby i podmioty na własne potrzeby jako:
      1. opał, służący do ogrzewania obiektów własnej infrastruktury technicznej,
      2. materiał budowalny do wykorzystania na własne potrzeby (m. in. budowa, przebudowa czy remont własnych zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, ogrodzeń, drewnianych obiektów infrastruktury rekreacyjnej, ogrodowej, łowieckiej, itp.).
  2. Wszystkie podmioty gospodarcze nabywające drewno na rynku detalicznym, zobowiązane są do podpisania w momencie zakupu surowca drzewnego, oświadczenia o niewykorzystywaniu nabywanego drewna na cele handlowe stanowiącego załącznik nr 1a do niniejszego regulaminu.
  3. Detaliczna sprzedaż drewna na warunkach samowyrobu prowadzona jest na podstawie podpisanego przez zainteresowanego samowyrobem Oświadczenia (załącznik nr 1b do niniejszego regulaminu).
  4. Przed wydaniem zgody na pozyskanie drewna osoba wydająca zezwolenie na samowyrób zobowiązana jest do zapoznania osób zainteresowanych z:
  5. zasadami samowyrobu obowiązującymi w Nadleśnictwie,
  6. zasadami zachowania się w lesie,
  7. występującymi zagrożeniami na wskazanej pozycji,
  8. Sprzedaż detaliczna prowadzona jest wyłącznie w formie przedpłaty w leśnictwach (po wcześniejszym uzgodnieniu) i biurze Nadleśnictwa Karwin od poniedziałku do piątku (dni robocze) w godzinach 730-1330.
  9. Dokumentem stanowiącym dowód sprzedaży/zakupu drewna w detalu jest asygnata wraz z paragonem lub faktura. Wyżej wymienione dokumenty stanowią również dowód upoważniający do wydania i wywozu drewna z lasu.
  10. Wydawanie i wywóz drewna zakupionego w sprzedaży detalicznej odbywa się w dni robocze. Wywóz w innym dniu dopuszczalny jest na wniosek Kupującego w porozumieniu z Leśniczym.
  11. Nabywcę obowiązuje 14 dniowy termin wywozu drewna licząc od dnia następnego po dokonaniu sprzedaży. W razie niemożności wywozu w oznaczonym terminie, nabywca winien zgłosić się do leśnictwa o wyznaczenie nowego terminu. Administracja leśna nie odpowiada za zakupiony surowiec, a nabywca nie może rościć do sprzedającego pretensji, co do pogorszenia stanu jakościowego z tytułu opóźnionego odbioru, częściowej lub nawet całkowitej kradzieży zakupionego surowca.
  12. Kupujący lub odbierający surowiec drzewny składa podpis, na dokumentach związanych ze sprzedażą drewna i jego wydaniem, w formie czytelnego podpisu, który pozwala na identyfikację osoby, która go złożyła.
  13. Regulamin niniejszy należy podać do wiadomości nabywców drewna w sposób przyjęty w leśnictwie.

Sprzedaż sadzonek:

Niewielkie ilości sadzonek można kupić w szkółce leśnej nadleśnictwa (sprzedaż na paragon).

Większe ilości można kupić w biurze nadleśnictwa (wystawiamy fakturę Vat).

Dodatkowe informacje:

Cennik na drewno znajduje się w materiałach do pobrania. 

Cennik na sadzonki znajduje się w w materiałach do pobrania.

Cennik sprzedaży nasion i szyszek znajduje się w w materiałach do pobrania.

Zasady sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Karwin, znajdują się w materiałach na dole strony (Zarządzenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin nr 1/2022 z dnia 19 stycznia 2022 roku w sprawie zasad sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Karwin.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Dodaj do kosza i takie okazy!

Dodaj do kosza i takie okazy!

W 2023 roku Lasy Państwowe zebrały i wywiozły z polskich lasów 80,6 tysiąca metrów sześciennych śmieci, za co zapłaciły 32,5 mln złotych. Gdyby te śmieci załadować na TIR-y i ustawić w przestrzeni miejskiej, np. w Warszawie, to powstałby korek od Pałacu Kultury i Nauki do Muzeum w Wilanowie. Dlatego leśnicy ruszają z nową kampanią, w której apelują do grzybiarzy, by korzystając z dóbr lasu, dali mu też coś od siebie i zabrali ze sobą śmieci.

To pierwsza kampania Lasów Państwowych wygenerowana w całości przez AI. Kampania została wygenerowana przez sztuczną inteligencję, ale problem śmieci w lasach jest jak najbardziej prawdziwy.

Gatunki trujące polskie lasy to: puszynka leśna, butelczak wiecznisty, papierzak szkaradny, elektrus rdzawy i mobilek oponiasty.

- Te gatunki grzybów są fikcyjne, wykreowała je sztuczna inteligencja, ale problem dla nas – leśników, jest bardzo realny. Mimo, że na przestrzeni lat obserwujemy spadek ilości śmieci w lasach, to koszt ich usuwania z lasu stale rośnie. Nadal jest źle i nadal mamy w lasach górę śmieci, której uprzątniecie jest bardzo kosztowne - mówi Bartłomiej Barański z Biura Prasowego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Za równowartość kosztów jakie Lasy Państwowe zapłaciły w 2023 za zebranie i wywóz śmieci z lasu (32,5 mln zł), można by zakupić ponad 50 w pełni wyposażonych karetek pogotowia lub ponad 30 wozów strażackich. To także ok. 1/5 budżetu jaki lasy Państwowe wydają każdego roku na ochronę przeciwpożarową. - Te pieniądze naprawdę można lepiej wydawać, gdyby tylko Polacy nie śmiecili w lasach. Tak się niestety nie dzieje, dlatego apelujemy do osób, które kochają las, bywają w nim np. na grzybach, by za każdym razem zabrali z niego chociaż po 5 pozostawionych tam śmieci. To bardzo pomoże leśnym roślinom i zwierzętom, środowisku i wszystkim nam, którzy z lasu korzystamy - dodaje Barański.

Śmieci pozostawione w lasach stwarzają zagrożenie pożarowe, zanieczyszczają ekosystemy i bywają śmiertelnymi pułapkami dla owadów i małych oraz średnich zwierząt. Raz wyrzucone w lesie odpady pozostaną tam bardzo długo. „Papierzak Szkaradny” zostanie tam ponad miesiąc, ale już „Butelczak Wiecznisty” przez 500 lat.

Każdy leśniczy, podleśniczy czy inżynier nadzoru ma w samochodzie worek na śmieci i jednorazowe rękawiczki. Terenowi pracownicy Lasów Państwowych codziennie zbierają w lesie śmieci.

W kampanii #zabierz5zlasu apelują o to, żeby w lasach nie śmiecić, a jeżeli napotkamy już w lesie śmieci, to żeby choć 5 z nich zabrać z lasu i w ten sposób pomóc przyrodzie.

Największym problemem w lasach są niestety śmieci wielkogabarytowe, pozostałości po remontach, meble, sprzęt AGD, elektrośmieci i opony.

Kilka lat temu w lasach Nadleśnictwa Kudypy ktoś porzucił 4 palety zepsutych kurzych jaj. Ostatnio w lesie niedaleko Wejherowa leśnicy odkryli 500 kg rybich wnętrzności. Zdarzają się także samochody, armatura łazienkowa czy sprzęt biurowy, taki jak zepsute drukarki czy faksy. Takich śmieci grzybiarze i spacerowicze nie zabiorą z lasu. Muszą to zrobić wyspecjalizowane firmy, a to niestety kosztuje.

- Mamy nadzieję, że ta kampania przyczyni się do ograniczenia ilości śmieci w lasach i wszyscy uświadomimy sobie, że lasy to nasze wspólne dobro i wspólna odpowiedzialność”- dodaje leśnik.


Nazwa gatunkowa: Puszynka leśna

Występowanie: Najczęściej występuje grupowo, po kilka sztuk.

Gatunek TRUJĄCY środowisko leśne przez około 100 lat!

Przydatność: Okaz trujący dla lasu! ❌

Zalecenia: Usunąć ze środowiska leśnego

Rodzaj kosza: Żółty – metale i tworzywa sztuczne🟡

 

Nazwa gatunkowa: Butelczak wiecznisty

Występowanie: Zasiedla lasy iglaste, liściaste, „różniaste”.

Gatunek TRUJĄCY środowisko leśne przez około 450 lat!

Przydatność: Okaz trujący dla lasu! ❌

Zalecenia: Usunąć ze środowiska leśnego

Rodzaj kosza: Żółty – metale i tworzywa sztuczne🟡

 

Nazwa gatunkowa: Papierzak szkaradny

Występowanie: „Lubi” leśne gęstwiny i wysokie trawy.

Gatunek TRUJĄCY środowisko leśne przez około 6 tygodni

Przydatność: Okaz trujący dla lasu! ❌

Zalecenia: Usunąć ze środowiska leśnego

Rodzaj kosza: niebieski – papier 🔵

 

Nazwa gatunkowa: Elektrus rdzawy

Nazwa potoczna: RTV/AGD-owiec.

Gatunek TRUJĄCY środowisko leśne… nawet do końca świata.

Przydatność: Okaz trujący dla lasu! ❌

Zalecenia: Usunąć ze środowiska leśnego

Miejsce: MPSZOK, PSZOK 🚛 🏭

 

Nazwa gatunkowa: Mobilek oponiasty

Występuje w odmianie łysawej i bieżnikowanej.

Gatunek TRUJĄCY środowisko leśne przez około 300 lat!

Przydatność: Okaz trujący dla lasu! ❌

Zalecenia: Usunąć ze środowiska leśnego

Miejsce: PSZOK, CUO, lokalne zbiórki 🚛 🏭

 

Koncepcja kampanii powstała we współpracy Lasów Państwowych z ekspertami ds. wykorzystania technologii AI:

Szymon Demirkol - koncepcja, realizacja i koordynacja produkcji materiałów AI;

Martinez Swystun – realizacja produkcji materiałów AI;

Anna Choszcz-Sendrowska oraz Bartłomiej Barański – koordynacja kampanii i nadzór merytoryczny Lasów Państwowych.