lista aktualności lista aktualności

Z kalendarza leśnika - wywieszanie budek lęgowych dla ptaków.

Budki lęgowe (zwane także skrzynkami lęgowymi) są bardzo często mylone z karmnikami dla ptaków, choć ich przeznaczenie jest zgoła inne. Celem wywieszania budek lęgowych jest rozwiązanie problemów wynikających z niedoboru naturalnych miejsc gniazdowania dziuplaków. W miejscach, gdzie brakuje drzew dziuplastych, taki „domek” dla ptaków okazuje się idealnym miejscem do złożenia jaj i wychowywania piskląt.

Stosowane obecnie skrzynki lęgowe zaprojektował już na początku XX wieku prof. Jan Sokołowski. Choć plan budowy skrzynek jest identyczny, w zależności od gatunków ptaków, dla których są przeznaczone, różnią się wymiarami oraz średnicą otworu wlotowego:

Typ skrzynki

Wymiary poszczególnych elementów [cm]

Przeznaczenie

Bok dna (A)

Wysokość ścianki (B)

Wysokość ścianki (C)

Średnica otworu wlotowego (D)

Wysokość umieszczenia otworu nad dnem

A1

13

25

27

2,7

15

m.in. muchołówka żałobna, sikora czubatka, mazurek

A

13

25

27

3,3 – 3,5

15

m.in. kowalik, krętogłów, sikora bogatka

B

15

35

38

5,0 – 5,5

20

m.in. dzięcioł duży, dzięcioł średni, pleszka

D

19

40

43

8,0 – 8,5

27

m.in. dzięcioł czarny, kawka, kraska

E

30

50

55

12,0 – 15,0

33

m.in. puszczyk zwyczajny, sowa uszata, włochatka

Źródło: Poradnik ochrony ptaków (Jabłoński B. i in., 1979)

Na terenie Nadleśnictwa Karwin znajduje się ok. 3100 szt. budek lęgowych. Zostały one zawieszone zgodnie z powszechnie panującymi zasadami, tj.:

  • w miejscach preferowanych przez dziuplaki w warunkach naturalnych, stale niezacienionych i silnie nienasłonecznionych – aby nie doszło do szybkiego zagrzybienia budki lub przegrzania piskląt,
  • w odpowiedniej odległości od siebie, aby ptaki nie martwiły się o swoje terytorium – co najmniej 30 m, za wyjątkiem ptaków gnieżdżących się „półkolonijnie” (wskazane jest tutaj rozwieszenie budek na kilku sąsiednich drzewach) oraz budek typu E (eksponujemy maksymalnie 1 budkę/100 ha lasu),
  • na wysokości ok. 4 m (budki typu E na wysokości ok. 6 m) – co gwarantuje łatwy dostęp w celu czyszczenia i konserwacji, a jednocześnie chroni przed przypadkowymi atakami wandalizmu,
  • prosto lub lekko pochylone do przodu – aby uniemożliwić wpadanie kropli deszczu do wnętrza,
  • bez przytwierdzonego poniżej otworu wlotowego patyczka, co jest – niestety dość często spotykanym – nieporozumieniem; patyczek w ogólnym przekonaniu ma jakoby ułatwiać ptakom wlot do skrzynki, a w rzeczywistości ułatwia on drapieżnikowi dostanie się do wnętrza budki.

Co roku, począwszy od 16 października aż do końca lutego, przeprowadzamy przegląd skrzynek lęgowych – oczyszczamy ze starych gniazd i zanieczyszczeń oraz sprawdzamy ich stan techniczny. Jest to bardzo istotne, ponieważ większość ptaków przy kolejnym lęgu nadbudowuje nowe gniazdo na starym, przez co pisklęta znajdują się bliżej otworu wlotowego i są bardziej narażone na atak drapieżnika. Ponadto pozostawione w budce gniazda są źródłem groźnych dla ptaków pasożytów.

Warto nadmienić, iż budki lęgowe dla ptaków często zasiedlają także inne grupy zwierząt, np. nietoperze i drobne gryzonie, a osy i szerszenie wykorzystują niezamieszkane przez ptaki skrzynki do budowy swoich gniazd.

Tekst - Agata Rutkowska.