lista aktualności lista aktualności

Pożary w naszych lasach

Zaledwie kilka cieplejszych dni wystarczyło, aby w Naszych lasach wybuchły pożary. W ostatnim czasie leśnicy Nadleśnictwa Karwin i strażacy pięciokrotnie brali już udział w akcjach gaśniczych.

Nadleśnictwo Karwin zaliczone jest do pierwszej kategorii zagrożenia pożarowego. Zagrożenie pożarowe na terenach leśnych zmienia się w ciągu roku, pod wpływem zmiany warunków meteorologicznych (wilgotność ścioły, wilgotność powietrza, prędkość wiatru oraz ilość opadów),
na skutek wzmożonej penetracji lasu przez ludność (okres wakacyjny, grzybobrania itp.) a także
ze względu na ilość ugorujących gruntów rolnych w okresie wiosennym (sucha roślinność).

Obecnie dni stają się coraz cieplejsze, słoneczne, bezdeszczowe. Niestety, oznacza to, że w lesie będzie jeszcze bardziej sucho i będzie się utrzymywać duże zagrożenie pożarowe. Dlatego Nadleśniczy Nadleśnictwa Karwin apeluje o rozwagę podczas leśnych wędrówek.

Sucha ściółka może zapalić się nawet od najmniejszej iskry i spowodować pożar, który strawi pokaźne obszary lasu, a jego gaszenie może potrwać kilka dni. Pożar stawia w dużym niebezpieczeństwie także leśne zwierzęta. Warto o tym pamiętać, decydując się na wędrówki po lesie w gorące i upalne dni.

Lasy Państwowe przypominają, że przy dużym zagrożeniu pożarowym nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu. Dzieje się to w momencie, jeżeli przez kolejnych pięć dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10 proc.

Obowiązujące zakazy wstępu do lasu można sprawdzić na stronie internetowej http://zakazywstepu.lasy.gov.pl/