lista aktualności lista aktualności

Pożar powstały po leśnym "biwaku"

W czwartek, 5 sierpnia w Leśnictwie Solecko, nieopodal granicy z Leśnictwem Sosnówka, wybuchł groźny pożar. Spaliło się ponad dwa ary lasu.

Dzięki sprawnej interwencji, straży pożarnej oraz własnych sił Nadleśnictwa Karwin zaangażowanych, w ochronę pożarową lasu, pożar udało się sprawnie opanować. Prawdopodobną przyczyną niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia było niedogaszone ognisko. Pozostawione przez biwakujących. W sąsiedztwie pożaru znaleziono lampkę biwakową, która wskazuje na nieodległą w czasie bytność ludzi w tym miejscu.

Należy pamiętać, że w obszarze „Zanocuj w lesie”, udostępnionym do samodzielnego biwakowania w lesie w Nadleśnictwa Karwin, ze względu na wysokie zagrożenie pożarowe, nie dopuszcza się używania otwartego ognia. Można jedynie korzystać z bezpiecznych kuchenek gazowych. Doświadczenia z przeszłości a w szczególności zeszły rok, który przyniósł przeszło czterdzieści pożarów lasu, determinują na nas utrzymanie całkowitego zakazu rozpalania ognisk w obszarze udostępnionym do uprawiania aktywności bushcraft i survival.

Pracownicy Posterunku Straży Leśnej, co raz częściej informują, o przypadkach nielegalnego rozpalania ognia przez biwakujących, pomimo obowiązującego zakazu. Należy pamiętać, że nieodpowiedzialne użycie ognia lesie może doprowadzić do tragedii o wiele bardziej tragicznej w skutkach niż dzisiejszy pożar lasu. Las rośnie latami, płonie bardzo szybko.