lista aktualności lista aktualności

Pożar w Leśnictwie Irena

W naszym Nadleśnictwie Karwin nieprzerwanie utrzymuje się najwyższy poziom zagrożenia pożarowego.

Sutkiem długotrwałej suszy był między innymi zeszłotygodniowy pożar w Leśnictwie Irena powstały w wyniku nieumyślnego podpalenia lub zaprószenia.

Dzięki szybkiej interwencji jednostek Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Krajeńskich oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Drezdenka, Trzebicza, Rąpina oraz Trzebicza Nowego udało się uniknąć tragedii. Jednakże nieomal 30 arów lasu spotkało się z niedwracalnymi zmianami w środowisku przyrodniczym.

Mimo ochłodzenia, bądźmy świadomi zagrożenia - nadal jest bardzo sucho i wietrznie. Sucha ściółka może zapalić się nawet od najmniejszej iskry i spowodować pożar, który strawi pokaźne obszary lasu, a jego gaszenie może potrwać kilka dni. Pożar stawia w dużym niebezpieczeństwie także leśne zwierzęta. Warto o tym pamiętać, decydując się na wędrówki po lesie w gorące i upalne dni.

Lasy Państwowe przypominają, że przy dużym zagrożeniu pożarowym nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu. Dzieje się to w momencie, jeżeli przez kolejnych pięć dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10 proc.

Obowiązujące zakazy wstępu do lasu można sprawdzić na stronie internetowej http://zakazywstepu.lasy.gov.pl/