lista aktualności lista aktualności

Plener podróżniczy imienia Leona Mroczkiewicza i Tadeusza Perkitnego oraz 5 Leśny Rajd Hulajnogowy w Grotowie

Podczas pierwszego weekendu letnich wakacji szkolnych w Nadleśnictwie Karwin odbył się Plener podróżniczy imienia Leona Mroczkiewicza i Tadeusza Perkitnego. Wydarzenie miało na celu przypomnieć o niezwykłej podróży znamienitych leśników, którą odbyli w latach 1926-1930. Wówczas świeżo upieczeni absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego, okrążyli świat praktycznie bez środków finansowych i jakiegokolwiek wsparcia z zewnątrz.

Plener podróżniczy odbył się w obrębie komercyjnego pola biwakowego Grotów 5 (Leśnictwo Grotów). Dla licznie przybyłych uczestników przygotowano ciepły poczęstunek z kociołka myśliwskiego oraz co ważne aż cztery wystąpienia. Dwa pokazy przeprowadził Wojciech Ganczarek (wojciechganczarek.pl), który opowiedział o trwającej dziesięć lat podróży totalnej. Wystąpienie publiczne dotykało istotnych spraw socjalno-bytowych Ameryki Łacińskiej, ponadto było relacją z podróży w głąb siebie. Drugim wykładem przeprowadzonym przez Wojciecha Ganczarka, była prelekcja dotykająca deforestacji w Paragwaju oraz wyborów ludzi w aspekcie stanu środowiska przyrodniczego na świecie. Wśród prelegentów znaleźli się również pracownicy Nadleśnictwa Karwin. Pasją kowalstwa, jednocześnie udostępniając słuchaczom kuźnię polową do samodzielnej próby, pochwalił się Leśniczy Leśnictwa Bukowo Patryk Kaczorowski. Natomiast wspomnieniami z podróży na hulajnodze przez Etiopię, Erytreę, Burundi, Rwandę, Ugandę i Kenię podzielił się specjalista Służby Leśnej, Dominik Wieczorkiewicz. Niewątpliwym gwoździem programu był wykład Agaty Mroczkiewicz, praprawnuczki Leona Mroczkiewicza oraz studentki piątego roku Leśnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Prelegentka dokładnie scharakteryzowała wyprawę przodka oraz jego przyjaciela. Ponadto zabrała ze sobą liczne pamiątki z podróży leśników. Wśród najciekawszych przedmiotów znalazły się listy Leona Mroczkiewicza, wysyłane z Senegalu, taśmy magnetofonowe z nagraniami głosowymi relacji z podróży Tadeusza Perkitnego oraz kluczyk Forda, którym podróżnicy powrócili z wyprawy do Poznania 18 lutego 1930 roku.

Wydarzeniem towarzyszącym Plenerowi podróżniczemu imienia Leona Mroczkiewicza i Tadeusza Perkitnego był piąty Leśny Rajd Hulajnogowy. Rajd jest największym w Polsce zlotem, skupiającym osoby poruszające się na hulajnogach, które pozostają napędzane wyłącznie siłami własnych mięśni. W trakcie dwóch dni hulajnogiści pokonali ponad 60 kilometrów leśnych szlaków rowerowych Puszczy Noteckiej. Uczestnicy wzięli także udział w zajęciach
w ramach edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa oraz byli słuchaczami prelekcji podróżniczych.

Wydarzenie odbyło się w dniach 23-25 czerwca 2023 roku. Wzięło w nim udział około 80 osób.