lista aktualności lista aktualności

Ogólnopolska Noc Sów z Nadleśnictwem Karwin po raz piąty

Tegoroczna Noc Sów z Nadleśnictwem Karwin była wyjątkowa. Przede wszystkim za sprawą licznie przybyłych uczestników. Już wiele dni przed wydarzeniem limit miejsc dla dwóch przewidzianych wycieczek terenowych został wyczerpany. Jednakże prelekcja przy ognisku pozostawały otwarte dla wszystkich uczestników, zgodnie z zasadą, że ciepło ognia pozostaje otwarte dla wszystkich. W piątkowy wieczór 23 lutego 2024 roku w Zielątkowie zgromadziło się sto dziesięć osób.

Wydarzenie rozpoczęło się chwilę po dwudziestej. Po krótkim wystąpieniu pracownika Nadleśnictwa Karwin, pierwsza grupa uczestników wyruszyła w nocną wycieczkę terenową o długości trzech kilometrów. W trakcie której o sowach występujących w Polsce z pasją opowiadał ornitolog Pan Michał Barcz, członek Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Spacer pierwszej grupy trwał dwie godziny. Kolejno w poszukiwaniu puszczyków, płomykówek oraz sowy uszatki wyruszyła druga grupa uczestników. Niestety tego dnia nikomu nie udało nam się zobaczyć ani usłyszeć sowy. Jednakże obydwie wycieczki odbywały się przy akompaniamencie skrzeczących żurawi.

Po powrocie do miejsca zbiórki obydwu grup, przygotowaliśmy ognisko integracyjne, gdzie rozmowy na temat skrzydlatych mieszkańców Puszczy Noteckiej trwały do późnych godzin nocnych. Wydarzenie zakończyło się w sobotę o pierwszej w nocy. Tak duża ilość uczestników była dla nas wyróżnieniem, ale dużym wyzwaniem organizacyjnym, któremu udało się sprostać.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo. Szczególne podziękowania składamy na ręce Pani Małgorzaty Grabowskiej, sołtys Zielątkowa za udostępnienia terenu oraz przyjęcie. Do zobaczenia za rok, Noc Sów na stałe wpisała się w harmonogram wydarzeń edukacyjnych Nadleśnictwa Karwin.