Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zasady sprzedaży drewna

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

W roku 2020 LP planują sprzedać w sumie 40,3 mln m3 drewna, z czego dla przedsiębiorców przeznaczone są blisko 34 mln m3. Z tej oferty 80 proc. surowca to pula dla przedsiębiorców posiadających tzw. historię zakupu – drewno to będzie oferowane w Portalu Leśno-Drzewnym. Pozostałe 20 proc. będzie sprzedawane w aplikacji e-drewno, dostępnej dla wszystkich podmiotów gospodarczych.

Zarządzenie
w sprawie zasad sprzedaży drewna
Ostatnie dwa i pół roku były wyjątkowe ze względu na ogromną klęskę z sierpnia 2017 r. w Borach Tucholskich, gdzie nawałnica powaliła i połamała miliony drzew o łącznej masie ponad 8,6 mln m3. Dziś leśnicy kończą uprzątanie ostatnich fragmentów zniszczonych lasów, a większość poklęskowego drewna możliwego do zagospodarowania została pozyskana i zaoferowana na rynku w latach 2017-2019.

Dlatego w przyszłym roku planowana sprzedaż drewna ogółem wyniesie 40,3 mln m3, czyli nieco mniej niż w roku 2019 (40,4 mln m3), ostatnim nadzwyczajnym z powodu „huraganu stulecia”, i znacznie mniej niż w roku 2018 (44,7 mln m3), czyli w szczycie prac związanych z likwidacją skutków klęski. Jest to jednak o blisko milion metrów sześciennych więcej w porównaniu do „zwykłego” roku 2016, czyli przed kataklizmem.

Portal Leśno-Drzewny

Co roku surowiec od Lasów Państwowych kupuje ok. 7000 krajowych firm najróżniejszej wielkości. Trafia do nich ogromna większość z całości pozyskiwanego drewna. Od wielu lat leśnicy oferują przedsiębiorcom surowiec w dwóch najważniejszych internetowych procedurach: w sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym, umożliwiającej nabycie surowca klientom, którzy kupowali już wcześniej od Lasów Państwowych, oraz na aukcjach systemowych w aplikacji e-drewno, dostępnych dla wszystkich przedsiębiorców. W nowych zasadach podział surowca między te dwie procedury ustalono w proporcji 80:20, uwzględniając postulaty przedsiębiorców w największym możliwym zakresie w świetle prawa konkurencji oraz interesów Skarbu Państwa i przemysłu drzewnego (wcześniej podział wynosił 70:30).

Aukcje e-drewno

Sprzedaż w PL-D będzie odbywała się raz do roku z jedną dogrywką, zaś aukcje systemowe dwa razy (w każdym półroczu trafi na nie po 10 proc. puli surowca). W przypadku pierwszej procedury przy ocenie ofert, zgodnie z postulatami większości przedsiębiorców, nie będzie brane pod uwagę tzw. kryterium geografii. Liczyła się będzie wyłącznie cena zaproponowana przez klienta. Podstawą do wyliczenia maksymalnej oferty zakupu klientom PL-D będzie historia ich zakupów z ostatnich dwóch lat, tak jak wcześniej. Do historii nie będą za to wliczane m.in. zakupy detaliczne, na submisjach drewna cennego, a zwłaszcza zakupy surowca klęskowego w specjalnych procedurach.

Nowością jest stworzenie tzw. puli technicznej, w ramach której przedsiębiorcy będą mogli nabyć ok. 1,2 mln m3 drewna podczas zwykłych aukcji w aplikacji e-drewno, na które surowiec będzie przekazywany na bieżąco w ciągu roku. Jak zawsze, na te aukcje będzie trafiało również drewno niesprzedane w innych procedurach, ewentualny surowiec z nieprzewidzianych klęsk żywiołowych itp. Nie zmieniają się inne formy sprzedaży drewna w LP. Dla nabywców detalicznych (m.in. na cele opałowe) przeznaczone zostanie w 2020 r. 4,5 mln m3 drewna. Tego rodzaju sprzedaż odbywa się bezpośrednio w nadleśnictwach na podstawie ustalonego przez nie cennika. Drewno szczególne (cenne) będzie sprzedawane na klasycznych submisjach lub aukcjach, odbywających się na gruncie, gdzie decyduje cena.

Pierwszy etap sprzedaży ofertowej w PL-D rozpocznie się 6 grudnia i potrwa do 12 grudnia br. W drugiej połowie miesiąca odbędzie się drugi etap (dogrywka) i około 20 grudnia poznamy ostateczne wyniki sprzedaży w PL-D na rok 2020. Pierwsza z dwóch aukcji systemowych w aplikacji e-drewno ruszy natomiast po 6 stycznia przyszłego roku.

Lasy Państwowe są głównym dostawcą drewna dla polskich przedsiębiorców oraz pozostałych obywateli – pokrywają ok. 90 proc. krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. Drewno z LP jest fundamentem kluczowego dla polskiej gospodarki, zwłaszcza eksportu, przemysłu drzewnego. Drewno jest najbardziej naturalnym i przyjaznym, ale też całkowicie odnawialnym materiałem. Pozyskujemy znacznie mniej drewna niż co roku przyrasta, dlatego zwiększa się nie tylko obszar, ale też zasobność lasów (wskaźnik ilości drewna na danej powierzchni).

Co roku w LP przybywa ok. 25 mln m3 drewna netto, ponad to, co wycinamy. W uproszczeniu to średnio dwa nowe, dojrzałe drzewa rocznie na każdego Polaka. To oznacza, że stale zwiększamy ilość biomasy leśnej, a więc też zdolność lasów do pochłaniania CO2. Warto przypomnieć, że nie tylko żywe drzewo, ale też drewno z niego zamienione w określony przedmiot jest wciąż magazynem węgla. Im więcej i dłużej będziemy wykorzystywać przedmioty z drewna, tym bardziej będziemy poprawiali bilans CO2.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

4 Leśny Rajd Hulajnogowy w Grotowie

4 Leśny Rajd Hulajnogowy w Grotowie

Hulajnogą przez lasy po raz czwarty? Czy możliwe? Przekonajcie się sami w dniach 25-25 czerwca 2022 roku w Puszczy Noteckiej.

Zapraszamy już po raz czwarty. Jak głosi międzynarodowa fraza #4YOU. Będziemy po raz czwarty dla Ciebie w sercu Puszczy Noteckiej. Z niewielką różnicą,  w porównaniu do lat ubiegłych. Otóż organizatorami wydarzenia są wspólnie Nadleśnictwo Karwin oraz Nadleśnictwo Międzychód, co oznacza że odwiedzimy województwo lubuskie oraz wielkopolskie.

4 Leśny Rajd Hulajnogowy w Grotowie jest wydarzeniem o charakterze międzyregionalnym, skupia społeczności hulajnogowe z całej Europy. Hulacze w ciągu dwóch dni będę mieć do pokonania około 60 kilometrów malowniczych leśnych ścieżek, wijących się poprzez wciąż nieodkryte ostępy Puszczy Noteckiej. Spotkanie popularyzuje ogłoszone przez ONZ cele zrównoważonego rozwoju społeczeństwa. Przede wszystkim, zwraca uwagę na potrzebę ograniczenia emisji śladu węglowego, poprzez, regularne użytkowanie przyjaznych środowisku środków transportu – hulajnóg.

Rajd stoi otworem dla każdego Uczestnika (z ograniczeniem wiekowym, które wymagają obecności opiekuna), który przybędzie do Grotowa z hulajnogą, napędzaną siłami własnych mięśni. Zapraszamy.

PROGRAM WYDARZENIA:

Sobota, 25 czerwca 2022 roku:

  • Zbiórka Uczestników, adres Grotów 5; 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8715 – godzina 9.30.
  • Przywitanie Uczestników oraz zaproszonych gości przez Organizatorów– godzina 9.30-9.45.
  • Wręczenie pakietów startowych dla Uczestników – godzina 9.45-10.00.
  • Start Uczestników „4 Leśnego Rajdu Hulajnogowego” – godzina 10.00.
  • Przejazd uczestników, do historycznej Osady Radusz (obszar administracyjny Nadleśnictwa Międzychód), gdzie przewidziany jest poczęstunek oraz okolicznościowa prelekcja. Współrzędne geograficzne: 52.6792, 15.9049   około godz. 12.30
  • Powrót do miejsca rozpoczęcia Rajdu Posiłek dla Uczestników w lokalizacji Grotów 5,
    66-530 Drezdenko
    – godzina 15.00
  • Podsumowanie pierwszego dnia Rajdu, przekazanie Uczestnikom materiałów edukacyjnych oraz pamiątkowych medali – godzina 16.00.
  • Warsztaty edukacyjne dla Uczestników oraz przybyłych Gości, prowadzi dr Kamil Szpotkowski – godzina 17.00 – 19.00
  • Świat nie jest zły, czyli hulajnogowe, prelekcie podróżnicze od godziny 20.00 do 22.00 (w zależności od ilości zgłoszonych prelekcji)
  • Wspólne ognisko integracyjne od godziny 21.00 do 23.00 (ognisko rozpocznie się w trakcie trwania slajdowisk podróżniczych).

Niedziela, 26 czerwca 2022 roku:

  • Zbiórka uczestników, adres Grotów 5; 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8715 – godzina 9.00.
  • Wspólne śniadanie dla Uczestników Rajdu w lokalizacji Grotów 5, 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne – godzina 9.30.
  • Start Uczestników w drugim dniu „4 Leśnego Rajdu Hulajnogowego” – godzina 10.30.
  • Przystanek tematyczny nad Jeziorem Źródlanym (Nadleśnictwo Karwin, Leśnictwo Lubiatów) – godzina 11.30.
  • Powrót do miejsca zbiórki. Zakończenie 4 Leśnego Rajdu Hulajnogowego – godzina 13.30.

INFORMACJE DODATKOWE:

  • ZAPISY UCZESTNIKÓW:

Zgłoszenie udziału uczestnictwa prosimy kierować drogą mailową na adres: d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 691-362-520 lub 95 762 05 90 wew. 681.

W zgłoszeniu prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość pobytu oraz ewentualnie nazwę klubu.

Lista uczestników, będzie aktualizowana co trzy dni, w załączniku na dole strony.

Zgłoszenia przyjmowane są w dniach od 3 do 20 czerwca 2022 toku.

  • ZGŁOSZENIA PRELEKCJI W RAMACH PANELU DYSKUSYJNEGO „ŚWIAT NIE JEST WCALE ZŁY – HULAJNOGOWE PRELEKCJE PODRÓŻNICZE”.

Odbyłeś ciekawą wycieczkę hulajnogą po Warszawie? Wjechałaś siłą własnych mięśni na Mount Blanc? Uczestniczyłeś w Kolobezkovym Pucharze w Czechach? Lub po prostu lubisz hulać gdziekolwiek – po lesie, do sklepu do babci? Nie ważne, jeśli lubisz dzielić się wspomnieniami
z innymi, weź udział w naszym panelu podróżniczych opowieści.

Zgłoszenia slajdowisk w ramach panelu dyskusyjnego - „Świat nie jest wcale zły, czyli hulajnogowe prelekcje podróżnicze”, przyjmowane są drogą poczty elektronicznej na adres: d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl od dnia 3 do 15 czerwca 2022 roku.

Prelekcja powinna zostać przygotowana w formie pokazu multimedialnego, np. ponumerowane zdjęcia w formacie jpg.; jpg., prezentacji PowerPoint.

  • AKCJA „WSPÓLNY DOJAZD”.

W celu ograniczeniu śladu węglowego, osoby przyjeżdżające własnym samochodem do Grotowa, jednocześnie posiadające wolne miejsca, mogą podać informację w zgłoszeniu uczestnictwa, przekazanym organizatorowi. Informacja zostanie opublikowana i będzie publiczna, dla osób pragnących skorzystać ze wspólnego dojazdu, celem ograniczenia emisji szkodliwych spalin do środowiska.

Najbliższym pasażerskim, węzłem kolejowym w sąsiedztwie komercyjnego pola biwakowego „Grotów 5” (bazy Rajdu) jest stacja Nowe Drezdenko. Odległość około 12 kilometrów hulajnogą.

  • PIĄTKOWY PRZYJAZD UCZESTNIKÓW:

W piątek 24 czerwca 2022 roku, około godziny 20.00 w lokalizacji: Grotów 5 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.77334703478196 , 15.871538397277764 odbędzie się ognisko dla osób, które zdecydują się na przyjazd do już w piątek. Ognisko ma charakter nieoficjalny, poczęstunek nie będzie zapewniony przez Organizatora.

  • INFORMACJA O NOCLEGACH
  1. Pole biwakowe „Grotów 5”- Baza Leśnego Rajdu Hulajnogowego. Możliwość rozbicia namiotu oraz po uzgodnieniu, możliwość przespania się w dużym namiocie (konieczność posiadania materacy, łóżek polowych, śpiworów itp.), infrastruktura noclegowa w postaci domków letniskowych i przyczepy campingowej – informację Amadeusz Naczyński – nr tel. 510 106 082 oraz facebook: www.facebook.com/Grotow5  – baza Rajdu.
  2. Gospodarstwo Agroturystyczne „Siedlisko Zaśpiew” - tel. 666696487 oraz www.facebook.com/SiedliskoZaspiew  – odległość około 3 km od bazy Rajdu.
  3. Gospodarstwo Agroturystyczne „Kwiejce – Karpniki” - www.kwiejce.pl – odległość około 6 kilometrów od bazy Rajdu.