Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzenia lasu na lata 2015-2024 można znaleźć w: https://www.gov.pl/web/nadlesnictwo-karwin/plan-urzadzenia-lasu

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zawody wędkarskie o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin

Zawody wędkarskie o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin

W ostatnią sobotę w wodzie, malowniczo położonego stawu w sąsiedztwie Leśniczówki Sosnówka, odbyły się pierwsze w historii zawody wędkarskie o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin. Rześki poranek nie przeszkodził, dwudziestopięcioosobowej grupie wędkarzy „stanąć w szranki”. Zmagania odbyły się w duchu fair play. Początkowo odbyło się losowanie stanowisk, następnie sygnał do zanęcania oraz połowy. Niespełna pięciogodzinne zmagania wyłoniły zwycięzców.

W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Beata Kościelniak, drugie Danuta Bednarek a trzecie Patrycja Sikora.

W kategorii mężczyzn zwyciężył Adam Kuchowicz, który zdobył okolicznościowy Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin. Wicemistrzem został Andrzej Filistowicz a drugim wicemistrzem Jakub Stando.

Jury konkursowe przyznało specjalne nagrody, za największą złowioną rybę podczas zawodów. Około, 1,5 kilogramowego karasia srebrzystego złowił  Andrzej Filistowicz. Nagrodę dla najmłodszego duchem (najstarszego) zawodnika zdobyła Pani Stanisława Siuda. Wyróżnienie dla najmłodszego, tym razem wiekiem zawodnika przypadła Łukaszowi Sikora. Przyznano jeszcze dodatkową nagrodę dla uczestników, którzy przyjechali na nasze zawody aż z okolic Krakowa.

Warto jeszcze nadmienić o pięknym geście, który wykonał II wicemistrz zawodów w kategorii mężczyzn Jakub Stando, który zaraz po zakończeniu ceremonii medalowej, przekazał swoją wygraną najstarszej uczestniczce zmagań.

Na koniec wszyscy wędkarze otrzymali pamiątkowy, drewniany medal. Zawody odbyły się metodą spławikową z zastosowaniem jednej wędki, na tak zwanej „żywiej rybie”. Oznacza to, że po zakończeniu zmagań, zwierzęta wróciły do wody.

Niedługo po zakończeniu zawodów odbyło się podsumowanie oraz okolicznościowy poczęstunek.

Dziękujemy wszystkim za udział. Zwycięzcom gratulujemy wygranej.