Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzenia lasu na lata 2015-2024 można znaleźć w: https://www.gov.pl/web/nadlesnictwo-karwin/plan-urzadzenia-lasu

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wiosenny Rajd Rowerowy

Wiosenny Rajd Rowerowy

W ostatnią niedzielę Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Cyklistów „Jednoślad” Drezdenko we współpracy z Nadleśnictwem Karwin, zorganizowało Wiosenny Rajd Rowerowy. Ponad 60-kilometrowa trasa wiodła ciągiem pieszo-rowerowym Gminy Drezdenko, malowniczymi zakamarkami Doliny Noteci oraz dojazdami dróg pożarowych Puszczy Noteckiej.

W miejscu startu, przy siedzibie Nadleśnictwa Karwin w Drezdenku, stawiła się ponad sześćdziesięcioosobowa grupa rowerzystów. Niektórzy z uczestników, zmuszeni byli pokonać odległą drogę (często na rowerach) do miejsca rozpoczęcia wydarzenia. W Rajdzie uczestniczyli mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania, Wronek, Wielenia, Trzcianki, Skwierzyny, Zwierzyna, Strzelec Krajeńskich, Międzychodu, Pszczewa… Bardzo sprawnie, zwartą grupą dojechaliśmy, do punktu kulminacyjnego – miejsca postoju pojazdów nad Stawem Goszczanowskim w Goszczanowie. Tam odbyło się wspólne ognisko oraz pieczenie kiełbas. Podczas, gastronomicznego postoju każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy drewniany medal oraz pojemnik za żywność. Naszym nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój społeczeństwa. Dlatego postanowiliśmy nagrodzić pięciu najmłodszych uczestników rajdu, za wytrwałość, charyzmę, chęć spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Późnym popołudniem, zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do Drezdenka. To był wspaniały dzień, pełen wrażeń. Dziękujemy Wszystkim za uczestnictwo. Przywilejem było kręcenie kilometrów, wspólnie z Wami. Do zobaczenia jesienią.