Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Numer kontaktowy: 695-401-109 w okresie od 15.03. do 15.07. w godz. 7:00-20:00, poza okresem lęgowym pod nr tel. 95 762 05 90 w godz. 7.00- 15.00

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Brązowe złoto" Puszczy Noteckiej

"Brązowe złoto" Puszczy Noteckiej

Nadleśnictwo Karwin położone jest w północno-zachodniej części Puszczy Noteckiej, ogromnego kompleksu leśnego, rozpościerającego się w rozwidleniu dużych rzek Warty i Noteci. Puszcza Notecka zwana jest „Krainą Tysiąca Grzybów”. Co roku przyciąga amatorów zbieractwa z niemal całego kraju. Wybierając się na grzyby warto zapoznać się z dekalogiem grzybiarza oraz podstawowymi informacjami o grzybach, które przedstawiają pomocne infografiki opracowane przez Lasy Państwowe:

Dla turystów odwiedzających Puszczę Notecką, został przygotowany szereg ułatwień:
• w Nadleśnictwie Karwin istnieją, liczne miejsca postoju pojazdów mechanicznych, na których należy pozostawić samochód czy motocykl (mapa miejsc postoju pojazdów znajduje się w załączniku na dole strony).
• oznaczone drogi, którymi można poruszać się pojazdami mechanicznymi. Warto wiedzieć, że w myśl Ustawy o lasach, poruszanie się pojazdami mechanicznymi w lesie dopuszczone jest wyłącznie drogami publicznymi lub wewnętrznymi, ale udostępnionymi do ruchu pojazdów. Po innych drogach nie należy się absolutnie poruszać! (mapa przedstawiająca drogi publiczne oraz udostępnione do ruchu znajduje się w załączeniu na dole strony).
• tabliczki kierunkowe obrazujące odległość w kilometrach do najbliższej miejscowości czy okolicznego miejsca postoju pojazdów.
• naklejki lokalizacyjne, dzięki którym w czasie zagubienia się w lesie podasz policji, służbie leśnej czy bliskiej osobie pomocne współrzędne geograficzne.
• istnieją bezpłatne aplikacje oraz portale, dzięki którym można ustalić własną lokalizację czy dowiedzieć się o interesujących obiektach w pobliżu:
1. Aplikacja mobilna „Puszcza Notecka” - https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.amistad.treespot.puszcza_notecka&hl=pl&gl=US
2. Strona oraz aplikacja mobilna „Bank Danych o Lasach” – https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/
3. Portal turystyczny „Czas w las” - https://czaswlas.pl/mapa

Pamiętaj!
• wybierając się do lasu należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody. W razie silnego wiatru, burzy czy intensywnych opadów atmosferycznych, lepiej przełożyć na kolejny dzień wyjście na grzyby. Nie lekceważ alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – mogą uratować twoje zdrowie i życie.
• apelujemy również o rozwagę. Nie igraj z ogniem, czasem iskierka wystarczy aby wzniecić pożar okrutny w skutkach. Niedogaszony papieros może być przyczyną zaprószenia się ognia. Należy korzystać odpowiedzialnie z walorów runa leśnego. Zagrożenie pożarowe możesz sprawdzić na stronie: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ jeśli w Twoim rejonie jest najwyższy poziom zagrożenia pożarowego, korzystniej będzie wybrać się na dalszą wycieczkę.
• nie zaśmiecaj środowiska! Las sam nie produkuje śmieci, pozostawione w nim odpady komunalne, stanowią zagrożenie dla roślin oraz zwierząt leśnych.