Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XIX Święto Podgrzybka w Skwierzynie

XIX Święto Podgrzybka w Skwierzynie

W Skwierzynie w pobliżu ratusza miejskiego odbyło się XIX Święto Podgrzybka. Wydarzenie integrujące mieszkańców Gminy Skwierzyna oraz Międzychód.

W rozbudowanym programie wydarzenia znalazły się:
- zawody strzeleckie o „Puchar Podgrzybka Puszczy Noteckiej” w Międzychodzie,
- zawody wędkarskie o „Puchar Burmistrza Skwierzyny” na Promenadzie Nadwarciańskiej,
- zawody sportowe „BOLETUS” w Parku Miejskim,
- zawody drwali,
- turniej miast Skwierzyna kontra Międzychód,
- leśne stoiska promocyjno - edukacyjne nadleśnictw Skwierzyna, Międzychód oraz Karwin.
- stoiska rękodzielników i wytwórców żywności.
Wieczorem odbył się koncert zespołów „TARAKA” oraz „SAMMY SWOI”.

Stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Karwin nawiązywało do metod ochrony lasu stosowanych na przestrzeni lat w leśnictwie. Dzięki ekspozycji pochodzącej z Izby Edukacji Leśnej w Dobrojewie przypomnieliśmy o gradacji owada, strzygonii choinówki, która miała miejsce w Puszczy Noteckiej sto lat temu.  Dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy warsztaty wytwarzania leśnej biżuterii oraz piaskownicę z piaskiem kinetycznym, gdzie najmłodsi mogli odcisnąć ślady dzikich mieszkańców lasu. Dla starszych były ciastka, materiały promocyjne oraz ciesząca się dużym powodzeniem ekologiczna kawa żołędziowa. Dziękujemy za odwiedzenie naszego stoiska, przywilej było być z Wami tego dnia.