Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Oferta edukacji zdalnej Nadleśnictwa Karwin

Oferta edukacji zdalnej Nadleśnictwa Karwin

Nadleśnictwo Karwin czynnie włączając się do realizowanej w szkołach oraz placówkach oświatowych edukacji w trybie zdalnym przedstawia ofertę dedykowaną na semestr letni.

Wspomagamy nauczycieli przyrody, biologii czy geografii.

Realizujemy w trybie zdalnym następujące tematy zajęć:

  • Edukacja poprzez gry i zabawy
  1. Przyroda w oczach artysty;
  2. Jakim jestem zwierzakiem?
  3. Namaluj wirtualny listownik;
  • Promocja drewna
  1. Malowana deska;
  • Edukacja leśna dla zrównoważonego rozwoju
  1. Środki transportu przyjazne środowisku;
  2. Świadoma konsumpcja - właściwy wybór;
  • Leśne ekspertyzy
  1. Sok z kapusty;
  • Poznajmy się
  1. Czym zajmuje się leśnik?
  • Lasy świata
  1. Roślinność Bliskiego Wschodu;

Edukator leśny dołączy do wirtualnej klasy w programach, których Państwa szkoła realizuję edukację (np. Meet, Zoom czy MS Meeting). Możemy również zorganizować własną wirtualną klasę korzystając z aplikacji CISCO Webec Meeting, gdzie zaprosimy uczniów oraz opiekunów.

Zajęcia są bezpłatne.

Trwają zwyczajowo 1 lub 2 jednostki lekcyjne.

Edukacja zdalna możliwa jest w każdym zakątku Polski, nie tylko w terenie administracyjnym Nadleśnictwa Karwin.

Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu: Dominik Wieczorkiewicz – Specjalista SL ds. edukacji – 691-362-520, d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl

Ponadto już od poniedziałku 18 stycznie, wracamy czynnie do zajęć edukacji stacjonarnej (w przedszkolach, zerówkach, klasach I-III) położonych w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Karwin. Szczegółowy program edukacji stacjonarnej znajduje się: https://karwin.szczecin.lasy.gov.pl/oferta-edukacyjna#.YAGJDRZ75PY